Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κινητήριος ή θερμική ισχύς; (για διάφορα μηχανήματα ; )


zavi@tee.gr

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα 

 

Προσπαθώ να βοηθήσω τον ξυλουργό μου με αυτό το ερωτηματολόγιο και μου έχει δώσει τα παρακάτω μηχανήματα ότι θα χρησιμοποιεί

 

https://www.china-cncrouter.com/products/Powerful-4-Axis-CNC-6040-Router-Small-CNC-Machine-with-USB-Controller-1500W-or-2200W.html

https://www.holzmann-maschinen.at/En/wood-bandsaw-662

https://www.amazon.de/-/en/Holzmann-combination-circular-dressing-thickness/dp/B00PYERS1Q

Έχει κάποιος γνώση για το αν έχουν θερμική ή κινητήρια ισχύς;;

Απο όσο έχω καταλαβει, επειδή θα έχει και 2 air-condition 9000 θα έχει και από αυτά θερμική;

Αλλά στα μηχανήματα εχω μπερδευτεί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξοπλισμό που αφορά μηχανική κατεργασία (π.χ. CNC, πριονοκορδέλες, φρέζες, πλάνιες) θα τα δήλωνα με κινητήρια ισχύ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κινητήρια ισχύ έχουν και τα AC! (ειδικά τα 9άρια, δεν έχουν ούτε ίχνος θερμικής)

Edited by antloukidis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, antloukidis said:

Κινητήρια ισχύ έχουν και τα AC! (ειδικά τα 9άρια, δεν έχουν ούτε ίχνος θερμικής)

Όντως και τα Α/C έχουν αλλά τα KW τους δεν λογίζονται στη συνολική κινητήρια ισχύ, γιατί για την δ/νση ανάπτυξης λογίζονται μόνο τα KW που ανήκουν στη παραγωγική διαδικασία.. και τα A/C δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

Θέλω να ανανεώσω μια Ε.Π.Ο. για ένα πλυντήριο ρούχων.

Το μοναδικό που έχει προσθέσει στην επιχείρηση ο ιδιοκτήτης είναι 4 πλυντήρια (ενεργειακά Α++, 17 κιλών, 442 kwh / annum, 17000 L / annum).

 

Πρόβλημα νουμερο 1:

Δεν υπάρχουν στοιχεία καθόλου για την Ισχύ του μηχανήματος, παρά μόνο το 442 kwh / annum.

Λογικά σκεπτόμενος ότι:

250 ημέρες τον χρόνο να δουλευει το μηχάνημα από τις 365 συνολικά, 

8 ώρες την ημέρα.

Οπότε: 250 * 8= 2000 annum * ώρες  λειτουργίας ανά έτος.

Άρα: 2000 annum * ώρες / 442 kwh / annum = 4,5 kw.

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?

 

Πρόβλημα νουμερο 2:

Θα πρέπει στο ερωτηματολόγιο να δηλώσω θερμική και κινητήρια ισχύς.

Αν ο παραπάνω συλλογισμός μου είναι ορθός, πως θα σημειώσω την θερμική και κινητήρια ισχύς?

 

Υσ. Δεν υπάρχει άλλο ταμπελάκι στο πλυντήριο, επίσης μίλησα με την LG και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί δεν ξέρουν και επίσης με παρέπεμψαν σε ηλεκτρολόγο..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

IMG_2026.HEIC

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

Ένα μηχάνημα που έχει κινητήρια ισχύ 5.5hp και θερμική 3kW, για να εκτιμήσω την απορροφούμενη από το ηλεκτρικό δίκτυο ισχύ διαιρώ την κινητήρια με το cosφ και αθροίζω με τη θερμική (cosφ=1)?

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κάνεις αυτό θα αθροίσεις φαινόμενη ισχύ (κινητήριο) με ενεργό ισχύ, που είναι λάθος. 

Για ποιον λόγο θέλεις να κάνεις την άθροιση; 

Αν θέλεις απλά να δηλώσεις την συνολική ενεργό ισχύ απλά άθροισέ τες. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 3kW της θερμικής ισχύος (αντίσταση, cosφ=1) δεν ισούνται στην περίπτωση αυτή με 3kVA? 

Βασικά έχω μια μηχανή με τις παραπάνω ισχύς, άνευ ταμπελακίου, και θέλω να δω με τι καλώδιο παροχής ρεύματος πρέπει να συνδεθεί.

Πως μπορώ να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.