Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση μετρητή κατανάλωσης που να ξεχωρίζει το νεχτερινό


statik

Recommended Posts

Γεια σας

Εχω μια Α/Θ με δικο του πινακα με ασφαλεις. Εχω βαλει στον πινακα και ψηφιακο μετρητη καταναλωσης Kwh οποτε ξερω και ποσο "έκαψε".  Το προβλημα ειναι οτι επειδη εχω νυχτερινο ρευμα  δεν ξερω ποσο αναλογει σε ημερισιο και νυχτερινο κατι που ειναι παρα πολυ σημαντικο για την τελικο κοστος απο την ΔΕΗ. Υπαρχει καποιος μετρητης που να με καλυπτει ή καποια πατεντα?

Το μονο που ξερω ειναι οι ωρες του νυχτερινου

Link to comment
Share on other sites

 Υπαρχει καποιος μετρητης που να με καλυπτει ή καποια πατεντα?

 

 

υπάρχουν και τα 2....

 

Ενδεικτικό λαμπάκι στον πίνακα που να ανάβει όταν ενεργοποιείται το νυχτερινό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

το μειωμενο δουλευει και το μεσημερη κανα 2ωρω τωρα αν θελειs πεs μαs αν εχειs το παλιο συστημα ακομη δηλαδη με χρονοδιακοπτη που αλαζει απο Κ σε Μ στο μετρητη η το αλλο που αλαζει μεσω δυκτιου μεσω ακουστικηs συχνοτηταs.η παροχη σου ειναι 5χ10+1,5 η σκετη 5χ10? παρακαλω ανεβασε μια φοτο του υπαρχωντοs μετρητη. τη λυση θα τη βρουμε περπατωνταs!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν δινεις περισσοτερες πληροφοριες.

υποθετω λοιπον  οτι προκειται για τριφασικο μεχρι 63Α.δες τον hager EC352.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον EC152 λόγω μετρητή, προϋπόθεση βεβαίως η ύπαρξη νυκτερινού ουδετέρου, υπάρχουν και φθηνά κινεζάκια σε μέγεθος ενός module

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@static,

 

τι καταναλώσεις έχεις περίπου? Σε kWh, σε ευρώ... Ότι σε εξυπηρετεί.

 

Μπορείς να δώσεις, αν δε γίνομαι αδιάκριτος, μια σύντομη περιγραφή της οικίας... ? Έχεις και δροσισμό? Δάπεδο ή/και Fan Coil? Tι καις στην ψύξη?

 

Τhx....

 

Και γω έχω χωριστό μετρητή στην Α/Θ, από τους κλασικούς εξωτερικούς, που είναι σαν ρολόϊ της ΔΕΗ. Τώρα περιμένω το μόνιμο ρεήυμα και το νυχτερινό. Υπάρχει λύση να μετράω χωριστά τις μερήσιες και χωριστά τις νυχτερινές kWh? 'H χρειάζομαι "ψηφιακό" μετρητή ρ'αγας?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα..................Μονοφασικο!!!!!

Καλοφιρερ κλασικα και πανελ, 120τμ, καταναλωση ΜΟΝΟ για την Α/Θ 1400Kwh ανάμικτο, δηλαδη νυχτ+ημερας. Προσεγγιστικα 80% νυχτ. κόστος 160ευρώ απο αρχες Ιαν.2014-μεσα Απριλίου. Η Α/Θ Daikin 14ΚW. Εχω ξεχωριστο όπως είπα πινακα με ασφάλειες διπλα στην Α/Θ με μετρητη KWH αλλα δεν ξερω ποσο αντιστοιχοι στην νυχτα και ημερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.