Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνδεσμολογία επιτηρητή τάσης και αντικεραυνικού


suicida

Recommended Posts

Asterie ειναι δυσκολο φαινομενο ο κεραυνος , εστω οτι εχεις επιλεξει τυπου 2 αντικεραυνικα που ειναι για εμμεσο πληγμα και σου καθετε ενας κεραυνος αμεσα , αντε να εξηγησεις στον πελατη γιατι καηκαν τα αντικεραυνικα και μερικες συσκευες του . 

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ σωστα θεωρητικα παντα στην πραξη αλαζουν τα δεδομενα ειδικα σε εκτεθημενεs εγκαταστασειs και ολα τα μετρα να εχειs παρει δεν ξερειs ποτε απο που θα τη φαs.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τεχνικές λύσεις υπάρχουν για το 99% των περιπτώσεων...

άλλα, όλα έχουν να κάνουν με το τι θέλουμε να προστατέψουμε, σε ποια περιοχή βρισκόμαστε και το χρηματικό ποσό που έχουμε διαθέσιμο να επενδύσουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θελω να τοποθετησω ενα επιτηρητη τασης στον πινακα του σπιτιου μου για την προστασια των ευαισθητων συσκευων, κυριως τηλεορασεων, υπολογιστων, κλιματιστικων κ.α.

Γι αυτο τον επιτηρητη τη γνωμη εχετε;

Θα με καλυψει αξιοπιστα;

Θα ειναι ισαξιος με τα πριζακια υπερτασης/υποτασης που βαζουμε σε καθε μια συσκευη χωριστα;

μετα την τοποθετηση αυτου του επιτηρητη θα μπορω να τα αφαιρεσω;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση πελάτη;

Επίσης αρκεί το μήνυμα μια φορά, δεν χρειαζεται να το βάζεις σε οτι ποστ βρεις σχετικό..

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία!

Έχω μία ερώτηση σχετικά με την αντικεραυνική προστασία! Στη μεζονέτα που μένουν οι γονείς μου έχουν πέσει κεραυνοί και έχουν κάψει μία κουζίνα και ένα ψυγείο. Για αυτό το λόγο θέλω να βάλω μία αντικεραυνική προστασία. Έχουμε τριφασικό οπότε θα βάλω της Raycap https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/geiosi-antikeravniki-prostasia/apagogoi-kroustikon-ypertaseon/apagogoi-kroustikon-ypertaseon-ischyos/raycap-antikeravniko-ragas-din-typou-t2-t3-15ka-l-n-60ka-n-pe-_288100/.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: η μονοκατοικία έχει 3 ορόφους και ο κάθε όροφος έχει πίνακα. Ο κεντρικός πίνακας με το γενικό βρίσκεται στο ισόγειο. Αρκεί να μπεί ΜΙΑ αντικεραυνική προστασία της Raycap μόνο στον κεντρικό πίνακα ή πρέπει να μπεί στον πίνακα κάθε ορόφου το αντικεραυνικό ράγας της Raycap; Είμαι καλυμμένος 100% αν μπει μόνο στον κεντρικό πίνακα;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Panagiotis Christou said:

Είμαι καλυμμένος 100% αν μπει μόνο στον κεντρικό πίνακα;

δεν υπάρχει κάλυψη στο 100% απο πτώση κεραυνού, ότι κ αν βάλουμε , όποια τεχνολογία κ αν χρησιμοποιήσουμε , ο κεραυνός , θα κάνει αυτό που θέλει , μιλάω εκ πείρας  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν πράγματι έχουν πέσει κεραυνοί στο κτήριο και όχι στην περιοχή που βρίσκεται, τότε χρειάζεται εγκατάσταση εξωτερικού ΣΑΠ μετά από μελέτη και όχι μόνο απαγωγοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Panagiotis Christou said:

........η μονοκατοικία έχει 3 ορόφους και ο κάθε όροφος έχει πίνακα. .......... Αρκεί να μπεί ΜΙΑ αντικεραυνική προστασία της Raycap μόνο στον κεντρικό πίνακα ή πρέπει να μπεί στον πίνακα κάθε ορόφου το αντικεραυνικό ράγας της Raycap; ......

αν θυμάμαι καλά, τα αντικεραυνικά προστατεύουν όταν το μήκος αγωγού είναι έως 10μ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.