Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα ΥΔΕ


athtsak

Recommended Posts

Η ποιο απλή κ εύκολη  ΥΔΕ που μπορεί να  σου τύχη είναι η ΥΔΕ για αντλιοστάσιο , δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί θες ένα υπόδειγμα? Εκτός κ αν δεν έχεις ξανακάνει ποτέ έως τώρα ΥΔΕ………….

Link to comment
Share on other sites

Επανέλεγχο πρόκειται να κάνω.

 

Μέχρι τώρα έχω κάνει υδέ για κατοικίες και καταστήματα, αλλά ποτέ για αντλιοστάσιο για αυτό ζητάω και κάποια βοήθεια από κάποιον που έχει κάνει ανάλογη υδέ. Απλά για να έχω μία υδέ για αντίστοιχη (περίπου) περίπτωση.

 

Πόσο μάλλον όταν μου λες ότι είναι η πιο απλή και εύκολη υδέ θα με διευκόλυνε αρκετά να ανέβαζες ένα υπόδειγμα....

Edited by athtsak
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κάνω πλάκα.

 

η ισχύς της αντλίας προφανώς αναγράφεται στο πεδίο που αφορά την ισχύ κίνησης και όχι στην ισχύ μεγαλύτερου κινητήρα ?

 

Επιπλέον, από ότι μου είπε ο πελάτης (γιατί δεν έχω πάει να το δω ακόμη) ο πίνακας έχει μόνο 3 γενικές ασφάλειες 25 και τίποτα άλλο.Καταρχάς υποθέτω πάλι ότι οπωσδήποτε χρειάζεται να τοποθετηθεί ένα ρελέ ασφαλείας, αλλά θα ήθελα βοήθεια για το μονογραμμικό διάγραμμα του πίνακα πως θα το σχεδιάσω (έχουμε ένα πίνακα με 3 γενικές ασφάλειες 25 και την αντλία τίποτα άλλο).

Όλα τα άλλα γνωρίζω να τα συμπληρώσω προφανώς.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εχεις 5x6 mm καλώδιο. Επισης εχεις  15 HP 15*746=11175 W.

Ερωτηση:

Οι γενικες ασφαλειες θα κρατησουν?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οριακα οκ. Παροχη νο1 15kVA, καλωδιο 5*6 εκτος και αν παλια ειχε μεγαλυτερη αντλια και σε καποια φαση εκανε μειωση ισχυος και εμεινε μετο  5*10 πχ

 

Που ακριβως κολλας με το μονογραμικο φιλε? Ειναι οπως αυτα που κανεις για κατοικιες, μονο που ειναι πιο απλο και θα το τελειωσεις πιο γρηγορα. Γενικες ασφαλειες, γενικος διακοπτης ενδεικτικες λυχνιες ΔΔΕ και τελος

Καλα ειναι δυνατον να μην εχει βγαλει κανενα ρευματοδοτη στο αντλιοστασιο? Και ουτε μια λαμπα? Αν παει βραδυ σκουντουφλαει στα σκοταδια?

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

....χα χα χα, δεν μας τα λες καλα συναδελφε....Τα παιδιά εχουν δίκιο, εαν εχεις κανει ΥΔΕ για κατοικια  με μονογραμμικά , μετρησεις κτλ.  δεν θα δυσκολευτεις να κανεις ενα μονογραμμικο που περιλαμβανει ενα τριφασικο κινητηρα και τις βασικες ασφαλιστικες διαταξεις...

Πες μας οτι δεν εχεις κάνει καθολου να σε βοηθήσουμε βρε συναδελφε, στο λεμε αυτο γιατι η ιστορια με τα "προτυπα μελετων" που μπαινουν ολοι και ζητουν εχει καταντησει αηδία...

Link to comment
Share on other sites

Κολλάω στο γεγονός (πες μου αν κάνω λάθος ) ότι αυτοί οι κινητήρες δουλεύουν με αυτόματο διακόπτη αστέρα -τριγώνου (Υ-Δ) (Πως θα το απεικονίσω στο μονογραμμικό?).

 

Αλλιώς είναι όντως ίδιο με μια κατοικία (πολύ πιο σύντομο).

Όσο για το φως την ίδια απορία είχα και η απάντηση είναι ότι έχει φως από ένα φακό που έχει μέσα στο αντλιοστάσιο.

Θα το ξαναζητήσω (αν και γίνομαι κουραστικός) αν γίνεται να ανέβει κάποια παρόμοια υδέ???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι θα εκανα εγω στη θεση σου:
Θα πηγαινα και θα εβλεπα τι εχει η συγκεκριμενη εγκατασταση. Θα εκανα τις μετρησεις μου και οποιες διορθωσεις θα χρειαζονταν και μετα αν ειχα καποιες αποριες θα εγραφα στο φορουμ.

 

Αλλα τώρα εχουμε ανοιξει συζητηση χωρις ουτε καν να εχεις παει εκει 

 

 

Με βάση αυτά που μου έχει πει από το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά η αντλία

 

Και ζητας επιτακτικα να ανεβει παρομοια ΥΔΕ.

Και εγω ζηταω να μου δωσουν μια παρομοια Η/Μ μελετη ξενοδοχειακης μοναδας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.