Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα ΥΔΕ


athtsak

Recommended Posts

να κάνω και εγώ μια επισύμανση.

οι κατηγορίες χώρου που συζητήσατε σύμφωνα με τους οποίους συμπληρώνουμε το χρόνο επανελέγχου ορίζουν το μέγιστο χρόνο.

αν κρίνει ο ηλεκτρολόγος από τις μετρήσεις ή την οπτική επιθεώρηση μπορεί να βάλει λιγότερα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πονηροι, που εκμεταλλευομενοι το γεγονος οτι ειναι στην κριση σου αν θα βαλεις διαστημα επανελεγχου πιο συντομο  σφαζουν εντελως την τιμη της υδε. Για να ειναι καλυμμενοι βαζουν επανελεγχο σε πχ 6 μηνες... Μιλαω για υδε που προοριζεται για επανασυνδεση ή αλλαγη μετρητη, και οχι για οσους θελουν υδε πχ για να κοβουν το ρευμα καθε χειμωνα (εποχιακες επιχειρησεις, γλιτωνουν τα τελη καθαριοτητας που θα πληρωναν το χειμωνα κτλ)

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επειδη τυχαια ειδα το θεμα, εχω να κανω μια παρατηρηση. Ο ανθρωπος μια βοηθεια ζητησε και το αναγατε σε ανατολικο ζητημα επιστημονικοτητας. Δεν νομιζω οτι παει να σας κλεψει την δουλεια συναδελφοι.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα! Θέλω να αποτυπώσω το ηλεκτρολογικό σχέδιο ενός διαμερίσματος στο Autocad! Στην αυτοψία που πρέπει να κάνω στο διαμέρισμα, αρχικά πρέπει να λάβω υπόψιν πρίζες τηλεφώνου και ίντερνετ? Επίσης πρέπει να μετρήσω τις ακριβείς θέσεις(αποστάσεις από τοίχους) των πριζών ,διακοπτών και λοιπών στοιχείων; Πως θα καταλάβω ποια στοιχεία τροφοδοτούνται από την ίδια γραμμή; Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή τι να προσέξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by konstheo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καταλαβαίνω ότι είναι η πρώτη σου ΥΔΕ, θα πρέπει να προσέξεις αρκετά πράγματα. Σημασία δεν έχει η ακριβής αποτύπωση του χώρου ( αποστάσεις κτλ) αλλά η ποιοτική.  Επίσης κάθε κύκλωμα εντοπίζεται εύκολα με όργανο μέτρησης και μεθοδολογία. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, konstheo said:

 Πως θα καταλάβω ποια στοιχεία τροφοδοτούνται από την ίδια γραμμή; Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή τι να προσέξω? 

Αρχικά με τις ασφάλειες "ανεβασμένες" εντοπίζεις τη φάση σε κάθε πρίζα.

Ακολούθως "κατεβάζεις" όλες τις ασφάλειες και "τζιτζικάρεις" τις φάσεις των πριζών.

Όπου ακούς "τζιτζίκι" σημαίνει ίδια ασφάλεια.

Εναλλακτικά, κατεβάζεις μία μία τις ασφάλειες, και βλέπεις τι απενεργοποιείται.

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.