Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Δεν έχω θέμα με τις αποστάσεις αλλά με τα όρια και με την μεγάλη διαφορά στο εμβαδόν.

όριο είναι ο « δρόμος» η τα αγκάθια? 

Από τα τα 6 στα 4,5 πάμε απλά λόγω κύρωσης δασικών χαρτών και νέας καταμέτρησης με χρόνο δημιουργίας το 1976  η θα μου γυρεύουν στην πολεοδομία και 25μ σε προυφιστάμενο του 23 καθώς θα θεωρήσουν ότι υποκρύπτεται κατάτμηση?

Edit

Ενστάσεις δεν έκαναν. Τώρα ήρθαν σε μένα για να πουλήσουν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έγραφα αλλά αρχίζω να απορώ για το τι άλλο θα δουν τα μάτια μου.

Εχω φυσικά και εγώ όλες τις απορίες που ανέφερε ο Δημήτρης, ίσως και άλλες τόσες.

Βλέπω γράφεις από Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να ξέρω την περιοχή. Πάντως ο Συμβολαιογράφος που συνέταξε το συμβόλαιο αυτό ήταν το πρώτο του αλλά το ίδιο και ο μηχανικός που υπέγραψε το τοπογραφικό. Τα πρανή των δρόμων είναι πάντα "μέρος" αυτών των δρόμων. Αν αυτός ο δρόμος είχε ή έχει (ας είναι παλιός, θα μπορούσε να έχει) κτηματολόγιο ακριβώς εκεί στο "φρύδι" θα σχεδιαζόταν. Γιαυτό και τα όρια των γηπέδων- οικοπέδων σταματούν, συνήθως,  στο φρύδι του πρανούς.

Τώρα αυτοί έδωσαν στο κτηματολόγιο συμβόλαιο και τ.δ. που αναφέρουν την επίσημα "λωρίδα δένδρων" και έβγαλαν μόνοι τους τα μάτια. 

Αμφιβάλω αν ο Δημήτρης στην καριέρα του συνάντησε παρόμοια περίπτωση (ένα παρόμοιο ΔΑΣΟΣ). Τέτοια πρανή στους ελληνικούς δρόμους υπάρχουν σε αμέτρητα χιλιόμετρα. Όλα έχουν θάμνους και δενδρύλια. 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, netmin909 said:

Δεν έχω θέμα με τις αποστάσεις αλλά με τα όρια και με την μεγάλη διαφορά στο εμβαδόν.

όριο είναι ο « δρόμος» η τα αγκάθια? 

Από τα τα 6 στα 4,5 πάμε απλά λόγω κύρωσης δασικών χαρτών και νέας καταμέτρησης με χρόνο δημιουργίας το 1976  η θα μου γυρεύουν στην πολεοδομία και 25μ σε προυφισταμενο του 23 καθώς θα θεωρήσουν ότι υποκρύπτεται κατάτμηση?

Edit

Ενστάσεις δεν έκαναν. Τώρα ήρθαν σε μένα για να πουλήσουν.

Συνάδελφε νομίζω ότι έχω κατανοήσει τον προβληματισμό και θα προτείνω μια λύση. Στο τοπογραφικό σου θα δείξεις το περίγραμμα του γηπέδου όπως αυτό μετρήθηκε, με τα δασικά πολύγωνα εμβαδομετρημένα και με τους χαρακτηρισμούς (ΔΔ,ΔΑ κλπ). Εσώτερα και εκτός πολυγώνων μένει το καθαρό -μη δασικό γεωτεμάχιο, το οποίο αυτό και μπορεί να μεταβιβαστεί. Δεν μπορεί να μεταβιβαστεί γήπεδο με δασική έκταση μέσα σε αυτό. Η συμβολαιογράφος με βάση το τοπογραφικό αυτό θα περιγράψει στο ιστορικό κτήσης και θα διατυπώσει ότι πλέον μετά την μη προσμέτρηση των τάδε πολύγωνων λόγω δασικών εκτάσεων το απομένον είναι 4.250  ώστε να μην δημιουργείται η παραμικρή υποψία για κατάτμηση.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδική είναι το κτηματολόγιο "ερχεται"...

@Pavlos33

και πάλι είναι μείον 550μ περίπου το εμβαδον σε σχεση με τον τίτλο.

6000-δασικά = 4800 (και με τα αγκαθια μέσα).

Link to comment
Share on other sites

αφού ο τότε τίτλος του 76 θα βασίστηκε σε "πέτσινο" τοπογραφικό   από άποψη μετρητικής ακρίβειας. Λέει 6.000 τμ ή ως έχει κλπ. Άρα σήμερα κατόπιν ακριβούς αποτύπωσης και μετά την αφαίρεση των δασικών πολύγωνων έχεις την έκταση των 4250 τμ.

Κτηματολόγιο να υποθέσω δεν έχει η περιοχή;

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε τοπογραφικό στον τίτλο καθώς ειναι προ 1977 και δεν ηταν υποχρεωτικό.

κτηματολόγιο δεν υπάρχει. σε λίγο ξεκινούν οι δηλώσεις.

την διόρθωση της αποδοχής την θεωρείτε υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού δεν υπήρχε ούτε τοπογραφικό τι το σκέφτεσαι. Κατόπιν νεότερης καταμέτρησης και αφαιρουμένου των δασικών τμημάτων. Το δεύτερο είναι το πιο βασικό γι αυτό είπα να φαίνονται στο σχέδιο και από τη στιγμή που θα μνημονευτούν στο συμβόλαιο δεν υπάρχει αμφιβολία για κατάτμηση. Εξάλλου, τι κατάτμηση θα γινόταν αφού δεν θα υπήρχε καμία μεταβιβαστική πράξη.

Την αποδοχή κληρονομιάς, αν πρέπει να τη διορθώσει η συμβολαιογράφος θα το κάνει. Αυτό δε σε απασχολεί. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ε αφού δεν υπήρχε ούτε τοπογραφικό τι το σκέφτεσαι. Κατόπιν νεότερης καταμέτρησης και αφαιρουμένου των δασικών τμημάτων. Το δεύτερο είναι το πιο βασικό γι αυτό είπα να φαίνονται στο σχέδιο και από τη στιγμή που θα μνημονευτούν στο συμβόλαιο δεν υπάρχει αμφιβολία για κατάτμηση.

Εξάλλου, τι κατάτμηση θα γινόταν αφού δεν θα υπήρχε καμία μεταβιβαστική πράξη.

Την αποδοχή κληρονομιάς, αν πρέπει να τη διορθώσει η συμβολαιογράφος θα το κάνει. Αυτό δε σε απασχολεί. 

όπως τα λεει ο παυλος

[και δεν  βλεπω  αν εγινε αντιληπτο τι θα γραψεις για το αρτιο και οικοδομησιμο  του 651...αν το "δασος" ειναι στη μεση του αγρου και εχεις υποχρεωτικη αποσταση απο αυτο τα  15 μ. και κατα παρεκκλιση 10μ.]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ.

Τα πράγματα εχουν σφίξει αρκετά στην δουλειά μας πλέον και οι τιμές των χωραφιών είναι στα ύψη οπότε οφείλουμε να είμαστε πάρα πολύ προσεχτικοί.

Στο φόρουμ υπάρχει πληρέσταση κάλυψη απο όλες τις πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή χρονιά συνάδελφοι.

Αγροτεμάχιο 6 στρέμματα με χαρακτηρισμούς 3,5στρ ΑΑ και 2,5στρ ΑΔ θεωρείτε πως είναι άρτιο;

Τίτλοι δεν υπάρχουν. Πάει για αποδοχή - χρησικτησία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.