Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

και επειδη εγιναν  διορθωσεις  απο τον ερωτώντα,

Στη ΝΑΤΟΥΡΑ εχουν καταργηθει οι παρεκλίσεις εκτος απο την "εμβαδου 4 στρ. εστω και χωρις προσωπο"

Εγινε το 2014, μια πωληση απο χρησικτησια...λογω άτυπης δωρεας!!!

Η πωληση ειναι ισχυρη,  εχεις και μια ενδειξη οτι  δεν διεκδικησε και  καποιος το χωραφι μεχρι σημερα...το "ιδιοκτησιακο"  μαλλον  δεν πασχει.

Η βεβαιωση γραφει οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ...λόγω.....τι???....

Τί  γραφει για το ετος δημιουργιας ο τοπογραφος? Το θωρει σαν υφισταμενο πριν ν 3212?

 

Επι πλεον, εχει προβλημα με την δασικη εκταση και το εμβαδον αυτης, διοτι,

Ακομα και αν θεωρηθει ιδιωτικη δασικη εκταση, υποχρεουται σε ανοικοδομηση τουλαχιστον  10 μ απο αυτην.

Δεν χανει την αρτιοτητα, χανει οικοδομησιμοτητα.

Αν αποτελει Δημοσια δασικη εκταση, -το λες "δασικο"- ειναι κατω απο 4 στρεματα, αρα δεν χτιζει.

 

Τελος, δεν  βλεπω πώς μπορει να γινει αυτο το συμβολαιο και πως θα υπολογισθει η αξια του κατα ΑΑΓΗΣ

 οταν εκκρεμει ενσταση για το τμημα της δασικης εκτασης.

Εως νεωτερων πληροφοριων, συντασσομαι με τους προλαλησαντας:

"να μην το αγορασουν"

υγ

θες να εισαι "τζάμι"?

ας βγαλει ο πωλητης αδεια και ας την εκχωρησει με την μεταβιβαση.

Πιο απλο δεν γινεται.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα για Νατουρα δεν ισχύει η παρέκκλιση της ζώνης.

Η βεβαίωση δημάρχου γράφει ότι υφίσταται με το ίδια όρια και εμβαδόν από το 77.

Ο τοπογράφος για τα 8 στρ. στη δήλωση του γράφει μόνο ότι είναι άρτια και οικοδομήσιμα σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του μου είπε ότι σύμφωνα με νατούρα αφού το εμβαδόν του είναι >4 στρ και με τη βεβαίωση δημάρχου ότι προϋφίσταται με το ίδια όρια και εμβαδόν του χρόνου έκδοσης του νόμου έκανε τη δήλωση. Την απόφαση του δασαρχείου δεν την γνώριζε.

Το σκέφτηκα και εγώ να βγάλει μια άδεια για περίφραξη ο ιδιοκτήτης και να πάρει την προέγκριση

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας αγαπητοί συμφορουμίτες. Αντιμετωπίζω ένα πολύπλοκο θέμα και θέλω την βοήθειά σας.

Πελάτης μου ζητάει τοπογραφικό με σκοπό να μεταβιβάσει ένα αγροτεμάχιο.

Αυτό βρίσκεται σε περιοχή λειτουργούντος κτηματολογίου (με ΦΕΚ περαίωσης κτηματογράφησης αρχές του 2019) και σε περιοχή που έχει γίνει ανάρτηση και μερική κύρωση των δασικών χαρτών (με ΦΕΚ του 2017).

Στην ανάρτηση, τμήμα 500τ.μ. στο άκρο του συνολικού αγροτεμαχίου των περίπου 5.000τ.μ. χαρακτηρίστηκε ως ΔΑ και ο πελάτης μου τότε είχε κάνει αντίρρηση.

Όπως είναι λογικό λοιπόν, στον χάρτη της μερικής κύρωσης τα 4500τ.μ. είναι καθαρά (ΑΑ) και τα υπόλοιπα 500τ.μ. είναι η κλασσική τρύπα, για την οποία εκκρεμεί η
εξέταση των αντιρρήσεων, η οποία δεν έχει γίνει ακόμα.

Ο πελάτης μου λοιπόν τώρα αποφάσισε να μεταβιβάσει το ακίνητό του αλλά η διαδικασία προσκρούει στην άνω περιγραφόμενη εκκρεμότητα.

Όταν έγινε η ανάρτηση του κτηματολογίου, το απόσπασμα έδειχνε όλη του την ιδιοκτησία, μαζί με την διεκδίκηση των 500τ.μ. με το αντίστοιχο Hatch.
Τώρα όμως, το φετινό απόσπασμα που το δόθηκε δείχνει ως ιδιοκτησία του μόνο το καθαρό τμήμα, ενώ το αρχικά χαρακτηρισμένο ως δασικό έχει άλλο ΚΑΕΚ. Αυτό έχει κάποια λογική, διότι οι ανάδοχοι πριν παραδώσουν την μελέτη στο λειτουργούν κτηματολόγιο κάνουν μία αναμόρφωση των πολυγώνων βάσει των δασικών.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι, ορμώμενοι από αυτό, ο πελάτης και ο συμβολαιογράφος του μου ζητούν να κάνω τοπογραφικό διάγραμμα και δήλωση 651/77 επί του απομένοντος, σαν να πρόκειται για νεότερη καταμέτρηση, κατά μία έννοια αποκρύβοντας την εκκρεμότητα για το δασικό τμήμα.

Όπως είναι λογικό, προβληματίζομαι ότι αν αναφέρω το αρχικό γεωτεμάχιο στην 651/77 θα αναφέρομαι και στο τμήμα ΔΑ το οποίο προφανώς είναι εκτός συναλλαγής (σφάλμα), ενώ αν αναφερθώ σε μικρότερο τμήμα είναι σαν να δημιουργώ κατάτμηση στο αρχικό γεωτεμάχιο με ότι αυτό συνεπάγεται για την αρτιότητα κλπ (πάλι σφάλμα).

Το μόνο που σκέφτομαι ότι ίσως να γινόταν, είναι να γίνει ανάκληση της αντίρρησης επί των δασικών από τον πελάτη, να αναφερθώ στο απομένον τμήμα περιγράφοντας την κατάσταση (ότι τμήμα αναρτήθηκε ως ΔΑ, έγινε αντίρρηση η οποία στη συνέχεια ανακλήθηκε) και επομένως είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με την επιφύλαξη της οριστικής κύρωσης του δασικού χάρτη. Και αυτό όμως μου ακούγεται κάπως, δεν μου αρέσει καθόλου.

Θα ήθελα να με συμβουλέψετε για το αν και πως μπορεί να προχωρήσει αυτή η διαδικασία. Προς το παρόν είμαι αρνητικός...

Link to comment
Share on other sites

 Ειχε 5000 τμ.

διεκδικήθηκαν τα 500  τμ  που ανηκαν στο Δημοσιο, αρα του απομενουν 4.500 τμ.

αυτα εχει νομιμα,  αυτο περιγραφεις στον 651.

δεν δημιουργεις καμμια κατατμηση

Το γηπεδο εναι αρτιο και οικοδομησιμο,   εφοσον  το "δασικο" ειναι στην ακρη και δεν ειναι στη μεση του αγρου...και ψαχνεις  τα 15 μ. για τις αποστασεις απο αυτο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αυτό που αναφέρεις ισχύει μόνο αν παραιτηθεί της αντίρρησης κάνοντας ανάκληση, σωστά?

Διότι αν δεν παραιτηθεί από την αντίρρηση και μεταβιβαστούν μόνο τα 4500, τι θα γίνει αν τελικά ο ιδιώτης κερδίσει και την αντίρρηση για τα άλλα 500? διόρθωση τίτλου κλπ? Τότε δεν είναι που θα έχω δημιουργήσει κατάτμηση?

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτη η συζητηση [σε σχετικο θεμα]  και μια παραπομπη  απο  αυτην

https://www.michanikos.gr/forums/topic/40809-αγροτεμάχιο-με-δασικό-τμήμα/?do=findComment&comment=736632

Γνωμη μου ειναι οτι,  δεν   μπορει να γινει συμβολαιο για όλα τα 5000 τμ,  πριν δοθει απαντηση στην σχετικη ενσταση  για το υπο  αμφισβητηση τμημα.

Επομενως, εχει 4.500 τμ καθαρα, και τα μεταβιβαζει,  με την μνεια οτι ενα τμημα απο το αρχικο  εμβαδου 500 χαρακτηρισθηκε σαν δασικο  και πηρε δικο του ΚΑΕΚ και εχει καταθεσει  ενσταση..

Αυτα  τα 4.500  μπορει να τα μεταβιβασει.

 Δεν βλεπω να μπορει να γινεται συμβολαιο για τα 500 τμ πριν εκδοθει απόφαση  στην σχετικη ενσταση

[ούτε πώς μπορει να υποχρεωθει ο αγοραστης να τα μεταβιβασει σε περιπτωση που κερδισει την ενσταση   και τι αποτελεσματα θα εχει για την πώληση των 4.500  αν και οταν κερδισει την ενσταση.]

Η παραιτηση απο την ενσταση, πριν την μεταβιβαση των 4.500 τμ. 

ειναι μια ενεργεια που ξεκαθαριζει πληρως και οριστικα το ιδιοκτησιακό  και το πολεοδομικο καθεστως.

[πιθανόν να  υπαρχουν αλλες προτασεις..]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα

Σε αγροτεμάχιο 10στρ, που προέρχεται από Διανομή του Υπ. Γεωργίας το 1938, έχει γίνει πράξη χαρακτηρισμού και 3 τμήματα του έχουν χαρακτηριστεί Δάσος. 

Το αγροτεμάχιο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε 2 ιδιοκτήτες. Ο ένας εκ των 2 θέλει να κάνει το μερίδιο του γονική παροχή στον γιό του.

Για να προχωρήσει η μεταβίβαση πρέπει να γίνει εκ νέου τοπογραφικό, που να δείχνει τα δασικά τμήματα, όπως έχουν οριστεί και

μετά να μεταβιβάσει το ποσοστό του στον γιό του απ ότι μένει? πχ αν το δασικό είναι 3 στρ. να γίνει για τα 7 η μεταβίβαση?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ξαναδες το

τι πραξη χαρακτηρισμου εγινε και πότε?

οι διανομες ειναι τιτλος οριστικος

εδω

http://www.enikonomia.gr/economy/239422,dasikoi-chartes-poioi-idioktites-pernoun-to-test-kai-sozoun-tin-p.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.