Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω περίπτωση κληροτεμαχιου από οριστική διανομή του 1958.(επικοιστικο)

Το εμβαδό της διανομής είναι 4150 τ.μ.

Στον μερικώς κυρωμένο δασικό χάρτη του 2017-2018 αλλά και στον πρόσφατο αναρτημένο του 2021 ένα τμήμα του τεμαχίου εμβαδού 650 τ.μ. έχει χαρακτηριστεί ΑΔ με την παρατήρηση εντός εποικισμού.

Στο τοπογραφικό διάγραμμα θα δείξω τα αρχικά όρια της διανομής ,το δασικό τμήμα και στην 651 θα αναφερθώ στο εναπομείναν τμήμα 3500 τ.μ. ως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο?

Υπάρχει κάτι μου διαφεύγει για τα κληροτεμαχια?.

Παρόλο που ο τίτλος παραχωρητηριο διανομής θεωρείται και είναι αδιαμφισβήτητα οριστικός,από τη στιγμή που κυρώθηκε καλώς ή κακώς ο δασικός χάρτης με ΑΔ την δεδομένη στιγμή αυτός δεν ισχύει ?

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

να δεις εδω στο υπομνημα [και τα υπολοιπα]

 

https://gis.ktimanet.gr/gis/forestsuspension

και εδω

https://gkls.gr/allaloym-dasikoi-xartes-2021/

και εδω [στο 9 και 19 για κληρους]

https://ecopress.gr/odigos-20-erotiseon-apantiseon-gia-tin-anatheorisi-ton-dasikon-charton/

ενσταση δεν εχει καταθεσει;;;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM τα έχω διαβάσει όλα αυτά που μου έστειλες προσεκτικά.

Και εξ ακολουθώ να πιστεύω ότι Στο τοπογραφικό διάγραμμα που θα κάνω τώρα θα δείξω τα αρχικά όρια της διανομής ,το δασικό τμήμα και στην 651 θα αναφερθώ στο εναπομείναν τμήμα 3500 τ.μ. ως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο?

Τώρα ισχύει ότι έχει κυρωθεί και ότι φαίνεται αναρτημένο που στην περίπτωση μου δεν έχουν καμία διαφορά.

Μεταγενέστερα με τυχόν προδηλο ή ένταση αν θα αναμορφωθεί ο Δασικός χάρτης είναι άγνωστο.

Το τώρα είναι η απορία?

Ευχαριστώ.

 

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

τα μονα "σιγουρα" ειναι τα ΑΑ και ΠΑ

Τα υπολοιπα, ειναι "υπο κριση"

δξ εαν σε αυτο το δικο σου, που προερχεται απο αγροτικη αποκατασταση,

μπορει να θεωρηθει "ιδιωτικη δασικη εκταση", οπότε μετραει στη  αρτιοτητα και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

το γεωτεμάχιο απο εποικισμό. Εξακολουθεί να είναι ενιαίο τμημα του εία δασικό. Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το δασικό τμήμα υπολογίζεται στο εμβαδό για την αρτιότητα και μόνο. Η δόμηση και η κάλυψη στα 3500. Προχή στις αποστάσεις από ορια και ιδιωτικό δασικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια περίπτωση κληροτεμαχιου (εποικισμός) που στον αναρτημένο Δασικό χάρτη φαίνεται τμήμα του χαρακτηρισμένο ΑΑ(ΑΝ) και τμήμα του ΠΑ(ΑΝ). Δηλαδή έχει στις παρατηρήσεις ότι είναι αναδασωτεο και φυσικά έχει και πράσινη διαγραμμιση.

Εγώ στο τοπογραφικό και αυτά τα τμήματα πρέπει να πω ότι εμπίπτουν στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας?

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

για τα ΑΑ και ΠΑ εχουμε αυτο

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/06/Οδηγία-Δασικά_Οικοδομικές-Άδειες.pdf

 

ενσταση/αντιρησεις για το ΑΝ δεν κατεθεσε;

 

δες και τα ΠΜ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλη Σαρακοστή.

Έχω μια περιπτώση ένος αγροτεμάχιου εκτός σχεδίου εντός ΖΟΕ όπου τμήμα του είναι χαρακτηρισμένο δασικό ΑΔ στον αναρτημένο Δασικό Χάρτη του 2020.

Έχει γίνει πρόδηλο το οποίο φαίνεται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Κτηματολογιού ως Αποδεκτό.

Για την σύνταξη τοπογραφικού για μεταβίβαση τι θα εμφανίσω την δεδομένη στιγμή.

Τώρα εξακολουθεί να φαίνεται Δασικό ΑΔ στον αναρτημένο Χάρτη.Το δασαρχείο δεν εκδίδει κάποια βεβαίωση.Και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι θα γίνει.

Οπότε στο τοπογραφίκο ΑΔ πρέπει να το δείξω?

Πρέπει να περιμένουμε την αναρτηση του νέου αναμορφωμένου Δασικού Χάρτη για την μεταβίβαση?  

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου υπάρχει τμήμα του χαρακτηρισμένο σαν ΑΔ. Ο δασικός χάρης είναι φάση που   επιδέχεται αναρτήσεις. Το ακίνητο θα αποτυπωθεί ώστε να φαίνεται οτι υπάρχει 1) το μη δασικό   και 2) το δασικό τμήμα; 

Στην δήλωση για την δασική νομοθεσία τι θα πρέπει να αναγραφεί;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.