Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση που με έχει προβληματίσει αρκετά και δεν βγάζω άκρη.

Πρόκειται για ένα γήπεδο 15στρ στην Πάρο. (αρτιότητα 8 στρ από το 1993).

Στο γήπεδο εκδόθηκε ΟΑ το 1988 με μία "Απάντηση σε αίτηση" της Δ/νσης Δασών Νομού Κυκλάδων, σύμφωνα με την οποία αναφέρεται μη δασικό τμήμα 6 στρ.

Το έγγραφο αυτό δεν είναι τελεσίδικο και σήμερα κάναμε ενέργειες για τελεσιδικία.

Ο ιδιοκτήτης πουλάει το ακίνητο, όμως για το χαρακτηρισμένο τμήμα ως δασικό δεν έχει γίνει δικαστήριο για την κυριότητά του οπότε να χαρακτηρισθεί ιδιωτικό δάσος.

Η Δ/νση Δασών μου είπε ότι η έκταση είναι κατά τεκμήριο δημόσιο οπότε και δεν μπορεί να μεταβιβασθεί εως ότου χαρακτηρισθεί ως ιδιωτικό δάσος.

Ο αγοραστής δεν έχει πρόβλημα να αγοράσει μόνο το "καθαρό" τμήμα των 6 στρ προκειμένου να μη περιμένει.

Το ερώτημα έχει ως εξης:

  1. Έχουμε τίτλο που αναφέρεται σε ολόκληρο το γήπεδο των 15στρ, εάν πουλήσουμε σήμερα τα "καθαρά" 6στρ και δεν διεκδικίσουμε τα υπόλοιπα από το δημόσιο, κάνουμε κατάτμηση σήμερα;;; και επομένως το γήπεδο έχει χρόνο δημιουργίας το 2014, οπότε είναι μη άρτιο
  2. ή θεωρούμε ότι, ανεξάρτητα από ότι λέει ο τίτλος, τα υπόλοιπα 9 στρ ηταν πάντα δασικά και του δημοσίου και επομένως κατάτμηση δεν υπάρχει και το γήπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση στα 6στρ.

Επισημαίνω ότι έχω έγγραφο της πολεοδομίας από άλλη αντίστοιχη περίπτωση στην οποία αναφέρει την δεύτερη περίπτωση.

Σε συζητήσεις με μηχανικούς και νομικούς οι απόψεις διαφέρουν, οπότε εάν ξέρετε κάποιο σχετικό έγγραφο θα σας παρακαλούσα να το ανεβάσετε.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτα χρειαζονται γα  εκδοση αδειας

 

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

το εγγραφο "απαντηση σε αιτηση" δεν σε καλυπτει

χρειαζεσαι πραξη χαρακτηρισμου,  με  πιστοποιητικο  τελεσιδικίας

 

αν χαρακτηρισθουν  σαν  δασος τα 9 στρ. ...δεν θα δημιουργησει καμμια κατατμηση, αφου παντοτε ηταν δασος...διοτι δεν σου παιρνουν "σημερα" τα 9 στρεματα, αλλα ηταν παντοτε...

 

αν χαρακτηρισθουν ιδιωτικο δασος σου κοβει οικοδομησιμοτητα...δεν επηρεαζει την αρτιοτητα...

Θες και αποσταση 10 μ. απο τα ορια...

 

Αν πουληθουν τα 6 απο τα 15 σημερα... εδω κάνεις κατατμηση....σίγουρα......διοτι τιτλο   στο υποθηκοφυλάκειο   εχεις για 15 στρ.

και δεν δικαιολογεις  πώς εγινε και "εφυγαν" τα 9 στρ.  και εμειναν τα 6 στρ.

 

και υπαρχει και προβλημα του πώς θα περιγραφει η  "ιδιοτητα" των 9 στρ.  για τον υπολογισμο του φορου μεταβιβασης...η εφορια θελει εγγραφο για να σου βαλει  μειωτικο συντελεστη στην αξια  αυτων των στρεματων...

 

αρα

πραξη χαρακτηρισμου

 

δες και την παρακατω συζητηση..και  το site του υπουργειου .για την "διαυγεια" κλπκλπ

 

http://www.michanikos.gr/topic/40488-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9/

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν ένα τμήμα ενός γηπέδου χαρακτηρισθεί δασικό θεωρούμε ότι είναι κατά τεκμήριο δημόσιο.

Ας υποθέσουμε ότι ο ιδιοκτήτης αποδέχεται ότι το δασικό τμήμα είναι του δημοσίου και το αποποιείται (πχ τα 9 στρ).

Τελικά κάνει κατάτμηση; Αφού λέμε ότι ήταν πάντα δασικό και επομένως ήταν πάντα του δημοσίου.

Άρα ο ιδιώτης δεν το κατείχε ποτέ νόμιμα... και αφού δεν ήταν ποτέ δικό του... δεν κάνει κατάτμηση!!!

Αυτό είναι ένα σενάριο και δεν ξέρω αν έχει "τρύπες" αλλά εμένα μου φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν ένα τμήμα ενός γηπέδου χαρακτηρισθεί δασικό θεωρούμε ότι είναι κατά τεκμήριο δημόσιο.

 

[θα ειναι ....όπως  θα...  χαρακτηρισθεί απο την πραξη.....  χαρακτηρισμου]

 

Ας υποθέσουμε ότι ο ιδιοκτήτης αποδέχεται ότι το δασικό τμήμα είναι του δημοσίου και το αποποιείται (πχ τα 9 στρ).

 

[ο ιδιοκτητης ουτε αποδεχεται ουτε αποποιειται...με καμμια πραξη ή ενεργεια........απλα αφηνει να περασει η προθεσμια ασκησης προσφυγης.]

 

Τελικά κάνει κατάτμηση; Αφού λέμε ότι ήταν πάντα δασικό και επομένως ήταν πάντα του δημοσίου.

Άρα ο ιδιώτης δεν το κατείχε ποτέ νόμιμα... και αφού δεν ήταν ποτέ δικό του... δεν κάνει κατάτμηση!!! 

[σωστα]

 

Αυτό είναι ένα σενάριο και δεν ξέρω αν έχει "τρύπες" αλλά εμένα μου φαίνεται λογικό.

 

υγ1

και ...τρύπες να   ειχε....τις μπαλλώσαμε... :smile: :smile:

υγ2

δεν εχεις δασικους χαρτες...οκ???

Link to comment
Share on other sites

  1. Τι δασικούς χάρτες... εδώ στην Ουγκαντα τωρα μαθαίνουμε οτι το τοπογραφικό δεν γίνεται με ένα κινητο...

Υπάρχει προθεσμία προκειμένου ο ιδιοκτήτης να ασκήσει προσφυγή σχετικά με το ιδιοκτησιακό καθεστός ή αναφέρεσαι στην προθεσμία για αντιρήσεις επί της πράξης χαρακτηρισμού;

Ξέρεις αν υπάρχουν σχετικά έγγραφα που να τεκμηριώνουν την άποψή μας ότι δεν κάνουμε κατάτμηση;

Link to comment
Share on other sites

1. :mrgreen:

 

2. στις αντιρησεις [και βεβαια δικαιουται να διεκδικησει  δικαστικα την ιδιοκτησια του...]

 

3.  δες και αυτη την συζητηση

http://www.michanikos.gr/topic/17334-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%AE-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82/

 

 

και, συμφωνω με την απαντηση του GRTOPO  στο #8,

 

εσυ  δεν "κατατμείς".....

''αυτοι"  σου παιρνουν το δικο τους...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με ανεπίσημη πληροφόρηση από πολεοδομία, 

και καλά υπάρχει έγγραφο σύμφωνα με το ποίο δεν απαιτείται προσωρινά τελεσιδικία για την έκδοση αδείας,

γιατί υπάρχει λέει απαγόρευση πράξεων εν αναμονή δασικών χαρτών (για όσες περιοχές εκκρεμούν) 

οπότε αρκούνται σε βεβαίωση (ή ακόμα και ΥΔ κατά μία ακραία εκδοχή)

Έχετε αντιληφθεί κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

 

λέει απαγόρευση πράξεων εν αναμονή δασικών χαρτών

 Αυτό μπορούμε να βρούμε από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

 Αυτό μπορούμε να βρούμε από που προκύπτει?

στα δικά μας τα δασαρχεία υπάρχει όντως μία άτυπη λευκή απεργία ως προς τις πράξεις, 

επειδή περιμένουμε υποτίθεται τους χάρτες εδώ και κάτι χρόνια.

Επίσημα όμως δεν το έχει πει κανένας. 

Αυτός που το υποστηρίζει από την πολεοδομία δεν δίνει στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.