Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος δοκού σε αξονική και ροπή


 
kostas88

Recommended Posts

Καλησπέρα,

προσπαθώ να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίο ελέγχουμε μια ξύλινη δοκό σε ροπή και θλίψη. Έχω βρει την άσκηση που έχω επισυνάψει και από κάτω είναι η λύση της. Ο έλεγχος γίνεται με τον τύπο (σm,d/(kcrit*fm,d))^2 + σc,d/(kc,z*fc,0,d) <1. Μπορεί να καταλάβει κανείς για ποιο λόγο πολλαπλασιάζεται η τάση λόγω ροπής σm,d με τον συντελεστή m (οπου m=l/leff); Ευχαριστώ! Η βοήθειά σας θα είναι σημαντική για εμένα, γιατί πλησιάζει και η εξεταστική.

post-69623-0-73187400-1413555767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πρόκειται για έλεγχο στρεπτοκαμπτικής ευστάθειας κατά τον άξονα y. 

Το m που αναφέρεις είναι: m= Lef/L, όπου Lef= L/2+2h, όπου h το ύψος της δοκού και βγαίνει πράγματι 0,57.

 

Τώρα: στο τυπολόγιο που ξέρω ( ΕΝ 1995-1-1 ( 6.35 ) ), δεν βλέπω τον μειωτικό συντ. m στην καμπτική τάση σχεδιασμού.

Εκτός αν θεωρήσουμε, ότι λόγω της πλευρικής στήριξης στο μέσον της δοκού, μειώνονται αναλογικά οι τάσεις. 

 

Δεν σε φώτισα και πολύ.. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα πάντως κανονιστικά 

για θλίψη κάθετα σε ίνες ξύλου, με το m που αναφέρεις είναι ένας συντελεστής λαμβάνεται υπόψη

α) η διάταξη του φορτίου

β) το ενδεχόμενο σχισίματος του ξύλου 

γ) ο βαθμός θλιπτικής παραμόρφωσης 

 

στην περίπτωσή σου αυτές οι αβεβαιότητες λαμβάνονται πολλαπλασιάζοντας με m = leff / l  (την θλιπτική αντοχή σχεδιασμού fc,90d) ώστε όπως γράφεις να έχεις σ /m*f < 1 

Link to comment
Share on other sites

Που έχουμε θλίψη κάθετη στις ίνες;;

 

Θλιψη κάθετα στις ίνες μπορεί να υπάρξει σε στρωτήρες τοίχων πάνω στους οποίους εδράζονται ξύλινοι ορθοστάτες ή σε δοκούς (αμφιέρειστες ή συνεχείς) εδραζόμενες σε υποστυλώματα.

 

'Οσο αφορά το συντελεστή m έχει να κάνει με τον τρόπο που έχει υπολογίσει την κρίσιμη τάση για το στρεπτοκαμπτικο λυγισμό και πιο συγκεκριμένα το μήκος λυγισμού που έχει χρησιμοποιηθεί. Στον υπολογισμό έχει λάβει υπόψη σαν μήκος λυγισμού L/2=1750 mm, το οποίο δεν είναι το ακριβές μήκος λυγισμού, καθώς εξαρτάται από τις στηρίξεις στα άκρα και από την κατανομή των εξωτερικών φορτίων

Link to comment
Share on other sites

MyronC: Το ερώτημά μου στον προηγούμενο συν. αφορούσε την συγκεκριμένη άσκηση και όχι γενικώς πού παρουσιάζεται θλίψη κάθετη στις ίνες.

                Αυτά είναι γνωστά.

 

Ο τύπος του m είναι αυτός που έγραψα, αλλά δεν τον βρήκα να εισάγεται στην αντίστοιχη ανίσωση ελέγχου.

Επ'αυτού θα ήθελα τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

MyronC: Το ερώτημά μου στον προηγούμενο συν. αφορούσε την συγκεκριμένη άσκηση και όχι γενικώς πού παρουσιάζεται θλίψη κάθετη στις ίνες.

                Αυτά είναι γνωστά.

 

Ο τύπος του m είναι αυτός που έγραψα, αλλά δεν τον βρήκα να εισάγεται στην αντίστοιχη ανίσωση ελέγχου.

Επ'αυτού θα ήθελα τα φώτα σου.

 

Στη σχέση (6.31) του ΕΚ5 με την οποία υπολογίζεται η κρίσιμη τάση λόγω κάμψης χρησιμοποιείται το μήκος στρεπτοκαμπτικού λυγισμού (lef) στον υπολογισμό της, το οποίο εξαρτάται από τη διάταξη του φορτίου και τις συνθήκες στήριξης.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα χρησιμοποιείται στον υπολογισμό lef=1750 mm, το οποίο δεν είναι το πραγματικό μήκος στρεπτοκαμπτικού λυγισμού για την περίπτωση αυτής της δοκού (για την περίπτωση αμφιέρειστης δοκού με ενδιάμεση πλευρική στήριξη στο μέσο το μήκος λυγισμού είναι lef=0.28l , όπου l=3500 mm για το συγκεκριμένο παράδειγμα). Στην πραγματικότητα το συντελεστή m=0.57 (0.28x2) έπρεπε να τον χρησιμοποιήσει στον υπολογισμό του σm,crit η οποία θα προέκυπτε μεγαλύτερη και έτσι θα άλλζε και η ανηγμένη λυγηρότητα.

Αυτό που γίνεται στο συγκεκριμένο παράδειγμα ίσως είναι κάποια προσέγγιση (πολ/σμος m με την τάση σχεδιασμού) όπως έχετε αναφερει και σεις παραπάνω "Εκτός αν θεωρήσουμε, ότι λόγω της πλευρικής στήριξης στο μέσον της δοκού, μειώνονται αναλογικά οι τάσεις", η οποία όμως δεν αναφέρεται κάπου στον ΕΚ5.

Edited by MyronC
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ο συντελεστής αυτός m δεν χρησιμοποιείται στον EC5, έτσι δεν είναι ?

Όχι στον ΕΚ5 δεν αναφερεται κάπου ο συγκεκριμένος συντελεστής. Απλά πρέπει να χρησιμοποιείται το "πραγματικό" μήκος λυγισμού στον υπολογισμό της σm,crit

Edited by MyronC
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.