Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άρθρο τιμολογίου ΟΙΚ. 32.01 περί Σκυροδεμάτων


 
TOLIS17

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν μου είναι ξεκάθαρο. Στην περιγραφή του παραπάνω άρθρου, στην τιμή που δίνει συμπεριλαμβάνεται ο ρευστοποιητής και επιβραδυντής πήξεως ή όχι? Όταν διαβάσεις μεμονωμένα την παρ. β καταλαβάνεις πως όχι αλλά εν συνεχεία της πρότασης "στην τιμή περιλαμβάνονται .........." τότε καταλαβαίνεις ότι συμπεριλαμβάνονται όλα τα πρόσθετα πλην ρευστοποιητών......και επιβραδυντών.....

Ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό δεν διαβάζουμε τμήμα ενός άρθρου, αλλά ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ την περιγραφή του, για να ξέρουμε τι περιλαμβάνεται (και τι δεν περιλαμβάνεται) στην τιμή της εργασίας του άρθρου.

Οπως και εσύ διαπίστωσες, είναι ξεκάθαρο. Ρευστοποιητής και επιβραδυντής πήξεως δεν περιλαμβάνονται, αλλά επιμετρώνται και πληρώνονται ιδιαιτέρως.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Γι' αυτό δεν διαβάζουμε τμήμα ενός άρθρου, αλλά ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ την περιγραφή του, για να ξέρουμε τι περιλαμβάνεται (και τι δεν περιλαμβάνεται) στην τιμή της εργασίας του άρθρου.
Οπως και εσύ διαπίστωσες, είναι ξεκάθαρο. Ρευστοποιητής και επιβραδυντής πήξεως δεν περιλαμβάνονται, αλλά επιμετρώνται και πληρώνονται ιδιαιτέρως.

 

Γραμματικά έαν το διαβάσει κάποιος πάντως μάλλον το αντίθετο καταλαβαίνει. Το"επιμετρώνται και πληρώνονται ιδιαιτέρως" πάει στα πάσης φύσεως πρόσθετα.......... 

Link to comment
Share on other sites

 

Γι' αυτό δεν διαβάζουμε τμήμα ενός άρθρου, αλλά ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ την περιγραφή του, για να ξέρουμε τι περιλαμβάνεται (και τι δεν περιλαμβάνεται) στην τιμή της εργασίας του άρθρου.
Οπως και εσύ διαπίστωσες, είναι ξεκάθαρο. Ρευστοποιητής και επιβραδυντής πήξεως δεν περιλαμβάνονται, αλλά επιμετρώνται και πληρώνονται ιδιαιτέρως.

 

Γραμματικά πάντως όταν το διαβάσει κάποιος βγαίνει το αντίθετο νόημα.................Το πληρώντονται ιδιαιτέρως πάει στα πρόσθετα πλην ρευστοποιητή....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ... 


είμαι +1000000 φάουλ .... μάλλον πρέπει να διαβάζω κι εγώ πιο προσεκτικά !!!!


+100000 συγνώμες !!!! αν σε μπέρδεψα.


 


Απλά δεν έπρεπε (κατά τη γνώμη μου) το γ' και το ε' του άρθρου να βρίσκονται "κάτω" από το λεκτικό " Στην τιμή περιλαμβάνονται:" αλλά να είναι κάπου εκτός των περιπτώσεων.


 


Και πάλι συγνώμη!!!


Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.