Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ


vailo

Recommended Posts

Η ηλεκτρονική υποβολή αρχικής πιστωτικής ή μηδενικής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ μπορεί να γίνει μέχρι την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα που ακολουθεί τη λήξη της φορολογικής περιόδου στην οποία αφορά η δήλωση.

http://www.gsis.gr/prothesmies/proth_fpa_vies.html

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversion/index.php?t57901.html

Link to comment
Share on other sites

Πας και κάνεις τώρα.

 

όπως τα είπαν και οι συνάδελφοι. Κλάψα θέλει και θα στην χαρίσουν λογικά καθώς και μηδενικός. (Στη σούμα εννοείς εεε...πιστωτικά +χρεωστικά)

 

Και πες εννοείται την αλήθεια.....ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑ, 1Η ΜΟΥ ΦΟΡΑ, SHOW MERCYYYYY

Link to comment
Share on other sites

Εγω όταν πήγα να κατεθέσω τη συγκεντρωτική δήλωση ΦΠΑ για το 2007 εφαγα πρόστιμο 40€ γιατί δεν είχα δηλώσει περιοδική Γ' τριμήνου. Έναρξη είχα κάνει 27 Σεπ 2007. Μιλάμε δηλαδή για 3 ημερες με μηδενική δήλωση φυσικά. Εγω εντωμεταξύ είχα πάρει τηλ στη ΔΟΥ μου να ρωτήσω αν χρειάζεται να κανω δήλωση και είπαν "για δυο μερες δεν χάθηκε ο κόσμος"... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

τότε πληρώνει ο λογιστής σου την λυπητερή, αλλωστέ βάζω λογιστή για να αποφέυγω τέτοιες καταστάσεις...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

χα χα,

αυτούς που ξέρω δεν πλήρωσε πάντως ο λογιστής

και ούτε καν άλλαξαν λογιστή

 

αν νομίζεις οτι υπερβάλλω θυμίσου πόσο δύσκολο είναι κάθε Φεβρουάριο να μαζέψεις τη βεβαίωση για την παρακράτηση 20% από κάθε εταιρία με την οποία συνεργάστηκες

 

εγώ εφέτος πήρα μια βεβαίωση την ημέρα που έληγε η προθεσία μου

ίσα που πρόλαβα (μιλάμε για τον ίδιο λογιστή της 1 από τις 2 περπτώσεις για εκπρόθεσμο ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.