Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράσινος εμπρηστής την φωτιά στην Χίο;


Engineer

Recommended Posts

Εμετός με το άρθρο...
Προσπερνώντας το προπαγανδιστικό λεξιλόγιο του άρθρου και τους τόνους ανακρίβειας που περιέχει αναρωτιέμαι.

Όλες οι ανεμογεννήτριες έχουν μια ανώτατη ταχύτητα λειτουργίας πάνω απο την οποία φρενάρουν και σταματάει η λειτουργία τους. Τι έγινε εδώ;

Επίσης γιατί δεν είχαν φροντίσει έτσι ώστε γύρω απο τις ανεμογεννήτριες να μην υπάρχουν ξεροχόρτα ή τελοσπαντων βλάστηση που πέρνει εύκολα φωτιά.

Αν λοιπόν οντως η φωτιά ξεκίνησε από την ανεμογεννήτρια (που δεν είναι σίγουρο) προφανώς και πρόκειται για εγκληματική αμέλεια των υπευθήνων που καμία σχέση δεν έχει με τις ΑΠΕ.

Αν θέλουν ας φτιάξουν μια μονάδα που να καίει μαζουτ όπως φτιάχνεται αυτές τις μέρες στη Ρόδο. Πρόοδος όχι αστεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα και εγώ με τις ΑΠΕ είμαι, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποτελεσματικοί τρόποι αποθήκευσης ενέργειας ή διασυνδέσεις με το ηπειρωτικό σύστημα, οι θερμικές μονάδες είναι απολύτως απαραίτητες.

 

Μην την πέφτουμε στην ΔΕΗ όταν κάνει τα αυτονόητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο αρθρογράφος - επιστήμονας, ότι οι ανεμογεννήτριες προκαλούν, "την κατακρήμνιση ολόκληρων βουνών, την ισοπέδωση και την κοπή εκατομμυρίων δέντρων, την τσιμεντοποίηση των τοπίων σε γιγάντια κλίμακα αφού η κάθεμιά χρειάζεται ένα στρέμμα τσιμεντένιας βάσης για να στηθεί", πως στα κομμάτια πήρε φωτιά το τσιμεντένιο τοπίο του ενός στρέμματος βάσης (για να μην παραβλέψουμε και τη μη λειτουργία των ανεμογ. από μία ταχύτητα ανέμου και πάνω).

Απλά θα περίμενα αυτά που δημοσιεύονται στο site να έχουν τουλάχιστον μία δόση επιστήμης και όχι τον κάθε κρυφό καημό του οποιουδήποτε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε αλλά θα με συγχωρέσεις,έχω ρίξει τόσο γέλιο διαβάζοντας την εικόνα προφίλ σου που δεν φαντάζεσαι

 

off topic ON

 

Εχει κανείς αντιρρηση πως έτσι έχουν τα πράγματα? :smile:

 

οf topic OFF.

 

Υπα΄ρχει πολύ προπαγάνδα τον τελευταίο καιρο. Οι καιροί ειναι περίεργοι. Ακομα και εαν προκλήθηκε φωιά ετσι, το αρθρο ειναι εκτός τόπου και χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ με τις ΑΠΕ είμαι, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποτελεσματικοί τρόποι αποθήκευσης ενέργειας ή διασυνδέσεις με το ηπειρωτικό σύστημα, οι θερμικές μονάδες είναι απολύτως απαραίτητες.

 

Μην την πέφτουμε στην ΔΕΗ όταν κάνει τα αυτονόητα.

Μα υπάρχουν αποτελεσματικοί και εφαρμοσμένοι τρόποι αποθήκευσης. Αντλησιοταμίευση λέγεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχουν αποτελεσματικοί και εφαρμοσμένοι τρόποι αποθήκευσης. Αντλησιοταμίευση λέγεται.

Και ελπίζω σύντομα υδρογόνο.

Βασικά πιστεύω θα έπρεπε ήδη να το είχαμε φτάσει σε εφαρμόσιμο επίπεδο. "Μπαταρίες" Υδρογόνου. Χρησιμοποιείς τις ΑΠΕ για παραγωγή υδρογόνου και το καίς όποτε θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγνίτης και πάλι λιγνίτης λοιπόν! Α ξέχασα! Ευθύνεται για μερικούς εκατοντάδες καρκίνους στην Πτολεμαϊδα και το Αμύνταιο..

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχουν αποτελεσματικοί και εφαρμοσμένοι τρόποι αποθήκευσης. Αντλησιοταμίευση λέγεται.

 

Συνάδελφε, ας είμαστε ρεαλιστές.

 

Πήγαινε να φτιάξεις στη Ρόδο φράγμα που το νερό περισσεύει( ;) και εάν κάποιο καλοκαίρι που ο πληθυσμός και το φορτίο του νησιού πολλαπλασιάζεται και έχει ξηρασία και δεν φυσάει πες τους: "Δεν πειράζει που δεν έχετε ρεύμα, τουλάχιστον προστατεύουμε το περιβάλλον". Θα σε λιντσάρουν ή όχι;

 

Και εγώ με ΑΠΕ ασχολούμαι αλλά η αλήθεια να λέγεται. Η λύση για τα νησιά μας είναι η διασύνδεση με το ηπειρωτικό σύστημα. Μόνο ΑΠΕ δεν αρκούν.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ας είμαστε ρεαλιστές.

 

Πήγαινε να φτιάξεις στη Ρόδο φράγμα που το νερό περισσεύει( ;) και εάν κάποιο καλοκαίρι που ο πληθυσμός και το φορτίο του νησιού πολλαπλασιάζεται και έχει ξηρασία και δεν φυσάει πες τους: "Δεν πειράζει που δεν έχετε ρεύμα, τουλάχιστον προστατεύουμε το περιβάλλον". Θα σε λιντσάρουν ή όχι;

 

Και εγώ με ΑΠΕ ασχολούμαι αλλά η αλήθεια να λέγεται. Η λύση για τα νησιά μας είναι η διασύνδεση με το ηπειρωτικό σύστημα. Μόνο ΑΠΕ δεν αρκούν.

Συνάδελφε συμφωνώ απόλυτα. Δεν είπα πως είναι η απόλυτη λύση και φυσικά δεν έχει καθολική εφαρμογή και μόνο πλεονεκτήματα...

Η διασύνδεση προσφέρει πολλά και μάλιστα δίνει στις ΑΠΕ τη δυνατότητα να έχουν μεγαλύτερο βαθμό διείσδησης, απλά βγήκαμε λίγο εκτός θέματος, γιατί ο συνάδελφος είπε πως δεν υπάρχει εφαρμόσιμος τρόπος αποθήκευσης ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.