Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιμνιοστάσιο


sonia

Recommended Posts

Δημήτρη +1 για την πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα που μας έδωσες.

 

Δεν πρόκειται για νομιμοποίηση αλλά για μελέτη νέας κατασκευής.

 

Θέλω να είναι μόνο με έμπηξη πασσάλων στο έδαφος.

 

Είναι δυνατόν να τα δεχόμαστε για νομιμοποίηση αλλά να μην τα δεχόμαστε ως μελέτες νέων κατασκευών.

Πρόκειται για υπόστεγο - κτηνοτροφική εγκατάσταση.

 

Εκατοντάδες κτίρια είναι κατ αυτόν τον τρόπο στην Κεντρική Ελλάδα που είναι η περιοχή μου.

Βεβαίως όσα ξέρω είναι χωρίς άδεια.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να βγεί νόμιμη άδεια για αυτού του τύπου την κατασκευή με ορθή στατική μελέτη.

Πως θα προσομοιωθεί η απλή έμπηξη ξύλινων υποστυλωμάτων επί εδάφους; Πως θα επιλυθεί ο φορέας, ποια θα είναι τα ζευκτά που απαιτούνται; Που θα υπάρχουν αντιανέμια; τι θα θεωρήσει ο συνάδελφος μελετητής στον πόδα του υποστυλώματος (άρθρωση; πάκτωση; και με ποια αιτιολόγηση) και πολλά ακόμη ερωτήματα που προκύπτουν κατά τη φάση της μελέτης.

Όπως προανέφερε ο συνάδελφος Ponireas δεν θα είναι δυνατή η εφαρμογή των κανονισμών με μια απλή έμπηξη επί εδάφους. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ponireas, 

από την επιστήμη πως εξήχθη το συμπέρασμα ότι δεν είναι αποδεκτά;

 

Δεν υπάρχει τρόπος να προσαρμοστεί η κατασκευή ώστε να είναι μέσα στα πλαίσια των κανονισμών;

Link to comment
Share on other sites

artemis, υπάρχουν κανονισμοί, προδιαγραφές και νομοθεσία. Η συγκεκριμένη κατασκευή που προτείνεις είναι εκτός όλων αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33,

 

δεν εκπονώ στατικές μελέτες. Μέχρι το βράδυ θα μιλήσω με τον στατικό μου.

 

Αδυνατώ όμως να πιστέψω ότι δεν μπορώ να κάνω μια τέτοια κατασκευή που να είναι εντός ορίων κανονισμών.

Και δεν νομίζω να μου το απαγορεύουν οι κανονισμοί.

Δεν θέλω να χάσω και την δουλειά βέβαια.

 

Έχουμε να κάνουμε με μια δοκιμασμένη κατασκευή στον ελληνικό χώρο, η οποία δεν μπορεί να προσομοιωθεί και να επιλυθεί;

Ούτε να ενταχθεί στα πλαίσια των κανονισμών;

Edited by artemis
Link to comment
Share on other sites

Artemis εγώ είμαι μαζί σου , όπως και εσύ ανεφερες οι μελέτες κατά την άδειά δομηση δεν ελέγχονται !!!

Αυτά τα post γράφονται για την προστασία σου και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω Ponireas. Τώρα με κατάλαβες.

 

Πρόκειται για μια δοκιμασμένη κατασκευή.

Οι μελέτες πλέον είναι με μοναδική ευθύνη των μελετητών.

Αρκεί λοιπόν να προσομοιώσω τον φορέα, να τον επιλύσω και να είναι μέσα στα όρια των κανονισμών.

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να χάσω την δουλειά της έκδοσης  OA, λόγω στατικής μελέτης.

 

Προσπαθώ να ανεβάσω και μια foto αλλά δεν βλέπω με ποιον τρόπο να κάνω uploading.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 years later...
  • 3 years later...

Μπορεί κανείς να ανοίξει τα σχέδια του Υπουργείου σε μορφή επεξεργάσιμη dwg ???? 

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer-2/egkatastaseis/ktinotrofikesegatastaseis/674-arxitektonikesmeletes

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.