Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιμνιοστάσιο


sonia

Recommended Posts

 Στην περίπτωση μου  έχω κολόνες της ΔΕΗ  , δεν έχω  θεμελίωση από σκυρόδεμα και για αυτό άλλωστε είμαι στην κατηγορία Πρόχειρου καταλύματος γιατί αυτές τοποθετούνται με έμπηξη επί του εδάφους,ειδικά διαμορφωμένο έδαφος όπου στην τελευταία στρώση τοποθοτείται η στρωμνή.

Τα πάνελ λαμαρίνας τα βρήκε ο πελάτης σε τιμή ευκαιρίας μεταχειρισμένα.Ενδιάμεσα των ανοιγμάτων-κολώνες ΔΕΗ,θα τοποθετηθούν ξύλοδοκοί ανά 50-60 cm καθ''υψος όπου σε αυτά τα σημεία (κολώνες-ξυλοδοκοί) θα στηριχτούν τα πάνελ, 'οπως δηλ θα σύνέβαινε και με τις απλές λαμαρίνες.Θέλω και την άποψη σας επ'άυτού.

Εγώ δεν είπα ότι ο 4056 δεν είναι σαφής και ανεφέρει τα υλικά κατασκευής αλλά λέει:προχειρες κατασκευές που αποτελούνται από υλικά όπως λαμαρινες,πετρα,κλαδιά, ξύλα κ.τ.λ.

Το θέμα είναι ότι το πάνελ είναι λαμαρίνα αλλά δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την απλή λαμαρίνα χωρίς την πολυουρεθάνη.Γι'αυτό και άντλησα την πληροφορία από τον 4014/11 στο link που αναφέρει ότι το πάνελ πολύ πιθανό να θεωρείται υλικό που χρησιμοποιείται  και σε πρόχειρες κατασκευές γιατί  για να πάρεις προέγκριση αλλά και την άδεια λειτουργίας λαμβάνεται υπόψη και ο 4014/11 εκτός από τον 4056/12 που είναι για τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις.

 

Από την αρχή ανέφερα ότι πρόκειται για πρόχειρο κατάλυμα οπότε μην περιπλέκονται τα πράγματα περί οπλισμένου σκυροδεμάτος-θεμελιώσεις-μεταλλικούς σκελετούς κ.τ.λ ακόμα και οι ταίστρες δεν θα είναι από μόνιμο δομικό στοιχείο-μπετόν ,θα είναι μεταλλικές του εμπορίου.

 

Ακόμα και στον τρόπο στήριξης υπάρχει πρόβλημα,μας ζητήθηκε να είναι με καρφιά και όχι με βίδες..για οτιδ'ηποτε υλικό χρησιμοποιηθεί εντέλει,είτε πάνελ είτε λαμαρίνα απλή.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

Σε νέο ποιμνιοστάσιο με αρμεκτική μηχανή 24 θέσεων και τον εξοπλισμό να τροφοδοτείται αποκλειστικά από ΗΖ, υπάρχει απαίτηση για μελέτη πυροπροστασίας?Το κτίριο είναι μεταλλικό εξολοκλήρου. Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος για το ελάχιστο εμβαδόν του μηχανοστασίου ανάλογα με τα μηχανήματα (παγολεκάνη, αντλία κενού κ.λ.π.) ή τις ελάχιστες αποστάσεις που πρέπει να τηρούνται γι'αυτά και αν είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση αντικεραυνικής προστασίας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και καλά! Σε περίιπτωση κατασκευής πρόχειρου καταλύματος ισχύει η αρτιότητα των 4.000,00 μ2;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα στο φόρουμ.

 

Θέλω να καταθέσω μελέτες για άδεια δόμησης υποστέγου με φέροντα οργανισμό από κολώνες της ΔΕΗ και επικάλυψη από λαμαρίνα.

 

Το ερώτημα μου είναι αν είναι επαρκές για την στατική μελέτη η έμπηξη των πασσάλων στο έδαφος ή απαιτεί κάποιου είδους θεμελίωση.

Και δεδομένου ότι η στατική μελέτη κατατίθεται πλέον με πλήρη ευθύνη του Π.Μ., καταλήγω στο ότι αν πληροί τους κανονισμούς δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι τέτοιο στο παρελθόν?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάς για νομιμοποίησή υπάρχουσας κατασκευης

 

Σωστά, η μελέτη φέρει το βάρος της υπογραφής σου

 

Άλλά πρόσεχε κάποια πράγματα

 

Ο φορέας σου μπορεί να είναι ξυλινος με επικάλυψη λαμαρίνας άλλά ή στατική μελέτη θα πρέπει να είναι σύμφωνη με τους ισχύοντες κανονισμούς (ΕΑΚ, Ευρωκωδικες και κυρίως του κανονισμού φορτησεων !!!)

 

Δεν προβλέπεται δομικός σκελετός κτιρίου με εμπηξη στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για νομιμοποίηση αλλά για μελέτη νέας κατασκευής.

 

Θέλω να είναι μόνο με έμπηξη πασσάλων στο έδαφος.

 

Είναι δυνατόν να τα δεχόμαστε για νομιμοποίηση αλλά να μην τα δεχόμαστε ως μελέτες νέων κατασκευών.

Πρόκειται για υπόστεγο - κτηνοτροφική εγκατάσταση.

 

Εκατοντάδες κτίρια είναι κατ αυτόν τον τρόπο στην Κεντρική Ελλάδα που είναι η περιοχή μου.

Βεβαίως όσα ξέρω είναι χωρίς άδεια.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να βγεί νόμιμη άδεια για αυτού του τύπου την κατασκευή με ορθή στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναί αποδεκτά ούτε σαν νέα μελέτη ούτε σαν νομιμοποίηση , είναί αποδεκτη (μονό από το κράτος και όχί από την επιστήμη) η ρύθμιση τους για 30 χρόνια με τον 4178 , καθαρά για εισπρακτικούς λόγους

Link to comment
Share on other sites

Dimitris ή Artemis θέλει να βγάλει άδειά δόμησης για το συγκεκριμένο υπόστεγο με σκοπό να νομιμοποιηθεί έμμεσα

 

Αυτά που φαίνονται στο site ειναι νόμιμα εγκεκριμένα από το υπουργείο, αρκεί να τα τα εγκαταστησεις εξ αρχής !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.