Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιμνιοστάσιο


sonia

Recommended Posts

τι τραβάμε κι εμεις οι έρημοι οι μηχανικοί.... Ευτυχώς αυτός που ήρθε σε μένα τώρα ξεκινάει δεν προυπάρχει ούτε κτίσμα παλιό ούτε επεκτάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Οι κτηνοτρόφοι που έχουν αυθαίρετα κτίσματα πριν από το 2003 μπορούν με μία σχετικά συνοπτική διαδικασία να τα νομιμοποιήσουν. Αυτό ισχύει - μετά την πρόσφατη νέα (!) παράταση μέχρι τέλους 2009. Τώρα πως αποδεικνύεις ότι είναι προ του 2003 αν δεν είναι στην πραγματικότητα ...αυτό είναι λίγο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης :

Τώρα πως αποδεικνύεις ότι είναι προ του 2003 αν δεν είναι στην πραγματικότητα ...αυτό είναι λίγο δύσκολο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου . Αν όντως προϋπάρχει , το αποδυκνύεις με τιμολόγια , λογαριασμούς , βεβαιώσεις από εφορίες , βεβαίωση από τον δήμαρχο ή αντιδήμαρχο , στην ανάγκη και με ένορκες καταθέσεις .

Αν δεν προϋπήρχε αρχίζει η εθνική μας ιδιότητα : η διαφθορά ! Λαδώνουμε τον δήμαρχο για να μας δώσει μία βεβαίωση , γλυκαίνουμε τον υπάλληλο , ενώ άπαξ και πλησιάζουνε οι εκλογές , τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα . Αν η οικογένεια είναι πολυπληθής (εμείς για αυτούς δεν είμαστε άνθρωποι , παρά κινούμενες ψήφοι) υπάρχουν βάσιμες ελπίδες .

Τέλος πάντως , ας το βουλώσω καλλύτερα γιατί άμα αρχίσω με τη διαφθορά δεν θα τελειώσω ποτέ . Δεν ξέρω πώς είναι στο Άστυ , άλλα εντώ στο Επαρχεία ντίνει και παίρνει ... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Για την ιδρυση πτηνοκτηνοτροφικής μονάδας απαιτούνται:

1. ΠΠΕΑ

2. Εγκριση διαθεσης υγρών αποβλήτων (για ποιμνιοστάσιο δεν απαιτείται)

3. Έγκριση περιβαλοντικών όρων

4. Άδεια ίδρυσης

5. Οικοδομική άδεια

6. Άδεια λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Για εξαίρεση από κατεδάφιση κτηνοτροφικής μονάδας προ 2003 αποδεικνύεται με βεβαίωση από τη δ/νση αγροτικής ανάπτυξης, χρειάζονται φωτογραφίες των κτισμάτων, βεβαίωση από τοπικό γεωπόνο, διάγραμμα κάλυψης και βεβαίωση χρήσης γης όπου φαίνεται ότι επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εμένα μου ήρθε πελάτης στο γραφείο για προσφορά κατασκευής ποιμνιοστάσιου "θερμοκηπιακού τύπου". Την επόμενη μέρα όμως μου είπε οτι ο γεωπόνος που έχει αναλάβει τον φάκελο της επιδότησης, τον ενημέρωσε πως για να έχει απαλλαγή από έκδοση οικοδομικής άδειας, πρεέπι η εταιρεία που θα το κατασκευάσει να έχει ειδικη πιστοποίηση!

Γνωρίζει κανείς τίποτα επί του θέματος?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης έχεί ορίσει κάποιες τυποποιημένες μελέτες ποιμνηοστασίων που αν εφαρμοστουν απαλλάσουν απο την έκδοση μόνο της οικοδομικής άδειας και όχι περιβαλλοντικών ,άδεια ιδρυσης κτλ.Τις άδεις αυτές μπόρεις να κατευάσεις απο το [glow=red]www.minagric.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις μελέτες.

Μηπως γνωρίζεις εαν ισχύει αυτό που μου δηλωσε ο πελάτης, δηλ. οτι την κατασκευη μπορούν να την αναλάβουν μόνο εταιρείες πιστοποιημένες για αυτή τη δουλειά?

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες μελέτες απαιτούνται από πολεοδομία για ποιμνιοστάσιο ?

δλδ εκτός από αρχιτεκτ. και στατικά απαιτείται θερμομόνωση πυροπροστασία κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η περίπτωση που μου έτυχε είναι η εξής: άδεια λειτουργίας σε ποιμνιοστάσιο με:

α) εμβαδό γηπέδου 10000 τ.μ

β) κάλυψη = δόμηση = 3525,50 τ.μ κτίρια.

εννοείται ότι δεν πληρούνται οι απαιτούμενες αποστάσεις απο τα όρια.

απο το σύνολο των κτισμάτων περίπου τα 650,00 τ.μ δεν έχουν άδεια οικοδομής.

Έχει κάποιος γνώση για το πως πρέπει να κινηθώ; το μόνο που σκέφτομαι είναι εξαίρεση απο κατεδάφιση. Υπάρχει περίπτωση να μην βγάλω έτσι ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.