Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιμνιοστάσιο


sonia

Recommended Posts

Αν τα κτίσματα είναι κατασκευαμένα πριν της 20-3-2003 τότε μπορεί να ενταχθεί στην διαδικασία της εξαίρεσης από κατεφάδιση αυθαίρετων κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων.

 

Αφού πάρεις την απαραίτητη βεβαίωση από Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης, Τμήμα Ζωϊκής Παραγωγής θα συνεχίσεις κανονικά την διαδικασία του Ν. 3698/08 ανάλογα με την δυναμικότητα της μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση θεωρώ ότι είναι πριν το 2003 αλλα υπάρχει κάποιος τρόπος για να το διαπιστώσω από τη στιγμή που δεν εχω κάποια άδεια που να το επικυρώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα μπορούσε κάποιος να μου την αναλογία αιγοπροβάτων / τ.μ. για την κατασκευή νέου ποιομνιοστάσιου (θερμοκηπιακου τύπου);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ελάχιστος ή συνιστώμενος καθαρός χώρος είναι 1,20 τ.μ./ζώο σε συμπαγές δάπεδο ή θερμή στρωμνή.

 

Περισσότερες πληροφορίες στην Υ.Α. 306419(ΦΕΚ 1413/Β'/12-10-2005).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε αρμεκτικο και χώρο απογαλακτισμού(το δεύτερο δεν ξέρω εάν υφίσταται - μου το ζήτησε ο ιδιοκτήτης), ξέρουμε εάν ισχύει κάτι όσον αφορά τα τετραγωνικά;

 

(θέλω σε 600 τ.μ να δικαιολογήσω 249 πρόβατα με αρμεκτικό - γι'αυτό ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Τα 600 τ.μ. είναι υπεραρκετά.

 

249 ζώα x 1,2τ.μ. = 298,80 τ.μ. για τον χώρο σταυλισμού των ζώων.

 

Το αμελκτήριο έχει να κάνει με το μέγεθος που θα επιλέξεις δηλαδή πόσες αμελκτηκές μονάδες και πόσες θέσεις καθώς και το είδος του(γραμμικό, περιστροφικό, ταχείας εξόδου). Πληροφορίες για τις απαιτούμενες διαστάσεις θα πάρεις από τον κατασκευαστή του. Προφανώς θα χρειαστείς και χώρο για την διατήρηση του γάλακτος(παγολεκάνες), συνήθως δίπλα από το αμελκτήριο.

 

Για την δική σου δυναμικότητα, θα χρειαστείς περίπου 60,00 τ.μ. για αμελκτήριο ταχείας εξόδου με 24 αμελκτηκές μονάδες και 12 θέσεις και 15,00 τ.μ. για χώρο διατήρησης γάλακτος.

 

Αν υπολογίσεις και 50,00 τ.μ. για χώρο απογαλακτισμού αμνών-εριφίων τότε στο σύνολο έχεις:

 

298,80 + 60,00 + 15,00 + 50,00 = 423,80 τ.μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! όλα αυτά που μου έγραψες (π.χ. τα 50.00 τμ. για χώρο απογαλακτισμού) υπάρχουν σε κάποια νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας για ποιμνιοστάσιο γνωρίζει κανείς τι μελέτες απαιτούνται?

1. Αρχιτεκτονικά

2. Στατικά

3. Χρονικός Προγραμματισμός

 

Τι άλλο? Από που μπορώ να το δω?

Link to comment
Share on other sites

1. Αρχιτεκτονικά

2. Στατικά

3. Χρονικός Προγραμματισμός

4. Υδρευση-αποχετευση

 

Πριμ καταθεσεις φακελο για την οικοδομικη αδεια, πρεπει να παρεις την αδεια ιδρυσης απο την Δ/νση Γεωργιας.

Αυτα που θα χρειαστουν για την αδεια ιδρυσης εξαρτωνται απο την δυναμικοτητα του σταβλου, τα βασικα ειναι:

1. Θεωρηση αποστασεων και χρηση γης απο πολεοδομια

2. Δασαρχειο

3. Αρχαιολογια

 

Αναλογα με την δυναμικοτητα, θα χρειαστεις περιβαλλοντικη κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.