Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναδιαμόρφωση διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

επειδή είχαμε στην κουβέντα στην ΥΔΟΜ και αυτή την περίπτωση (λειτουργική συνένωση) ο μηχανικός εφαρμογής δεν το δέχθηκε λέγοντας ότι όταν πχ δίνουμε ένα δωμάτιο ή μερικά τετραγωνικά μιας ιδιοκτησίας σε άλλη έχουμε μερική λειτουργική συνένωση και δεν υπάρχει σαν ορισμός αυτό το πράγμα..βέβαια όταν ενώνονται 2 ιδιοκτησίες τότε ισχύει αυτή η περίπτωση..πάντως στη ΔΟΚΚ που ρώτησα μου είπαν ότι βγαίνει με μικρή κλίμακας!!!όταν το ανέφερα στο μηχανικό εφαρμογής της ΥΔΟΜ μου είπε ας έρθουν να υπογράψουν οι της ΔΟΚΚ...κοινώς βουρ για κανονική άδεια 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδή είχαμε στην κουβέντα στην ΥΔΟΜ και αυτή την περίπτωση (λειτουργική συνένωση) ο μηχανικός εφαρμογής δεν το δέχθηκε λέγοντας ότι όταν πχ δίνουμε ένα δωμάτιο ή μερικά τετραγωνικά μιας ιδιοκτησίας σε άλλη έχουμε μερική λειτουργική συνένωση και δεν υπάρχει σαν ορισμός αυτό το πράγμα..βέβαια όταν ενώνονται 2 ιδιοκτησίες τότε ισχύει αυτή η περίπτωση..πάντως στη ΔΟΚΚ που ρώτησα μου είπαν ότι βγαίνει με μικρή κλίμακας!!!όταν το ανέφερα στο μηχανικό εφαρμογής της ΥΔΟΜ μου είπε ας έρθουν να υπογράψουν οι της ΔΟΚΚ...κοινώς βουρ για κανονική άδεια 

  

[δλδ  τι  σημαινει.... "δινουμε ενα δωματιο  ή μερικα  τμ... "....!!!!]

 

 

- αν  η κατοψη στη αδεια ειναι διαφορετικη

    σε σχέση με  αυτο που   "ηδη εχουμε  φτιαξει" .

τοτε εχουμε διαμερισματωση..

 

Λειτουργικη συνενωση εχουμε οταν ενωνουμε δυο ξεχωριστες ΟΙ  του αυτου κτιριου

[ή ακομα και ΟΙ διαφορετικων κτιριων]

για να λειτουργησουν  σαν μία εξυπηρετωντας την λειτουργια  δλδ την χρηση αυτη που θελουμε να επιτυχουμε με την συνενωση...

είτε με διανοιξη μια πορτας...αναλογα την χρηση που θελουμε..

ή με το γκρεμισμα μεσοτοιχιας..

 

το ΝΟΚ 23  δεν προβλεπει να κοψουμε..... ενα δωματιο ή μερικα τμ....και να τα ενοποιήσουμε...]

[και κατ' αρχάς να υφιστανται νομιμα ή να εχουν πρωτα τακτοποιηθει...οκ?]

 

ΝΟΚ 23

«5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών με αυξημένη πλειοψηφία (67%) όμορων οικοπέδων είναι

δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα

προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων

μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

 

Σε περίπτωση συναίνεσης με αυξημένη πλειοψηφία (67%) ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του

ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια

του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.»

 

παει με ΕΕΜΚ

[επακολουθει ερευνα...προς...πιστοποιηση...] :smile:

 

μετα την ερευνα

 

υπαρχει αυτο το αρχειο....

 

http://yperdiavgeia.gr/search/signer_id:25687

 

νο 5...αφορα λειτουργικη συνενωση..

νο 46...αφορά  διαχωρισμο...

 

και βεβαια...δεκαδες αλλες περιπτωσεις...που δεν αφηνουν αμφιβολιες για το  αν  "ειπε ο"  αν   "απαντησε η".

.."κατα την γνωμη μου" κλπκλπ...

 

καλο διαβασμα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

 

σε αντίστοιχη περίπτωση για συνένωση 2 διαμερισμάτων σε όροφο, σε ένα διαμέρισμα, ιδίου ιδιοκτήτη, η μια πολεοδομία μου λέει μικρής κλίμακας και η άλλη άδεια δόμησης? έχετε βγάλει κάποια άκρη για το τι χρειάζεται? η απάντηση που παίρνω ειδικά από την πολεοδομία Καλλιθέας είναι εσείς θα κρίνετε τι θα μας φέρετε......απαράδεκτοι...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πας με αυτο

 

και αναλογα...βεβαιωνεις οτι δεν θιγονται,  αρα πας με ΕΕΜΚ

 

ιθ.    Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

 

Αλλως....

 

δες πιο πανω τον παυλο

στο # 2

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

αν και παλιό το θέμα, να ρωτήσω κάτι και εγώ.

σε όροφο που υπήρχαν στην άδεια δύο διαμερίσματα(ίδιος ιδιοκτήτης), έχει πέσει η μεσοτοιχία και πλέον είναι ένα διαμέρισμα χωρίς καμία άλλη αλλαγή.

τώρα θέλει να το μεταβιβάσει στο παιδί του.

θεωρείται αυθαιρεσία; διαμερισμάτωση; πως ακριβώς προχωράω;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

στην συσταση φαινονται δυο. τωρα ειναι σε διαδικασια για να αλλαχτει η συσταση και να φαινεται σαν ενα διαμερισμα. 

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια καθαιρεση μεσοτοιχιας

και μια τροποποιηση της συστασης με την οποια θα γινουν τα δυο σε ενα

 

μετα, κανεις την δωρεα

Link to comment
Share on other sites

επισης στην αδεια αρχικα θα ειχες ας πουμε 2 μπανια σε συγκεκριμμενες θεσεις. Τα μπανια παραμενουν στις ιδιες θεσεις?

Και παραμενουν 2 κουζινες οπως τις εδειχνε η αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.