Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στα τέλη του 19ου αιώνα, διέσχιζαν το λεκανοπέδιο 700 χείμαρροι, ποτάμια και ρυάκια...


Engineer

Recommended Posts

Λείπω εδώ κ 14 χρόνια -ευτυχώς- από την πρωτεύουσα, και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως σε μια από τις όχι κ τόσο συχνές επισκέψεις μου ένα φθινοπωρινό απόγευμα, είχα μόλις βγει απ το σταθμό Λαρίσης, και έβρεχε τόσο που δε μπορούσα να περάσω απέναντι στο σταθμό του Μετρό ή στα ταξί, ενώ όλοι τρέχαν πανικόβλητοι μέσα σε ένα χάος κι ένα δρόμο που θύμιζε περισσότερο μανιασμένο ποτάμι..Σακιά άμμου είχαν τοποθετηθεί πρόχειρα στην είσοδο του σταθμού από τους υπεύθυνους, ενώ περιμένοντας να τελειώσει η θεομηνία κάτι με τραβούσε να πάρω πάλι τον δρόμο προς τις αποβάθρες για την επιστροφή..

Link to comment
Share on other sites

κλεισαμε  τα  ρεματα  και  φτιαξαμε  πολυκατοικίες  με  την  εγκριση 

πολιτικων  και  με  εγκριση  της  βουλης  ,  κατά  παραβαση  βασικων  φυσικων  κανονων και

χωρις  κανενα  συμπληρωματικο  μετρο  ,  τωρα  ποιος  φταει   ο  κακος  καιρος  ,  οι  πολιτικοι 

που  το  ψηφισαν  ,  η  πολεοδομια  ,  η  το  γεγονος  ότι  ο  ελληνικος  λαος   εχει παντελη   ελλειψη  παιδειας 

δεν  ενιωσε  και  δεν  καταλαβε ποτε  ότι  το

ελληνικο  κρατος  που  στηθηκε  στις  αρχες  του  18  αιωνα  ηταν  το  δικο  του

κρατος .   από  κει  ξεκινανε  όλα  και  τα  λαδωματα  και  η  μιζαδουρα  και  η  παρανομια 

και  οι  αυθαιρεσίες  και  η  χρεωκοπια  που  μας  χτυπησε  τα  τελευταια  χρονια  και  ότι  άλλο 

θα  μας  βρει  συντομα  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χειρότερες πλήμμύρες που θα έχω να θυμάμαι πάντως ήταν του 95-96 και το black out 12-36 ωρών στην Αττική από τους πυλώνες της ΔΕΗ που έπεσαν στο Κρυονέρι από τον δυνατό άνεμο. Είχαν σκοτωθεί τότε και τεχνικοί που προσπαθούσαν να διορθώσουν τις ζημιές.

Την ίδια μέρα περνούσα με τους γονείς μου με το αμάξι από τον Κηφισό και η στάθμη του νερού είχε ανέβει ορμητικά μέχρι πάνω. Από τον φόβο της η μάνα μου βλέπει τα νέρα και τρόμαξε, κάνει ελιγμό με το αμάξι για να πάει στην διπλανή λωρίδα να είναι ποιο μακριά και ο από πίσω μας τρακάρει γιατί δεν μας είδε. Όταν φτάσαμε στο τότε σπίτι μας κοντά στο ΚΑΤ με τρακαρισμένο το αμάξι, είχε γεμίσει λασπόνερα όλη η πυλωτή ενώ τα υπόγεια είχαν γεμίσει και αυτά με 2-3 cm λασπόνερα, οι ιδιοκτήτες ήταν κάτω και τσακωνόντουσαν επειδή στην γενική συνέλευση οι μισοί δεν ψήφισαν υπέρ να χτίσουμε ένα προστατευτικό τοιχείο γύρω από τα σκαλοπάτια που πήγαιναν προς το υπόγειο για να εμποδίζουν τα νερά που πάντα στις μεγάλες βροχές κατέβαιναν από τις γραμμές του τρένου στις πυλωτές μας λόγω ανύπαρκτου αποχετευτικού στον δρόμο και των υπερυψωμένων εδαφών στο υπόλοιπο μέρος της περιοχής πέρα από τις γραμμές.

Τώρα που μένω εξάρχεια, το κλασσικό φαινόμενο είναι να πλημμυρίζει η Εμ. Μπενάκη γιατί κατεβαίνουν τα νέρα από το Στρέφη καθώς και διάφοροι δρόμοι που μαζεύουν νερά από τον Λυκαβηττό.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με τους συναδέλφους.

 

Μέρες μετά τα συμβάντα στην Δυτική Αθήνα, θέλω να παρατηρήσω κάτι:

 

Το γεγονός ότι μισή ώρα μετά το συμβάν, η πλημμύρα είχε φύγει από τους δρόμους, και το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκε περιοχή του λεκανοπεδίου στο οποίο τα νερά έκαναν λίμνη, μεταφράζεται στο ότι το βρόχινο νερό βρήκε το δρόμο του και έφτασε στη θάλασσα.

 

Τέτοιο ακραίο γεγονός μπορεί να εμφανιστεί και στο καλύτερο δίκτυο ομβρίων.

 

Γνώμη μου: το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι άλλο: δεν υπάρχει δάσος & φυσικό έδαφος να κρατήσει την βροχή στις λεκάνες που έγιναν τα συμβάντα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

λάθος και στην δική μου περιοχή δεν έχουμε μεγάλα  δάση για διάφορους λόγους μεταξύ των οποίων και οι φωτιές αλλά και το νησιωτικό γενικά περιβάλλον που επικρατεί με βραχώδες διαμόρφωση κλπ  

 

στην περιοχή μου πριν περίπου δυο χρόνια (Ιούνιο του 2011 έκανε ένα ακραίο φαινόμενο με πλημμύρα μόνο στην δική μας λεκάνη απορροής  όπου έβρεχε για ένα 24 ωρο και παραπάνω με αμείωτη ένταση Αν αυτή η βροχή είχε συμβεί στην Αθήνα τότε θα μιλάγαμε για βιβλική καταστροφή αν σκεφτούμε ότι τα φαινόμενα πριν λίγες μέρες στην Αθήνα ,  δημιουργήθηκαν με βροχή χρονικά στο 1/10 και στην ένταση βροχής περίπου στο ίδιο μέγεθος (για να μην πω ότι στην Αθήνα ήταν λιγότερο το ύψος βροχής αφού στην Κάρυστο είχαμε το Ιούνιο του 2011,   250.8 mm και στην Αθήνα δεν έχει καταγραφεί ακόμα πάνω από 94 mm)

 

Αποτέλεσμα ήταν ένα μόνο κατεστραμένο σπίτι (αποθήκη δίπλα σε ρέμα ) ενώ οι καταστροφές είχαν την επόμενη μέρα αποκατασταθεί 2 ώρες μετά το τέλος της βροχής και φυσικά κανένα σπίτι δεν πλημμύρισε στο βαθμό που έγινε στην Αθήνα και καμία καταστροφή πλην του οδοστρώματος στην εκβολή του ενός ποταμιού Ούτε καταστροφές οικο - εξοπλισμών κλπ Και φυσικά δεν ασχολήθηκε κανένα ΜΜΕ , δεν το έμαθε κανείς γιατί δεν υπήρχε λόγος .

 

Είναι πολύ απλό το θέμα εδώ λειτουργεί το περιβάλλον δεν το έχουμε παραβιάσει όπως το έχουν παραβιάσει στην Αθήνα με το ίδιο τρόπο που έχουν παραβιάσει  τις ανθρώπινες σχέσεις με την εγκληματικότητα και την παραβατικότητα γενικώς Εδώ υπάρχει μια άλλη Ελλάδα που δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα της Αθήνας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μην παρασύρεσαι γιατί αυτό συμβαίνει σε ορισμένες περιοχές της Αθήνας...Ελα εδώ να δεις με τα αντιπλυμυρικά που έγιναν δε πάει να γίνει ο κατακλυσμός του Νώε, ο δρόμος δεν έχει στάλα....Οπότε μην βάζουμε όλο το λεκανοπέδιο στο ίδιο τσουβάλι..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας , αλλά θέλω να σας θυμίσω ότι πολλές πλημμύρες υπογείων οφείλονται στις ράμπες των αυτοκινήτων , όπου αν δεν ξεκινάνε με ανάποδη κλίση προς τον δρόμο και μετά να κατεβαίνουν , εύκολα ο πλημμυρισμένος δρόμος μπαίνει μέσα στα υπόγεια .

 

Βλέπετε ενώ η λύση αυτή βοηθάει στην πλημμύρα , δημιουργεί πρόβλημα στα χαμηλά αυτοκίνητα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.