Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γραμμή ζωής - μελέτη στατικότητας και κατασκευή


Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Εργαζομαι σε μια τεχνικη εταιρεια κ εχουμε ενα εργο στα ελληνικα πετρελαια στον ασπροπυργο. Για να πραγματοποιηθουν καποιες εργασιες χρειαζεται να μπει μια γραμμη ζωης σε εναν ψηλο σωληνοδιαδρομο κ δεν υπαρχουν σταθερα σημεια για να στηριχτει το εν λογω συρματοσχοινο!μου ζητηθηκε λοιπον να κανω μια μελετη για αυτη τη γραμμη ζωης. Αυτο που σκεφτηκα ειναι να μπουν καποια πι ισως 80αρια κ να στηριχτουν σε καποια δοκαρια με πολυ χοντρες βιδες κ πολλες σε αριθμο....κ στην πανω μερια του πι περιπου στο 1μετρο να κανω μια τρυπα να περασει το συρματοσχοινο κ αφου τεντωθει με κιθαρα να βαλιυμε σφιχτηρες.

Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να κανω κατι τετοιο γιατι ειμαι αρκετα απειρη. Δεν εχω ξανακανει μελετη κ γενικα δεν ξερω τι χρειαζεται για μια γραμμη ζωης! Ποιος μου λεει οτι θα αντεξει αυτο το πραγμα;κ πως μπορω να κανω μια τετοια μελετη;;;;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

..... γενικα δεν ξερω τι χρειαζεται για μια γραμμη ζωης! 

Η υπηρεσία των τεχνικών ασφαλείας του διυλιστηρίου είναι πολύ εξυπηρετική, και είμαι σίγουρος ότι θέλει και μπορεί να βοηθήσει.

 

Μίλησε με τον κ. Τσολάκη ή τον κ. Ανανία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Φίλε antloukidis έχεις απόλυτο δίκιο ότι οι άνθρωποι είναι πολύ εξυπηρετικοί, με βοήθησαν όταν τους είπα ότι χρειάζομαι γραμμή ζωής προτείνοντας μου μία εταιρεία που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

Δυστυχώς το κόστος της συγκεκριμένης εταιρείας για τη γραμμή ζωής είναι σχεδόν διπλάσιο από τη τιμή του έργου που θα πραγματοποιήσουμε. 

Όπότε η εταιρεία που εργάζομαι ζήτησε από εμένα να κάνω μία μελέτη για το τι θα χρειαστεί για να γίνει μια ζωή γραμμής από εμάς.

Αυτός είναι και ο λόγος που σας έγραψα, γιατί δεν έχω κάνει ποτέ μελέτη και πόσο μάλλον για κάτι τέτοιο.

 

Αν κάποιος λοιπόν έχει μια παρόμοια μελέτη ή ξέρει τις απαιτούμενες προδιαγραφές θα με βοηθούσε πολύ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Δυστυχώς το κόστος της συγκεκριμένης εταιρείας για τη γραμμή ζωής είναι σχεδόν διπλάσιο από τη τιμή του έργου που θα πραγματοποιήσουμε.

Όπότε η εταιρεία που εργάζομαι ζήτησε από εμένα να κάνω μία μελέτη για το τι θα χρειαστεί για να γίνει μια ζωή γραμμής από εμάς.

Αυτός είναι και ο λόγος που σας έγραψα, γιατί δεν έχω κάνει ποτέ μελέτη και πόσο μάλλον για κάτι τέτοιο.

Πως μπορεί να γίνει ένα έργο με τις προδιαγραφές ασφάλειας που απαιτούνται, πολύ φθηνότερα από κάποιους που είναι γνώστες του αντικειμένου και ήδη το έχουν κατασκευάσει ?

Πρόσεχε συνάδελφε μη βρεις μπελά μεγάλο. Δεν είναι κακό να πούμε και ένα "δεν ξέρω".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το είπα και μου βάλανε χέρι....

Τελος πάντων βρήκα μια ακρη...με συρματοχοινα....αλλά προσπαθώ να βρω πως θα κάνω τους υπολογισμούς για την αντοχή των δοκαριών πι που θα βάλω σας στηρίγματα!

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το κάνω; το κάναμε στη σχολή αλλά δε θυμάμαι τίποτα!

Θα βάλω όρθια πι μάλλον 80 ή 100άρια, θα τα στηρίξω με βίδες στο κάτω μέρος και στο επάνω (3μ ύψος) θα περάσω το συρματόσχοινο.

Αλλά πως θα ξέρω ότι θα αντέξει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα... επειδή δηλώνεις "αρκετά άπειρη" θα σου πω πως οποιαδήποτε κατασκευή την μελετάμε βάσει προτύπων και κανονισμών και δεν υπάρχουν αυτά, βιβλιογραφίας..... Άρα κάνε πρώτα μια έρευνα στο ιντερνετ αν υπάρχει πρότυπο ή κανονισμός....

 

Αν δεν βρεις κάτι... τότε θα σου πρότεινα να "επιμείνεις" στο ΔΕΝ ξέρω, που σου είπε και ο GPER... γιατί να ξέρεις.... ότι σε μια στραβή όλοι εσένα θα δείχνουν ως υπεύθυνο μηχανικό!!!!!
 

Το ότι μπορεί η εταιρία να πήρε σκοτωμένη την δουλειά χωρίς να ξέρει τις απαιτήσεις... δεν σημαίνει ότι πρέπει να αναλάβεις ευθύνες που δεν σου αναλογούν... Το ότι τέλειωσες μια σχολή δεν σημαίνει ότι έγινες παντογνώστης.... ούτε θα αντικαταστήσεις ομάδα μηχανικών που συνήθως μελετά μέτρα ασφαλείας.....

 

Ωστόσω, αν τελικά επιμένεις να την κάνεις μόνη ο δρόμος είναι ένας.... Ανάλυση δυνάμεων - ροπών κτλ στις δυσμενέστερες θέσεις, υπολογισμός σε διατομές, βίδες, συρματόσχοινα  - συντελεστές ασφαλείας κτλ..... Δηλαδή, στοιχεία μηχανών.....

 

Υ.Γ. Συμπλήρωσε την ιδιότητά σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Μηχανολόγος μηχανικός είμαι... αν και δεν το άσκησα ποτέ....5 χρόνια που δουλεύω, κάνω τον ηλεκτρολόγο.

Συνάδελφε αυτό έκανα!εχτές ξενύχτησα διαβάζοντας στατική από το 1ο έτος, την οποία δεν τη θυμάμαι και πολύ αλλά κάτι βρήκα.

Το πρόβλημα σε αυτά είναι ότι στα βιβλία είναι πολύ θεωρητικά και μας δίνουν δεδομένα.

Σε αυτή τη φάση εγώ πρέπει να δηλώσω τι υλικά χρειάζονται και να το αποδείξω, και δυστυχώς απο το θεωρητικό σημείο ως εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορα.

Σίγουρα υπάρχει λύση, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να κάνω αυτές τιε παραδοχές και τους συντελεστές ασφαλείας κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.