Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροφοδιαμέρισμα σε δύο επίπεδα


seventh_heaven

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Είμαι στη αναζήτηση αγοράς κατοικίας και θέλω τη γνώμη σας βάσει της εμπειρίας που έχετε.

 

Μέσα στα υποψήφια διαμερίσματα είναι ένα οροφοδιαμέρισμα 2ου ορόφου. Η πολυκατοικία αποτελείται από υπόγειο - ισόγειο - 1ο - 2ο, κι επειδή είναι χτισμένη σε ύψωμα (περιφερειακά του Αττικού Άλσους), το μισό σπίτι χωρίζεται από το υπόλοιπο μισό με δύο σκαλάκια. Δηλαδή, σαλονοτραπεζαρία και κουζίνα είναι στο ίδιο επίπεδο και για να πας στα υπνοδωμάτια πρέπει να κατέβεις δυο σκαλάκια.

 

Μια τέτοια διάταξη ελλοχέυει κίνδυνο στατικότητας της κατασκευής;

 

ΥΓ. Ρωτάω σαν εντελώς άσχετος με το αντικείμενο, απλά είναι μια απορία που μου γεννήθηκε μόλις είδα το σπίτι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο περίπου πότε κατασκευάστηκε? Έχει πιλωτή από κάτω? Από ότι κατάλαβα όχι. Σωστά? Η διαφορά στάθμης είναι δηλαδή περίπου στα 40 cm? 

Link to comment
Share on other sites

o κίνδυνος ελοχεύει .. από την στιγμή .. που τα στατικά δεν είναι καλά, ενημέρωσε καταρχήν τους συναδέλφους για έτος έκδοσης οικοδομικής άδειας, αν το ισόγειο είναι pilotis, αν το υπόγειο καταλαμβάνει επιφάνεια όσο η κάλυψη ισογείου. Ανάρτησε Αρχιτεκτονικά και στατικά σχέδια - καταλαβαίνεις βέβαια ότι πρέπει να απευθηνθείς σε Μηχανικό - και εφόσον έχετε τέτοιες ανησυχίες, ετοιμαστείτε για έλεγχο οπτικό του διαμερίσματος και αν είστε ανήσυχος και για πιον ειδικό (έλεγχο) ....

Arche

 

_________________________________________

Συνήθως οι ιδιοκτήτες παλαβιάζουν με το τι πρέπει να λάβουν υπόψη για να κάνουν έλεγχο του ακινήτου. Το internet δεν θα βοηθήσει, θα μπλέξει και θα προβληματίσει την κατάσταση. Καλά που απευθήνεστε και μπορείτε να πάρετε μια καλή συμβουλή, "απευθηνθείτε σε Μηχανικό", εν αρχή καλό οτι ρωτάτε, τα δύο σκαλιά δεν πρέπει να σας προβληματίζουν αν η κατάσταση του ακινήτου είναι καλή. Για αυτό όμως θέλετε έλεγχο, συνήθως Αρχιτέκτονες Μηχανικοί και Πολιτικοί Μηχανικοί κάνουν αυτούς τους ελέγχους. Οπως σας έχω ήδη πει η κατασκευή ενδέχεται να είναι καλή, δεν μπορεί να γίνει εκτίμηση βέβαια από του πληκτρολογίου διαβάζοντας μια παράγραφο με λίγες πληροφορίες, αναφέρεται τα στοιχεία που ζητούντε.....

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο περίπου πότε κατασκευάστηκε? Έχει πιλωτή από κάτω? Από ότι κατάλαβα όχι. Σωστά? Η διαφορά στάθμης είναι δηλαδή περίπου στα 40 cm? 

 

 

o κίνδυνος ελοχεύει .. από την στιγμή .. που τα στατικά δεν είναι καλά, ενημέρωσε καταρχήν τους συναδέλφους για έτος έκδοσης οικοδομικής άδειας, αν το ισόγειο είναι pilotis, αν το υπόγειο καταλαμβάνει επιφάνεια όσο η κάλυψη ισογείου. Ανάρτησε Αρχιτεκτονικά και στατικά σχέδια - καταλαβαίνεις βέβαια ότι πρέπει να απευθηνθείς σε Μηχανικό - και εφόσον έχετε τέτοιες ανησυχίες, ετοιμαστείτε για έλεγχο οπτικό του διαμερίσματος και αν είστε ανήσυχος και για πιον ειδικό (έλεγχο) ....

Arche

 

Έτος κατασκευής: 2010

Όχι, δεν έχει πιλωτη, το ισόγειο είναι κανονικό οροφοδιαμέρισμα και ναι, η διαφορά στάθμης είναι περίπου 40 εκ.

Το υπόγειο καταλαμβάνει επιφάνεια όσο και η κάλυψη ισογείου.

 

ΥΓ. Σαφώς και ότνα σοβαρέψουν τα πράγματα θα ζητήσω όλα τα σχετικά για έλεγχο από μηχανικό. Η ερώτησή μου κυρίως βασίζεται στο αν by default μια τέτοια διάταξη είναι πιο επιρρεπής σε προβλήματα από ένα κανονικό flat οροφοδιαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο ότι θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό να κάνει οπτικό έλεγχο και το κυριότερο να δει τα σχέδια της κατασκευής! Καινούρια κατασκευή είναι πάντως κάτι που δείχνει ότι θα μελετήθηκε με βάση τους νέους κανονισμούς που είναι ιδιαίτερα αυστηροί σε θέματα αντισεισμικού σχεδιασμού. Παρόλ' αυτά ένας μηχανικός θα σας βοηθήσει περισσότερο σε σχέση με ό,τι λέγεται στο εν λόγω forum

Link to comment
Share on other sites

εμ ... εν αρχή δες το έτος έκδοσης της οικοδομικής άδειας. Αφ ετέρου αν η ποιότητα κατασκευής, το προφίλ κατασκευαστή και επιβλέποντα μηχανικού σε καλύπτουν, μην διατηρείς πολλές αμφιβολίες, το πιθανότερο ότι η άδεια σου έχει εκδοθεί μετά το 2000, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω μια ερώτηση και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση βασιζόμενος στις εμπειρίες σας:

 

Ο σχεδιασμός τυφλής (χωρίς παράθυρο) κουζίνας που είναι κλειστή, με μοναδικά ανοίγματα μια πόρτα και μια θυρίδα "σερβιρίσματος" στον ένα τοίχο, παίζει γενικώς σαν υλοποίηση; Είναι κάτι που προτιμάται από τους σχεδιαστές ή τα προβλήματα που φέρνει (απουσία φυσικιού φωτισμού και εξαερισμου) είναι αποτρεπτικά για την επιλογή της;

 

ΥΓ. Δε ρωτάω για να σχεδιάσω. Έχω βρει διαμέρισμα που έχει τη συγκεκριμένη υλοποίηση και είναι κάτι που με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην υλοποίηση, στην Ελλάδα όλα υπάρχουν και "παίζουν". Στις πολοεοδομίες αντί να κοιτάνε λειτουργικά ή δολοφονικά λάθη (από αρχιτεκτονική και στατική άποψη αντίστοιχα), τους πειράζουν τα δάπεδα του υπογείου και τα πάχη γραμμών στα σχέδια (που λέει ο λόγος).

Τώρα το θέμα είναι αν το εν λόγω διαμέρισμα σας αρέσει γενικότερα για άλλους λόγους. Ειδάλλως κάτι τέτοιο δεν θα το συνιστούσα.

Ούτε φυσικός αερισμός υπάρχει ούτε φυσικός φωτισμός.

Χτυπάει που χτυπάει στο ψαχνό η ΔΕΗ, οπότε τώρα αντιλαμβάνεστε :wink:... 

Προσωπικά κουζίνα χωρίς τουλάχιστον ένα παράθυρο είναι δι αποφευχθύναι για εμένα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.