Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός ΙΚΑ και Ενεργειακη Επιθεώρηση


jennoula24

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, εδώ, καθώς εκεί έξω είναι δύσκολο να μου απαντήσουν.

 

Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να πω τα εξής:

 

1) Έχω κάνει το σεμινάριο του Ενεργειακού Επιθεωρητή (έχω πιστοποιητικό παρακολούθησης)

2) Δεν έχω δώσει ακόμα εξετάσεις

3) Με προσέλαβαν με ΙΚΑ σε μία εταιρία ως μηχανολόγο μηχανικό πολύ πρόσφατα

(δηλαδή είμαι με ΙΚΑ, οχι με ΤΕΒΕ)

4) Έκανα αίτηση εγγραφής στο buildingcert για αναγγελία έναρξης δραστηριοτήτων και περιμένω το μειλ...

 

Συμβαίνει το εξής λοιπόν: Θα κάνω την πρώτη ενεργειακή μου επιθεώρηση ως υπάλληλος μηχανικός της εταιρίας αυτής.

Ο προηγούμενος μηχανικός που δούλευε εκεί είχε το πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και όχι η εταιρία.

Αυτό σημαίνει ότι αυτή την στιγμή δεν έχουμε το πρόγραμμα αυτό.

 

1η ερώτηση: θα το αγοράσω εγώ,ή η εταιρία? υπάρχει κάποιος κανόνας για αυτό? κάποιος νόμος? (η εταιρία για να το παρει μου ειπαν ότι πρέπει να εγγραφει στο ΤΕΕ) και εγώ για να το πάρω πρέπει λεει να εγγραφώ στις αμοιβές του ΤΕΕ.

2η ερώτηση: λογιστικά και επαγγελματικά τι συμβαίνει στην μία περίπτωση και τι στην άλλη?

3η ερώτηση: ισχύει κάτι που μου είπαν στο ΤΕΕ ότι άμα είμαι με ΙΚΑ δεν μπορώ να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση και κατ'επεκταση εξοικονομώ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και θα ήθελα πολυ την βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Οπως μας τα περιγράφεις είναι λίγο ασαφές το πλαίσιο σύμφωνα με το οποίο θα γίνει η επιθεώρηση. Η νομοθεσία έχει προβλέψει και την δημιουργία εταιρειών από τις οποίες θα μπορούν να πραγματοποιούνται ενεργειακές επιθεωρήσεις αφού αυτές φυσικά τηρούν κάποιες προυποθέσεις. Νομίζω ότι πάντως η περίπτωση σου δεν είναι αυτή. Δηλαδή στην δική σου περίπτωση, εσύ θα πραγματοποιείς τις επιθεωρήσεις, εσύ θα τις σφραγίζεις και οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να εκδίδεις το ανάλογο φορολογικό παραστατικό προς τον πελάτη. Αυτό μάλλον σου είπαν από το ΤΕΕ. Για να είσαι ενεργειακός επιθεωρήτης θα πρέπει να ασκείς δραστηριότητα ως φυσικό πρόσωπο με ότι αυτό συνεπάγεται φορολογικά και ασφαλιστικά...

Οσον αφορά το πρόγραμμα είναι το λιγότερο καθώς με κάποιον τρόπο θα το βρεις. Εδώ παραθέτω το link από το οποίο πραγματοποιείται η αγορά του λογισμκού και από ότι βλέπω υπάρχει η δυνατότητα να το αγοράσει και η τεχνική εταιρεία με την οποία συνεργάζεται (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TOTEE-ORDER).

Πάντως το σημαντικό είναι να διευκρινίσεις τον τρόπο συνεργασία σου με την εταιρεία και το καθεστώς κάτω από το οποίο θα πραγματοποιείς τις ενεργειακές επιθεωρήσεις...

Edited by maestro
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν έχω ΤΕΒΕ δεν γίνεται κάτι? Πρέπει αναγκαστικά να ανοίξω βιβλία?

 

Το πρόβλημα όπως μου είπαν από το ΥΠΕΚΑ, δεν είναι δικό τους αλλά της εφορίας... και στο ΤΕΕ το ίδιο μου είπαν..

δεν αφορά αυτούς λεει...

 

Και έχω πελαγώσει γιατί πριν 2 εβδομάδες μου έκανε πρόσληψη...

Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε σε ευχαριστώ.

 

αν τυχόν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι, θα ήμουν ευγνώμων

γιατί φυσικά πρέπει να συννενοηθώ και με τον εργοδότη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει ως μισθωτός μηχανικός, αλλά για ποιο λόγο να μην μπορεί να εκδίδει Απόδειξη Λιανικής ή Τ.Π.Υ. η εταιρεία στο όνομά της; Ναι μεν την επιθεώρηση ή μια μελέτη, επίβλεψη, αποτύπωση, τακτοποίηση, οποιαδήποτε τέλος πάντων εργασία παροχής υπηρεσιών μηχανικού την κάνει και την σφραγίζει-υπογράφει ο υπάλληλος μηχανικός της τεχνικής εταιρείας (που θα πρέπει να έχει εγγραφεί στα μητρώα του ΤΕΕ σαν εταιρεία), αλλά το φορολογικό στοιχείο εκδίδεται με τα στοιχεία της. Εκτός από την αγορά του προγράμματος, που όντως μπορεί να γίνει και από εταιρεία, δεν υπάρχει η δυνατότητα απόκτησης κωδικών στα συστήματα ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΤΕΕ (αμοιβές κλπ) και για εταιρείες;

 

Μήπως να έκανες το ίδιο ερώτημα στην ενότητα Μισθωτοί;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Επειδή έχω γίνει μπαλάκι (το τεε με παραπέμπει στο υπεκα, το υπεκα στην εφορία και η εφορία στο τεε....)

θα αναρτήσω και στην κατηγορία που μου είπες το θέμα...

 

Πάντως αν πραγματικά καποιος από εδώ μέσα είχε το ίδιο πρόβλημα, αυτός ή κάποιος γνωστός του, θα

βοηθούσε πολύ να απαντούσε. Όχι μόνο για μένα αλλά και για άλλους συναδέλφους...

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πλέον με τον νόμο 4122/2013,  ως μισθωτός δεν μπορείς να κάνεις ενεργειακές επιθεωρήσεις. Σύμφωνα με το άρθρο 17 παράγραφος 4 για να εγγραφεί μία εταιρία στο μητρώο ενεργειακών επιθεωρητών πρέπει  ένας τουλάχιστον εταίρος να είναι ενεργειακός επιθεωρητής. Με την προηγούμενη νομοθεσία επιτρεπόταν. Έτσι αν μία εταιρία είχε υπάλληλο ενεργειακό επιθεωρητή, μπορούσε να εγραφεί στο μητρώο. Ταυτόχρονα εγγραφόταν και στο ΤΕΕ. Οι αμοιβές στο σύστημα του ΤΕΕ γινόταν στο όνομα της εταιρίας και την απόδειξη την έκοβε η εταιρία. Στο buildingcert έμπαινε ο επιθεωρητής με τους δικούς του κωδικούς.

Σε καμία περίπτωση μην δηλώνεις στο σύστημα του ΤΕΕ με του δικούς σου κωδικούς, τις αμοιβές τις οποίες θα εισπράτει η εταιρία.Θα φαίνεται σαν φορολογική παράβαση δική σου.

Edited by *olga*
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1

Δίκιο έχεις. Για όλες τις υπόλοιπες εργασίες, γίνεται να κόβει απόδειξη η εταιρεία και η εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών κλπ να γίνεται με δικούς τις κωδικούς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

δηλαδη τώρα? θα του πω να με απολύσει απο το ικα και να με προσλάβει ως εταιρο????? δηλαδη πρεπει

με το ζόρι να ανοιξω βιβλία? οταν γραφεις ΕΤΑΙΡΟΣ αυτό δεν εννοείς???

Edited by jennoula24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.