Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός ΙΚΑ και Ενεργειακη Επιθεώρηση


jennoula24

Recommended Posts

Δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο φαίνεται. Θα κάνεις έναρξη στην εφορία, θα πάρεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ λόγω ασφάλισης στο ΙΚΑ και θα έχεις 2 ιδιότητες (υπάλληλος & ελεύθερος επαγγελματίας). Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ. Πάντως νομίζω ότι είναι καλύτερο να ρωτήσεις και ένα λογιστή για περισσότερες πληροφορίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι όμως ποιος θα τιμολογεί τις ενεργειακές επιθεωρήσεις...Δηλαδή σε αυτήν την περίπτωση οι επιθεωρήσεις θα τιμολογούνται από τον μισθωτό υπάλληλο ο οποίος θα λαμβάνει μεν τα ποσά από τους πελάτες της εταιρείας και στην συνέχεια θα πρέπει να τις αποδίδει στην εταιρεία ενώ όμως θα φορολογείται κανονικά για αυτές...Ας αφήσουμε εκτός το ζήτημα των ευθυνών για πιθανά λάθη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα. Βασικά πρέπει να διευκρινιστεί μεταξύ της εταιρείας και του υπαλλήλου. Αν στην τελική δει ο υπάλληλος ότι με αυτή τη συνεργασία "μπαίνει μέσα", τότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτεί. Εκτός αν οι ενεργειακές επιθεωρήσεις αποτελούν ένα πολύ μικρό κομμάτι της εργασίας, οπότε το χάσιμο είναι αμελητέο σε σχέση με την υπόλοιπη συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους

 

Αν βγάλω άκρη και συνεχίσω να δουλεύω, θα σας πω τελικά τι έγινε για να μείνει αυτή η συζήτηση στο φορουμ

μπας και την πατησει και καποιος αλλος συναδελφος.

 

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

δηλαδη τώρα? θα του πω να με απολύσει απο το ικα και να με προσλάβει ως εταιρο????? δηλαδη πρεπει

με το ζόρι να ανοιξω βιβλία? οταν γραφεις ΕΤΑΙΡΟΣ αυτό δεν εννοείς???

Εταίρος είναι κάποιος που έχει ποσοστό ιδιοκτησίας σε μία εταιρία. Εσύ δεν είσαι. Εσύ για να μπορείς να κάνεις ΠΕΑ θα πρέπει να ανοίξεις βιβλία. Η αμοιβή θα εισπράτεται και θα κόβεται από εσένα και εσύ θα φορολογείσαι για αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω κάνει αναγγελία έναρξης, έχω ΑΜ επιθεωρητή αλλά δουλεύω σε εργοδότη ως μισθωτός. Μπορώ να υποβάλω επιθεώρηση υπογράφοντας εγώ αλλά η πληρωμή να γίνει στο όνομα του εργοδότη? Νομίζω πως η απάντηση είναι αρνητική αλλά αν γνωρίζει κάποιος κάτι παρόμοιο και θέλει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ... 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε σωστά την ειδικότητά σας στο profil σας.

Το ''Ιδιώτης'' σημαίνει ''Μη μηχανικός''.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γνωριζω εγω ειναι το εξης.

Οταν δουλευεις σε τεχνικη εταιρεια και υποβαλεις φακελους π.χ. στην πολεοδομια, υπογραφεις ως φυσικο προσωπο αλλα η πληρωμη γινεται κανονικα στο ονομα της εταιρειας. 

 

Λογικα ειναι το ιδιο και για σενα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αναγγελία έναρξης, έχω ΑΜ επιθεωρητή αλλά δουλεύω σε εργοδότη ως μισθωτός. Μπορώ να υποβάλω επιθεώρηση υπογράφοντας εγώ αλλά η πληρωμή να γίνει στο όνομα του εργοδότη? Νομίζω πως η απάντηση είναι αρνητική αλλά αν γνωρίζει κάποιος κάτι παρόμοιο και θέλει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ... 

Αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί λεπτομερώς στο μήνυμα 8, στην προηγούμενη σελίδα. Η απάντηση είναι αρνητική.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση ειναι αρνητική γιατι σαν επιθεωρητής θα πρεπει να κοψεις στο τελος ΑΠΥ. Ο εργοδότης θα την κόψει; Δεν γίνονται αυτα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.