Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαρξη μεγάλων αδρανών και κοκκομετρική εκτός κανονισμού


 

Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια λόγω αποτίμησης μεγάλων οδικών έργων παρατηρείται το φαινόμενο να βρίσκουμε ποταμίσια αδρανή μεγέθους > 60mm με την επόμενη διάσταση στα 12mm. Προφανώς το κοκκομετρικό κενό δεν ορίζετε σε κανένα κανονισμό. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να ισχυριστεί οτι εφόσον σαν σύνθεση δεν μπορεί να πιστοποιηθεί δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μπούμε στην διαδικασία αποτίμηση αντοχής. Αν παρολαυτά επιμείνουμε σε εφαρμογή πχ της εγκυκλίου Ε7, ΕΝ 13791 θα διαπιστώσουμε οτι οι συντελεστές L1-L4 αφορούν μόνο διαβαθμισμένης κοκκομετρικών καμπύλων. Σε καμιά περίπτωση λοιπόν δεν μπορούμε να τις εφαρμόσουμε. Θεωρώ και πιστεύω οτι πριν την οποιαδήποτε έναρξη της διαδικασίας αποτίμησης αντοχής υφισταμένων θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η κοκκομετρική διαβάθμιση. Σε περιπτώσεις μη συμμόρφωσης το σκυρόδεμα θα πρέπει να χαρακτηριστεί ως Εκτός Διαβαθμισμένης Ποιότητας και να μην δοθεί χαρακτηριστική κατηγορία σκυροδέματος αλλα εκτίμηση μόνο θλιπτικής αντοχής κυλινδρικού δοκιμίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και με τα εργοστασιακά σκυροδέματα σε πολλές περιοχές της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει το εξής:

Σε νησί που είναι και την μόδας λόγω Αμφίπολης έκανα το εξής "πείραμα": πήρα μια χούφτα από το σκυρόδεμα και το έπλυνα.

Τα αδρανή ήταν άσπρα. Προέρχονταν από τα τοπικά βουνά που φημίζονται για το μάρμαρο τους (τι κάνει νιάου νιάου).

Από το ψάξιμο κατέληξα ότι είναι πιο ασβεστολιθικά από τα... ασβεστολιθικά...

 

Ο προβληματισμός μου είναι αν επιτρέπεται...

Καμιά γνώμη;;;;

 

 

Υ.Γ. όπου ποτάμι υπάρχει η περίπτωση να βρεις και βότσαλα...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία των αδρανών που χρησιμοποιούνται στην Ήπειρο για την παρασκευή σκυροδέματος είναι ασβεστολιθικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε όλα ασβεστολιθικά είναι...

Είναι όμως τα κλασσικά "γκρι" και εγώ λέω για "άσπρα"

(η ανάρτηση μου σφύζει από επιστημοσύνη...)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι να βρείτε αδρανές που είναι εκτός μεγίστου κανονισμού και να πάρετε ............πραγματικές τιμές απο έργο 

 

26, 21, 11, 8, 9, 17, 26, 18, 11, 17, 31, 18 MPa

 

και να έχετε προένταση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και με τα εργοστασιακά σκυροδέματα σε πολλές περιοχές της χώρας.

 

Βάση ΚΤΣ το μέγιστο αδρανές είναι 32,1mm. Αν είναι μεγαλύτερο τότε μάλλον δεν τηρείται ο κανονισμός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.