Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή κοντού υποστυλώματος


 

Recommended Posts

 Σε παλιά οικοδομή έχει γίνει η κατασκευή που βλέπεται στις φωτογραφίες. Κατά την γνώμη μου έχει γίνει κοντό υποστύλωμα , που στον κόμβο κολόνας - δοκαριού έχει κάνει ήδη ρηγμάτωση , αν παρατηρήσετε . 

 Γνώμη μου είναι  ότι πρέπει να κοπεί το τοιχίο που ακουμπάει στη κολόνα με αδιατάρακτη κοπή και να ενισχυθεί ο ρηγματομένος κόμβος με κάποια μεταλλική κατασκευή . 

  Εσάς η γνώμη σας ποιά είναι ? 

post-2227-0-48089700-1414597061.jpg

post-2227-0-57254800-1414597079.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κοπεί το τοιχείο τότε μετά μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα συνάφειας οπλισμών στο τοιχείο. Νομίζω ότι είναι λίγο πιό σύνθετο το θέμα. Χωρίς να είμαι απόλυτος, τσέκαρε τα σχέδια της οικοδομής να δεις πώς έχει οπλιστεί το υποστύλωμα. Νομίζω ότι μπορεί να χρειαστεί να το μετατρέψεις σε τοίχωμα είτε να αυξήσεις τη διατομή,  ΑΛΛΑ με ταυτόχρονο έλεγχο - αποτίμηση φέροντος οργανισμού για να δείς αν είναι αποτελεστματική η ενίσχυση (μην τυχόν και παραλαμβάνει πολύ περισσότερη ένταση και επιδεινωθεί). Ο κόμβος κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται ρητινένεση αν είναι ελαφρά ρηγματωμένος. Παρατήρησες μήπως κάποια ρωγμή διαγώνια στο υποστύλωμα?

Επαναλαμβάνω, τα παραπάνω τα είπα χωρίς να είμαι κάθετος στην πρότασή μου

Link to comment
Share on other sites

το τοιχίο αυτό δεν εξυπηρετεί κάτι . και επιβαρύνει πολύ την κολόνα.  δεν θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου . 

Link to comment
Share on other sites

όχι. το έχουν κάνει και 50 πόντους λες και θα κρατήσει την αττική οδό . 

Link to comment
Share on other sites

Εκλαμβάνω ως ρητορικό το ερώτημα, και απαντώ:

  • Οι διαστάσεις του υποστυλώματος το κατατάσουν όντως στα κοντά υποστυλώματα;
  • Η διάρθρωση του φορέα το καθιστά αντισεισμικό στοιχείο;
  • Ποιά είναι η εντατική κατάσταση σχεδιασμού του με βάση την μελέτη;
  • Η βλάβη σε τί αίτιο οφείλεται;
  • Πως επισκευάζονται οι κόμβοι με μεταλλικές κατασκευές;
  • Το τοιχείο υπάρχει στην μελέτη;
  • Έχει εφαρμοστεί η μελέτη ως προς την διάρθρωση του φορέα;
  • Έχει εφαρμοστεί η μελέτη ως προς τις λεπτομέρειες όπλισης;
Link to comment
Share on other sites

ότι είναι περίπτωση κοντού υποστυλώματος δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία. Πολύ χειρότερη περίπτωση μάλλον γιατί έχουμε τοίχο οπλισμένου σκυρόδεμα πάχους 50 εκατ. και είναι και γωνιακή κολόνα.  Η οικοδομή έχει γίνει με την κολόνα να λειτουργεί ανεξάρτητα στον στατικό φορέα. Δεν υπάρχει εκεί τοιχίο. Κατά την γνώμη μου το τοιχίο πρέπει να μην ακουμπάει την κολόνα. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ενώ το υποστύλωμα πατά σε ολόκληρο τοιχείο 50 cm, δεν το προσομοιώσαν έτσι ώστε η στάθμη πάκτωσης του υποστυλώματος να είναι στη στέψη του τοιχείου?

Αν έγινε έτσι, μία λύση θα ήτανε να διαμορφώσεις σε εκείνον μόνον τον όροφο το υποστύλωμα αυτό σε τοίχωμα ώστε να είναι σε θέση να παραλάβει τη διάτμηση 

Βέβαια αυτή είναι άποψη προσωπική με επιφύλαξη γιατί και πάλι χρειάζεται έλεγχο επάρκειας το κτίριο

Link to comment
Share on other sites

ότι είναι περίπτωση κοντού υποστυλώματος δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία... 

 

Ας τα ξαναπάρουμε τα πράγματα με την σειρά:

ΕΚΩΣ §18.4.9:

  • Είναι όντως κοντό το υποστύλωμα; Από την φωτογραφία δεν προκύπτει με σιγουριά, μπορεί και να μην είναι.
  • Υπόκειται σε μετελαστική επιπόνηση; Αυτό εξαρτάται από τον υπόλοιπο φορέα.
  • Δες καλά την σχετική παράγραφο.

Τέλος: Δεν είδαμε την ρωγμή, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν είναι σεισμική.

Όμως το ερώτημα -που θα καθορίσει τον τρόπο αντιμετώπισης- παραμένει: Τι προκάλεσε την ρωγμή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.