Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με τον αυτόματο πλήρωσης


Agelos95

Recommended Posts

Καλησπέρα... Έχω ένα θέμα με τον αυτόματο πλήρωσης στην εγκατάστασή μου. Είδα πως το ρολόι δείχνει 0.2bar. Είπα να το ρυθμίσω. Έκλεισα την βάνα αμέσως μετά τον αυτόματο και άρχισα να γυρίζω προς το + το βιδάκι πάνω αλλά δεν ανεβαίνει καθόλου! γύρισα και το κάτω βιδάκι μήπως παίζει τίποτα με αυτό και πάλι τίποτα! τα bar δεν αλλάζουν! Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει ο αυτόματος? ή να έχει πιάσει τίποτα άλατα ή κανένα σκουπιδάκι? καθαρίζει? 

Edited by Agelos95
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ?

ΑΝ ΕΙΝΑΙ FAR   ΚΑΛΩΣ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ

ΑΑΑΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΒΑΝΕΣ ΠΑΛΙ ΚΑΛΩΣ . ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΣΕ ΑΥΤΗΝ (ΤΗΝ ΒΑΝΑ) ΜΕΤΑ  ΤΟΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟ -ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ   ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΤΗΝ ΒΑΝΑ ΑΥΞΗΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΝΕΡΟΥ... . ΜΕΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΒΑΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ  ΑΝ ΠΕΡΝΕΙ ΝΕΡΟ ΤΟ ΚΑΖΑΝΙ .. ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΕΙ Ν Α  ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ... ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ 

 

.

ΕΙΔΑΛΩΣ  ΠΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ... ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΠΛΗΡΩΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

 Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει ο αυτόματος? ή να έχει πιάσει τίποτα άλατα ή κανένα σκουπιδάκι? καθαρίζει? 

 

Όλα αυτά που γραφεις μπορεί να συμβαίνουν.

 

Όμως πρέπει να ξερεις οτι, αν και τα υγρά θεωρουνται πρακτικά ασυμπίεστα, στην πράξη υφίστανται μια απειροελαχιστη συμπίεση, που σημαίνει οτι αυξάνοντας την πίεση του υγρού (σε κλειστό δίκτυο θέρμανσης), αυτή πραγματοποιείται (εντός του δικτύου) και εμφανίζεται στο μανόμετρο με χρονική καθυστέρηση περίπου 3-5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω ένα άλλου είδους πρόβλημα,

ελέγχω το δίκτυο κάποια στιγμή, ενώ είχαν αρχίσει να μη ζεσταίνονται αρκετά τα σώματα του τελευταίου ορόφου και η πίεση ήταν 0,5 bar. Ανοίγω τη βάνα και συμπληρώνω μέχρι τα 2 bar. Μετά απο 15-20 μέρες τσεκάρω και διαπιστώνω πάλι τα ίδια, δηλαδή 0,5 bar.

Δεν είμαι ειδικός όποτε ακούω το συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση, αυτοί μου προτείνουν να αλλάξουμε τον αυτόματο. Είναι στη σωστή κατεύθυνση; Γιατί έχω την εντύπωση πως δε θα αλλάξει κάτι...

Ευχάριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Aφού η πίεση του δικτύου πέφτει, σημαίνει ότι κάπου υπάρχει διαρροή, ή ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας.

 

Χρειάζεται έλεγχος για να βρεθεί τι συμβαίνει και ακολούθως αποκατάσταση του προβλήματος.

 

Ο αυτόματος πλήρωσης πρέπει να ρυθμιστεί σωστά και αν αυτό δεν γίνεται καθάρισμα και/ή αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό νομίζω πως κάπου υπάρχει διαρροή. Δε θα πρέπε να φαίνεται όμως; Δε διαπιστώνω πουθενά διαρροή.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Αν το σύστημα είναι δισωλήνιο (επειδή συνήθως οι σωλήνες είναι ορατές), δεν μπορεί κάπου θα φαίνεται η διαρροή νερού έστω και σε μορφή σταγόνας!

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι, το σύστημα να είναι μονσωλήνιο με τις σωλήνες θαμμένες στο δάπεδο και να έχουν κάνει (λέω εγώ) καμμιά ένωση σωλήνων !!!!

 

Εκεί θα πέσει πολύ κλάμα !!!

 

Επίσης, μπορεί να υπάρχει διαρροή στις ενώσεις των σωλήνων με τα εξαρτήματα !

 

Για ψάχτα ενδελεχώς όλα τα σημεία ενώσεων της εγκατάστασης και τα λέμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.