Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με τον αυτόματο πλήρωσης


Agelos95

Recommended Posts

To 5 έχει μία βάνα πλήρωσης που αν την πας στο on πληρώνει χειροκίνητα και στο 0ff κλείνει....

Στην γραμμή της επιστροφής του κυκλώματος της θέρμανση ο υδραυλικός έχει κουμπώσει και αυτόματο πληρώσεως που δεν ξέρω το γιατί ;

Mήπως δεν έχετε συνδέσει τα νερά χρήσεως ; 

 

http://www.hevac.ie/p/de-dietrich-naneo-/hdedietrichnaneo

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μου "μυρίζει" λάθος προγραμματισμός των παραμέτρων του λέβητα διότι στο διάστημα των 15-20 λεπτών ο λέβητας πρέπει να ξαναπάρει. Εκτός αν (συγνώμη για την ταλαιπωρία) δεν καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να πεις.

 

γιατι να ξαναπαρει αφου η θερμοκρασια χωρου δεν εχει πεσει.... ο θερμοστατης θα δωσει την εντολη οταν πεσει η επιθυμητη θερμοκρασια.

αλλα να παγωνει το νερο της εγκαταστασης απο τους 60 βαθμους μεσα σε 20 λεπτα δεν μου εχει ξανατυχει. ρωταω μηπως εχει τυχει σε καποιον και μπορει να με διαφωτισει. 

Link to comment
Share on other sites

To 5 έχει μία βάνα πλήρωσης που αν την πας στο on πληρώνει χειροκίνητα και στο 0ff κλείνει....

Στην γραμμή της επιστροφής του κυκλώματος της θέρμανση ο υδραυλικός έχει κουμπώσει και αυτόματο πληρώσεως που δεν ξέρω το γιατί ;

Mήπως δεν έχετε συνδέσει τα νερά χρήσεως ; 

 

http://www.dedietrich-heating.com/share/icons/crystal/16x16/mimetypes/pdf.png

 

http://www.dedietrich-heating.com/share/icons/crystal/16x16/mimetypes/pdf.png

αφου πληρωθηκε το κυκλωμα θεσαμε την βανα πληρωσης στο off.  

εχουμε συνδεσει τα ζνχ αλλα δεν τα εχουμε λειτουργησει καθολου. την θερμοκρασια των ζνχ την εχω στο off. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λέβητας είναι ισχύος περίπου 25kW, αν οι στιγμιαίες απώλειες του σπιτιού είναι 18kW και αν μέσα σε 20 min το νερό που θα κυκλοφορεί στο σύστημα από τους 60οC πηγαίνει στους 25οC τότε πράγματι οι απώλειες του νερού είναι (ανάλογα με τον όγκο νερού εγκατάστασης, υπολογίζω 180lt χονδρικά) λίγο μεγαλύτερες από αυτές του σπιτιού...Ε, τότε κάπου ίσως έχεις λίγες παραπάνω απώλειες, ή μικρές θερμογέφυρες ή τίποτε...

 

Υ.Γ. Για όποιον διάβασε το post πριν τις 2:00 έκανα διόρθωση. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Konstantine εννοεί ότι κρυώνουν τα σώματα αφού κόψει το λεβητακι και ο κυκλοφορητής.....

 

Φίλε όλα έχουν σχέση με το είδος των σωμάτων που εχεις, την μάζα του νερού περιέχουν και του μετάλλου....Τα 20 λεπτά δεν μου φαίνονται περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι γεια σας,

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι πληροφοριακού χαρακτήρα : στον επίτοιχο λέβητα Φ.Α. στο σπίτι μου, έχει εγκατασταθεί αυτόματος πλήρωσης λόγω μικρής διαρροής που υπάρχει εξωτερικά (μη ανιχνεύσιμης). Σε ένα βάθος χρόνου 3 μηνών, παρατήρησα ότι άρχισε να αποκλίνει της αρχικής ρύθμισης (1.4) και να φτάνει περίπου στο 1.15 (διαβάζοντας την ένδειξη του ενσωματωμένου μανόμετρου που έχει). Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν, είναι αν ο αυτόματος ελέγχει συνεχώς την απόκλιση της ρύθμισης και συμπληρώνει ή απλά όταν βγει από ένα εύλογο εύρος απόκλισης, αρχίζει να συμπληρώνει (όταν π.χ. ανιχνεύσει απόκλιση 0.4).

 

Δεν ξέρω αν έγινα σαφής, προσπάθησα να το διατυπώσω όσο πιο απλά μπορούσα. Αν όχι, πείτε μου να το αναλύσω περαιτέρω.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αυτόματος πλήρωσης ελέγχει συνεχώς την πίεση και συμπληρώνει.

 

Καθώς είναι ένα καθαρά μηχανικό εξάρτημα έχει κάποιες αποκλίσεις (σφάλματα) ρύθμισης, που ο κάθε σοβαρός κατασκευαστής προδιαγράφει.

 

Το μέγεθος των σφαλμάτων εξαρτάται και από την ποιότητα κατασκευής του συγκεκριμένου ρυθμιστού, αλλά κυρίως από την ποιότητα του νερού.

 

Τα άλατα που πάντα υπάρχουν στο νερό, δημιουργούν επικαθήσεις στα κινούμενα μέρη και στο ελαστικό διάφραγμα και το τελικό αποτέλεσμα είναι η πίεση του κλειστού κυκλώματος να "φεύγει" από την αρχική ρύθμιση (θετικά ή αρνητικά).

 

Αποσυναρμολόγηση και καθάρισμα, στα αρχικά στάδια επικαθήσεων, μπορεί να επαναφέρει την σωστή λειτουργία. Άν δεν τα καταφέρουμε, πάμε σε αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι νέο το εξάρτημα, αγορασμένο και τοποθετημένο τον Μάιο από υδραυλικό, γι' αυτό και το παρακολουθώ. Ενώ στις αρχές Αυγούστου είχε φτάσει όπως προείπα τα 1.15 (από τα 1.40 της αρχικής ρύθμισης), σήμερα που το τσέκαρα είχε επανέλθει στο 1.30 με 1.35. Το θέμα είναι ότι το ακίνητο μου το νοικιάζω σε κάποιον άλλο, οπότε δεν ξέρω αν μπήκε χέρι ή απλά λειτούργησε μόνος του ο αυτόματος (προφανώς δεν μπορώ να τον εντοπίσω και τηλεφωνικά, γι' αυτό και είμαστε εδώ και το συζητάμε :smile: ).

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πώ ότι η πίεση εξόδου (αυτή που ρυθμίζουμε), μεταβάλλεται (λίγο) και από τις μεταβολές της πίεσης του δικτύου στην είσοδο. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να παίζει ρόλο η θερμοκρασία του συστήματος την ώρα που κοιτάς το μανόμετρο.
Γενικά πάντως επειδή τα μανόμετρα είναι μηχανικά, χρειάζονται μια Α πτώση πίεσης πριν πληρώσουν. Όπως τα είπε ο Antloukidis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.