Μετάβαση στο περιεχόμενο

10.000 iPhone μέσα σε μία μέρα


Engineer

Recommended Posts

επειδή λοιπον εχω πολύ κεφι (ειδικα μετα το -1 που ριξες φιλε) παμε

 

εχεις σκεφτει αντι να φωτογραφίζεις την οθονη του υπολογιστη σου (γελαω ακομη και τωρα που το γραφω αχαχαχχαχαχαχαχαχα)

 

να την ξαπλώνεις πανω σε κανα scanner????   1-0

 

αν κανεις ορθογραφικο βαζεις διορθωτικο υγρο με πινελακι ή προτιμάς την αυτοκολητη ταινια??? τι πιανει καλυτερα πανω στη μηλοοθονη???? 2-0

 

αν δεν χωραει η φωτο στη οθονη πιανεις την μηλοταμπλετα???? 3-0

 

πιστευεις ότι υπαρχει περιθωριο βελτιωσης της χρησης του κινητου σου η πιθανότατα κατι τετοιο εχει σκεφτει ο jobs ότι είναι το αντιπροσωπευτικο δειγμα φορτου των μηλοχρηστων?

 

μηπως 3000sms είναι λιγο????? 4-0

 

δεν περιγραφω άλλο!!!!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

αν και η είδηση αφορά την apple, προσπερνώντας το γεγονός οτι η είδηση είναι προφανώς στα πλαίσια διαφήμησης (είδατε κανέναν κρεμασμένο στα μαγαζιά;  ) και το οτι 10.000 δεν είναι και τόσο μεγάλο νούμερο, μου αρέσει που είναι κοινή διατύπωση οτι τα iphone είναι πανάκριβα και υπερκοστολογημένα (που είναι) αλλά κανείς δε λέει οτι το ίδιο είναι και οι πλαστικούρες τα androids (που είναι επίσης). είδαμε τι έπαθε η samsung απο τους κινέζους. τροφή για σκέψη: τα κινητά ειναι πιο ακριβά απο τα tablets (iphone vs ipad mini) είναι πιο φθηνά λόγω κοστους ή λόγω marketing; δώστε τα όλα 100Ε να πάρει ο λαός!

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

τοπογράφω, τοπογράφεις, τοπογράφει

καλά αυτός ο διορθωτής δε δουλεύει στο "άειφων"?

(εμένα τώρα μου βγάζει κόκκινα, τρελάθηκε το καημένο) 

 

Αλλά είπαμε: δεν πα να 'χεις το καλύτερο πι-σι, τάμπλετ, σμάρτφον ή ότι νάναι, μηχάνημα είναι. Ό,τι το ταΐζεις βγάζει (πως λέμε κουκιά τρώω κουκιά μολογάω)

...

γκόλφω, γκόλφεις, γκόλφει

 

κανονικά έπρεπε να το βάλω στις κακοποιήσεις της ελληνικής γλώσσας

Edited by imhotep
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ο MoonLooP

μου θύμισε κάποιον που είχε αγοράσει εκτυπωτή (προ 20 και πλέον ετών!) τον είχε συνδέσει αλλά αυτός δεν τύπωνε.

Πήρε λοιπόν την εταιρεία τηλ. και τους λέει:

 

Έχω συνδέσει τον εκτυπωτή στον υπολογιστή αλλά αυτός δεν τον βλέπει. Αυτή την στιγμή έχω φέρει τον εκτυπωτή μπροστά από τον υπολογιστή αλλά και πάλι δεν τον βλέπει!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που είχε βγει... Μετά από προσπάθεια ρύθμισης μέσω τηλεφώνου ο υπάλληλος εξυπηρέτησης λέει στην κυρια.."Τώρα πλέον κλείστε ότι παράθυρο έχετε ανοικτό και κάντε επανεκκίνηση στον υπολογιστή σας να ξεκινήσουμε πάλι"

"Μάλιστα, μισό λεπτό.....Γιάννη, κλείσε σε παρακαλώ το παράθυρο από το μπάνιο" 

Link to comment
Share on other sites

Από το iphone στέλνω περίπου 3000 sms το μήνα σε όποιον έχει βάλει αγγελία στη χρυσή ευκαιρία για ενοικίαση σπιτιού ότι του βγάζω το ενεργειακό πιστοποιητικό.

 

Μπορώ να το κάνω και από τον Η/Υ μου που ήδη έχω.

 

Αφού κλείσω ένα ραντεβού το σημειώνω στο ημερολόγιο του iphone και την ημέρα του ραντεβού με ειδοποιεί μία ώρα πριν το ραντεβού και μισή ώρα πριν από το ραντεβού.

 

Το κάνω στο ημερολόγιο (εκείνο με τα σπιράλ) που ήδη έχω.

 

Βάζω τη διεύθυνση του πελάτη στους χάρτες του iphone και με καθοδηγεί για να πάω.

 

Βρίσκω με το χο.γρ που είναι και μετά από χάρτη βιβλιοπωλείου.

 

Βγάζω τη φωτογραφία του κτιρίου που θα μπεί στη μπροστά σελίδα του Ενεργειακού Πιστοποιητικού.

 

Έχω ήδη πολύ καλή ψηφιακή μηχανή.

 

Σκανάρω με την εφαρμογή genius scan το στέλεχος της άδειας, το χαρτί του κτηματολογίου και το φύλλο συντήρησης του λέβητα και τα έχω κατευθείαν σαν pdf αρχεία το οποία στέλνω επιτόπου στο email μου και ότα πάω στο γραφείο τα ανοίγω από τον υπολογιστή μου για να κάνω το ενεργειακό.

 

Έχω ήδη σκάνερ.

 

Από την εικόνα στο www.ktimatologio.gr στην οθόνη του υπολογιστή μου, βγάζω φωτογραφία με το iphone την οποία χρησιμοποιώ για τοπογραφικό σκαρίφημα στο ενεργειακό.

 

Γίνεται και πιο εύκολα κατ' ευθείαν από το κτηματολόγιο.γρ. Για ψάξε τα κουμπιά του.

 

Με την εφαρμογή luxmeter μπορώ να μετρήσω σε συγκεκριμένα σημεία ενός επαγγελματικού χώρου την ένταση του φωτισμού.

 

Σιγά μην κάνω τέτοια πράγματα.

 

Απ' ότι έμαθα (αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα), επειδή το iphone 6 έχει τέλειο gps, μπορώ να πάρω τις συντεταγμένες σημείων σε οικόπεδα, χωρίς να χρειάζεται να φέρω τοπογράφω με ειδικό μηχάνημα.

 

Τι τις θέλουμε τις σπουδές; Παίρνουμε το Αη-Φόουν  πατάμε το κουμπάκι και είμαστε ΟΚ. Ε, να γι'αυτό είμαι επιφυλακτικός με τα γκάτζετ

Όπως σωστά είπες: "να φέρω τοπογράφω με ειδικό μηχάνημα."

 

Γενικά για τα ΠΕΑ σιγά μη δώσω ευρώ παραπάνω απ' ότι έχω για να τα κάνω. Είχα δοκιμάσει και προγράμματα μαζικής  αποστολής SMS (από desktop) και δεν ξέρω στην Αθήνα, αλλά εδώ Θεσ/νίκη δεν μου έβγαλαν τα λεφτά τους. Πλέον κάνω ΠΕΑ μόνο για ήδη πελάτες.

Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας αλλά ακολουθώ την αρχή KISS (Keep it simple stupid). 

(Ήταν η αγαπημένη αρχή όλων των κατασκευαστών όπλων της ΕΣΣΔ αλλά και κάποιων Αμερικανών).

Στην εκλογή total station αυτό που βάρυνε στην επιλογή μου ήταν το βάρος, λόγω μέσης.

 Στην επιλογή αυτοκινήτου βλέπω την ορατότητα, χώρο αποσκευών, τις διαστάσεις ελαστικών κ.α. παρά αν έχει πίσω ηλεκτρικά παράθυρα.

Από την άλλη κάποια γκατζετάκια είναι πράγματι χρήσιμα όπως π.χ. το ραντάρ στάθμευσης.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά εσύ για όλα τα παραπανω θέλεις πολλές συσκευές στο γραφειο, ενω γίνονται και με μια μικρη φορητή συσκευή οπουδήποτε...

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην πέσουμε να τον φάμε τον συνάδελφο γιατί πράγματι ένα "έξυπνο"  κινητό είναι ένα χρήσιμο εργαλείο σήμερα

 

Εγώ αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι πολλά από αυτά που κάνει το μηλοφωνο , το κάνουν και απλά σμαρτ φον των 50 Ε Εγώ μέχρι και προγράματα της δουλειάς μου έχω για απλούς υπολογισμούς όπως ταχυμετρία , οπισθοτομίες , εμπροσθοτομίες , πρώτο και δεύτερο θεμελιώδες κλπ Αν και σε dos τα τρέχω από το κινητό μου που είναι των 50 Ευρώ Και είμαι σίγουρος ότι μπορώ να το κάνω και καταγραφικό στο γεωδαιτικό σταθμό μου (το ψάχνω) Επίσης έχω πάνω ένα επιστημονικό κομπιουτεράκι πολύ χρήσιμο μερικές φορές , αλφάδι κλπ 

 

Και  φυσικά να ξέρουμε που φτάνουν τα όρια των συσκευών αυτών για την δουλειά μας δηλαδή μην επηρεαστεί κανείς από τον συνάδελφο Συφουνάκη και πάει να κάνει τοπογραφικό με άιοφν και τραβάνε μετά οι επόμενοι μηχανικοί  τα βυζιά τους Γιατί μου έχει τύχει να χαράζω γεφύρι , που η υψομετρική του μελέτη εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ήταν με gps χειρός και τότε κατάλαβα γιατί δεν έβγαζα άκρη και ευτυχώς δηλαδή που το ανακάλυψα , γιατί εμένα θα βαρούσανε 

 

 

Είναι περιττό για κάποιον που δεν έχει για άλλα βασικά να τρέχει σαν τρελός για ένα κινητό των 700 ευρώ Για αυτούς που έχουν αν εξαιρέσουμε την πρόκληση προς την υπόλοιπη κοινωνία , που υποφέρει , με γεια τους και χαρά τους αφού δεν τα έχουν κλεμμένα τα χρήματα αλλά από την δουλειά τους ... 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον φάγαμε τον συνάδελφο...εγώ είπα ότι εμένα δε βολεύει το smartphone...

ίσως να οφείλεται στα...ψυχικά τραύματα από την κλοπή του κινητού μου παλιά (από τα πρώτα μοντέλα με οθόνη αφής).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.