Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή τομέα για φοιτητή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό


agnostos

Recommended Posts

ΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ

καλούμαι να επιλέξω να διαλέξω επιπλέον μαθήματα είτε απο

 

1.κατεύθυνση οικονομικών-management : κοστολογηση, ισολογισμοι,ΚΑΧ αξιολογηση επενδύσεων, δένδρα αποφάσεων

 

2. κατευθυνση αυτοματου ελεγχου : μοντελοποιηση simulink, εκμάθηση matlab,

ρομποτικη, σχεδιαση ΣΑΕ, βελτιστος ελεγχος

 

Ποιά από τις δύο ειναι χρησιμότερη στον ενεργειακο μηχανικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω θα σου πω οτι η πληροφορικη στη χωρα μας δεν ειναι και τοσο στα πανω της. και μενει τηλεπικοινωνιες και ενεργεια. οι τηλεπικοινωνιες εχουν δουλεια, απλα η ενεργεια ειναι το μελλον. απο εκει και περα επιλεγεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα και απο εμενα στο φορουμ. Ειμαι καινουριος και χρειαζομαι την συμβουλη σας για την επιλογη τομεα. Οι τηλεπικοινωνιες και η ενεργεια μου κινουν εντονα το ενδιαφερον, ομως θα ηθελα να μου απαντησετε απο τις προσωπικες σας εμπειριες  τι περιλαμβανει ο καθε κλαδος στον επαγγελματικο τομεα. Ποιες θα ειναι οι αρμοδιοτητες μου ως τηλεπικοινωνιακος μηχανικος σε καποια επιχειρηση και ποιες ως ενεργειακος μηχανικος ?

Καταλαβαινω οτι δε μπορει να δοθει καποια συγκεκριμενη απαντηση αλλα θα ηταν χρησιμο να αναφερθουν καποια στοιχεια σε γενικες γραμμες.

 

(edit: το θεμα εχει 5 χρονια απο την τελευταια δημοσιευση αλλα θεωρησα οτι δεν υπαρχει αναγκη να δημιουργησω καινουριο θεμα με το ιδιο τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα σου είναι και θεωρητικο, αλλα και εκτος πραγματικότητας (εντελως).

Ο τομεας τον οποιο θα επιλεξεις δεν προκειται να αλλαξει τιποτα οσον αφορα το πιθανο επαγγελματικο σου μελλον. Κανεις εργοδότης δεν τα κοιταει αυτά και κανενα ρολο δεν παιζουν στην επιλογή. Το τι αρμοδιότητες θα εχεις σε οποιοδήποτε θεση είναι κατι το πολύ γενικο και εξαρτάται σαφως από το εργασιακο περιβαλλον στο οποιο θα βρεθεις, τις απαιτησεις της εκαστοτες επιχείρησης, το διαθεσιμο ανθρωπινο δυναμικο και χιλιους αλλους παραγοντες. Μονοσημαντη απαντησση σε τετοια θεματα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η απάντηση του Karavlaxos..Ασχολήσου τώρα με ότι σε ενδιαφέρει και στην συνέχεια αφού βγεις στην αγορά εργασίας θα βρεις τον βηματισμό σου ανάλογα με τις τότε συνθήκες που θα επικρατούν. Πριν 20 χρόνια τελειώνοντας το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ επέλεξα τον κύκλο Σπουδών Μηχανικού Παραγωγής και Διοίκησης. Τα χρόνια που ακολούθησαν...ασχολήθηκα επαγγελματικά με κατασκευές, ενέργεια, ασφάλεια και υγεία, περιβάλλον...Μέσα σε Τμήμα Παραγωγής ακόμα δεν έχω αναλάβει καμία θέση...Φυσικά μπορεί να ασχοληθώ στο μέλλον...αλλά τι θα θυμάμαι τότε ύστερα από 20 χρόνια είναι μάλλον εύκολο να το φανταστεί κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω που τέλειωσα Ναυπηγός, πέρα από τα χάρτινα βαρκάκια που φτιάχναμε στο νηπιαγωγείο δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα άλλο σχετικό με ναυπηγική!  :smile: :-) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.