Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αφήστε ήσυχο το δημόσιο Πανεπιστήμιο - Θ. Τάσιος


Ροδοπουλος

Recommended Posts

Αν και εχεις μονο δυο post εδώ - ο,τι και εαν σημαιει αυτο - θα σου απαντησω:

 

πχ.

 

Εγγεγραμμένοι: 1.000

Φηφιζουν εκλογες: 600

Συνελευση: 90

πλαισιο Καταληψης: 46.

 

Αυτες ηταν οι δημοκρατικές διαδικασίες στα νιατα μας....

 

Βριεμαι να γραψω παραπανω

Για να ληφθεί μια απόφαση λαμβάνεται υπόψιν η πλειοψηφία των συμμετεχόντων στη γενική συνέλευση. Σε όποιον δεν του αρέσει ας πηγαίνει στη γενική συνέλευση να αλλάξει τις ισοροπίες.

 

Και θέλω να επισημάνω και σε όλους ασάς τους ανεξάρτητους ότι και το απολιτίκ είναι σαφέστατη πολιτική θέση και μάλιστα άκραία συντηρητική.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και θέλω να επισημάνω και σε όλους ασάς τους ανεξάρτητους ότι και το απολιτίκ είναι σαφέστατη πολιτική θέση και μάλιστα άκραία συντηρητική.

Δεν θέλω να πάρω μέρος μερος στην συζήτηση αλλά επειδή η κορη μου κατά όπως φαίνεται σε λίγα χρόνια θα είναι σε κάποιο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα,  γιατί να έχει πολιτική θεση η κάθε άποψη μέσα σε ένα πανεπιστήμιο π.χ?

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι οι ανεξάρτητοι είμαστε απολιτίκ ?

 

Πιό πολιτικοποιημένοι από εσάς τους ταλαίπωρους κομματικούς είμαστε .

 

Απλά δεν είμαστε κομματικοποιημένοι και δεν ερμηνεύουμε την ιστορία και την πραγματικότητα σύμφωνα με ότι συμφέρει το κόμμα , αλλά σύμφωνα με την αλήθεια , όσο γίνεται αυτή να βρεθεί , μιά και την Ιστορία την γράφουν οι Νικητές .

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Για να ληφθεί μια απόφαση λαμβάνεται υπόψιν η πλειοψηφία των συμμετεχόντων στη γενική συνέλευση. Σε όποιον δεν του αρέσει ας πηγαίνει στη γενική συνέλευση να αλλάξει τις ισοροπίες.

 

Και θέλω να επισημάνω και σε όλους ασάς τους ανεξάρτητους ότι και το απολιτίκ είναι σαφέστατη πολιτική θέση και μάλιστα άκραία συντηρητική.

Μην μπερδεύεις τους ανεξάρτητους από κόμματα και παρατάξεις με τους απολιτικ.
Ο απολιτικ δεν θα έμπαινε καν στον κόπο να σχολιάσει σε ένα τέτοιο άρθρο.

Το γεγονός ότι για να πάρει αποφάσεις η Γ.Σ. πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον το 50% των φοιτητών το αγνοείς;

Και τι σχέση έχουν τα πολιτικά με το ακαδημαικό έργο και την διδασκαλία;
Το άσυλο όπως φανταζομαι ξέρεις, είναι άσυλο ιδεών. Πέρα λοιπόν από την κάθε εξουσία πρέπει να μένουν έξω απο το πανεπιστήμιο και τα κάθε λογής κομματικά συμφέροντα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι και οι πραγματικά ανεξάρτητοι μέσα στα πανεπιστήμια (και όχι μόνο) πρέπει να κατεβάζουν τις δικές τους προτάσεις κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο οργανωμένα με την ίδρυση παρατάξεων απαλλαγμένων από κομματικές αντιλήψεις. Αν επιλέγουν να απέχουν από όλες τις διαδικασίες τότε δεν τους φταίει κανείς που τα κόμματα κάνουν ό,τι θέλουν στις σχολές. Αλλά όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα η ταμπέλα του γραφικού για αυτούς παραμονεύει. Όλα είναι θέμα νοοτροπίας λοιπόν. Αν αυτή αλλάξει τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο γνωρίζω στην Ελλάδα δεν έχουμε ειδική μνεία στο Σύνταγμα για την ελευθερία του λόγου στα πανεπιστήμια π.χ. στο Αρθρο 14.  Αντίθετα στις περισσότερες χώρες της ΕΕ υπάρχει ειδικό άρθρο. Θα μπορούσε λοιπόν η Ελληνική κοινωνία να ξεκινήσει με αυτό. Μπορεί και θα δημιουργήσει σημαντική πολιτική αναταραχή αλλα κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει. Θα πρότεινα λοιπόν το αφήστε μας ήσυχους να γίνει κατοχυρώστε συνταγματικά την ελευθερία του λόγου στα πανεπιστήμια ή αν θέλετε αναλάβετε τις ευθύνες σας προς την κοινωνία.

 

Αν κατα την διαδικασία αποδειχτεί οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τόσο απλό διότι δεν έχουμε το πολιτικό και πολιτισμικό υπόβαθρο (περισσότερο οι πολιτικοί μας!!!) τότε μπορούμε κάλλιστα να συνεχίσουμε να διαιωνίζουμε την υφιστάμενη κατάσταση μέχρι να και αυτή όπως πολλές άλλες, να αποτελέσουν ενα δεδικασμένο και τελικά να φτιάξουμε ένα άρθρο στο Σύνταγμα που να αναγράφει

 

" Κάνουμε και λέμε ότι γουστάρουμε, όπως το γουστάρουμε και αναγνωρίζουμε οτι μόνο το κόμμα που ανήκουμε μπορεί να προβεί σε λογοκρισία " 

 

Με τον τρόπο αυτό μπορούμε κάλλιστα να λύσουμε το θέμα και να προχωρήσουμε στο επόμενο.    

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχεις μονο δυο post εδώ - ο,τι και εαν σημαιει αυτο - θα σου απαντησω:

 

πχ.

 

Εγγεγραμμένοι: 1.000

Φηφιζουν εκλογες: 600

Συνελευση: 90

πλαισιο Καταληψης: 46.

 

Αυτες ηταν οι δημοκρατικές διαδικασίες στα νιατα μας....

 

Βριεμαι να γραψω παραπανω

 

Τα ωραία με εσάς που έχετε τέτοιου τύπου επιχειρήματα είναι :

 

1) Εσείς είστε που απέχετε δημιουργώντας αυτήν την κατάσταση με αυτούς τους συσχετισμούς. Ο πραγματικός λόγος που δεν πηγαίνετε είναι το "Ώχου μωρέ εκεί είναι πολιτικοποιημένοι ή wannabe πολιτικοί (αλήθεια το θεωρώ αυτό) ας κάνω κάτι καλύτερο το απόγευμά μου"

Επιχειρήματα του στυλ της μικρής αίθουσας τα θεωρώ επιεικώς αστεία γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι πήγατε οι 3.000 από τους 6.000, υπήρχε η αναγκαιότητα μεγαλύτερου χώρου και δεν βρέθηκε λύση. Ακόμα και αν έγινε αυτό (που δεν το πιστεύω) προσβλητικό για εσάς είναι που μεγάλοι άνθρωποι μελλοντικοί επιστήμονες δεν μπορέσατε να βρείτε/αξιώσετε λύση.

Το επιχείρημα του φόβου είναι απλά ανέκδοτο και υποτίμηση του συνομιλητή.

 

2) Αν σας πούνε ότι έτσι ακριβώς λειτουργεί η "δημοκρατία" σας προσβάλλεστε κιόλας. Μην πέσετε από τα σύννεφα αλλά σας κυβερνάει το 40% των ψηφισάντων, πριν 2 χρόνια με την προφανή μη εφαρογή προεκλογικών προγραμμάτων και πολλές φορές με έκνομες ενέργειες (αλλά αυτό το θυμάστε σαν ένα ακόμα επιχείρημα όταν μιλάτε για τις καταλήψεις)

 

Υ.Γ. Terry στα πόσα χρόνια ζωής ή επαγγελματικής σταδιοδρομίας βαραίνει η άποψη κάποιου για την Δημοκρατία?

Υ.Γ.2 : Είστε οι ίδιοι που θα απαξιώσετε ως κομματικά αυτά που γράφω και όχι ως πολιτική κριτική για την λειτουργία του κάθε Ιδρύματος και της κάθε Δημοκρατίας

Υ.Γ.3 : Και ναι κάποιους θα τους πούμε και υποκριτές και φασίστες  http://www.tubechop.com/watch/3910127 και αυτοί που πρακτικές τους ανέχεστε/υποστηρίζετε είναι οι πραγματικοί ωφελημένοι από την κομματοκρατία των Ιδρυμάτων

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Terry στα πόσα χρόνια ζωής ή επαγγελματικής σταδιοδρομίας βαραίνει η άποψη κάποιου για την Δημοκρατία?

 

 

 

Που πηγε το tompast (καπως ετσι)?

Το προηγουμενο σου ποστ ηταν πριν 2 χρονια.

Τωρα μπηκες για να γραψεις για τα πανεπιστημια?

 

Θες την αποψη μου?

Στα 5 χρονια στο επαγγελμα, με σοβαρη ενασχολη, αποτοξινωση απο καθε ειδους ανιδεη πολιτικη ιδιεολογια και εντριβες πρωι και βραδυ, πιστευω οτι αρχιζεις να καταλαβαινεις τι σημαινει Δημοκρατια (ή μαλλον τι δεν ειναι η Δημοκρατια)

 

ΕΞΩ τα τσιρακια κομματων απο τα Πανεπιστημια.

ΤΕΛΟΣ!!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το προηγουμενο σου ποστ ηταν πριν 2 χρονια.

Τωρα μπηκες για να γραψεις για τα πανεπιστημια?

 

Το μοναδικό επιχείρημα σου σήμερα. Α όχι ήταν και αυτό με την ηλικία. Σοβαρά και εμπεριστατωμένα δε λέω...

 

 

 

Θες την αποψη μου?

Στα 5 χρονια στο επαγγελμα, με σοβαρη ενασχολη, αποτοξινωση απο καθε ειδους ανιδεη πολιτικη ιδιεολογια και εντριβες πρωι και βραδυ, πιστευω οτι αρχιζεις να καταλαβαινεις τι σημαινει Δημοκρατια (ή μαλλον τι δεν ειναι η Δημοκρατια)

 

Εμπεριστατωμένη και δημοκρατική η άποψή σου. Πραγματικά την ήθελα. Η 5ετία ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα ή μόνο στα πολυτεχνικά? 

 

 

 αποτοξινωση απο καθε ειδους ανιδεη πολιτικη ιδιεολογια 

"Ασθενήν έχομεν, εις τον γύψον τον βάλαμε"...

 

 

 

ΕΞΩ τα τσιρακια κομματων απο τα Πανεπιστημια.

 

Εγώ συμφωνώ. Στους φορτσάκηδες να βρεις το θάρρος να τα πεις

 

 

 

ΤΕΛΟΣ!!!

Δημοκράτη μου...

 

Αντί να απολογείσαι για την κοινωνία που δημιούργησες (ως σύνολο και δεν βγάζω απ'έξω τον εαυτό μου) στο νέο κόσμο που θα βγει σε αυτές τις συνθήκες στην αγορά εργασίας κάθεσαι αφ' υψηλού και του κουνάς το δάχτυλο όταν αντιδρά στις συνθήκες μόρφωσης και γενικότερα ζωής και του μίζερου μέλλοντος του. Και εσύ έχεις την εντύπωση ότι είσαι δημοκράτης και καταλαβαίνεις τις "ανίδεες πολιτικές ιδεολογίες" (το περιεχόμενο αυτής της έκφρασης μόνο εσύ το καταλαβαίνεις)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό επιχείρημα σου σήμερα. Α όχι ήταν και αυτό με την ηλικία. Σοβαρά και εμπεριστατωμένα δε λέω...

 

 

Εσυ δηλαδη θεωρεις οτι το "φοιτητικο κινημα" λειτουργει Δημοκρατικα.

Κρατιεμαι να μη σκασω απο τα γελια, πρωι πρωι.

 

 

 

Εμπεριστατωμένη και δημοκρατική η άποψή σου. Πραγματικά την ήθελα. Η 5ετία ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα ή μόνο στα πολυτεχνικά?

 

 

Για το επαγγελματα μας μιλαω..... Γενικα οταν υπαρχει αναλογο προβλημα με αυτο των αφισοκολλητων των κομματων (σε επιπεδο φοιτητικης ζωης), μονο ο γιατρος μπορει να ορισει χρονο θεραπειας...

Ο  συναδελφος μπηκε εδω, με πρωτο ποστ, να μας πει οτι ολα λειτουργουν ρολοι στα Πανεπιστημια και το "φοιτητικο κινημα" ειναι αγνο και αμολυντο, πρωτυπο για ολη την κοινωνια.

Το οτι υπαινιχθηκε κατι για τον κ. Τασιο, δεν το σχολιαζω καν, δεν αξιζει τον κοπο....

 

 

"Ασθενήν έχομεν, εις τον γύψον τον βάλαμε"...

 

 

Δεν ξερω τι υπονοεις φιλε μου.

Προσωπικα ΔΕΝ ανεχομαι, αυτο που υπονοεις. Και δεν ανηκω σε καμια παραταξη.

Αλλα για πες μας εσυ σε ποιο χωρο ανηκεις.

 

 

Εγώ συμφωνώ. Στους φορτσάκηδες να βρεις το θάρρος να τα πεις

 

 

Εγω φιλε μου το φωναζω απο τα φοιτητικα μου χρονια.

Εσυ δεν ξερω....

Μηπως την ωρα που φωναζα κολλαγες αφισες και δεν ακουγες?

Ή μηπως εγραφες σε τοιχους και πλακοστρωτα??

 

 

Αντί να απολογείσαι για την κοινωνία που δημιούργησες (ως σύνολο και δεν βγάζω απ'έξω τον εαυτό μου) στο νέο κόσμο που θα βγει σε αυτές τις συνθήκες στην αγορά εργασίας κάθεσαι αφ' υψηλού και του κουνάς το δάχτυλο όταν αντιδρά στις συνθήκες μόρφωσης και γενικότερα ζωής και του μίζερου μέλλοντος του. Και εσύ έχεις την εντύπωση ότι είσαι δημοκράτης και καταλαβαίνεις τις "ανίδεες πολιτικές ιδεολογίες" (το περιεχόμενο αυτής της έκφρασης μόνο εσύ το καταλαβαίνεις)

 

 

Εγω τον δημιουργησα??

Ναι ολο το πρωι τον οικοδομω....

Ετοιμο τον βρηκα συναδελφε. Και μεσα απο το σιναφι μας, το καταλαβα με τον χειροτερο τροπο.

Οσο για την εκφραση που χρησιμοποιησα, αν σκεφτεις λιγο θα την καταλαβεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.