Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αφήστε ήσυχο το δημόσιο Πανεπιστήμιο - Θ. Τάσιος


Ροδοπουλος

Recommended Posts

Εσυ δηλαδη θεωρεις οτι το "φοιτητικο κινημα" λειτουργει Δημοκρατικα.

Κρατιεμαι να μη σκασω απο τα γελια, πρωι πρωι.

Λειτουργεί δημοκρατικότερα (αδόκιμος όρος) από την διοίκησή των ιδρυμάτων αλλά και από την κοινωνία σου. Αυτό θεωρώ και αυτό λέω. Μην το φτάνεις όπου θέλεις εσύ

 

 

 

Για το επαγγελματα μας μιλαω..... Γενικα οταν υπαρχει αναλογο προβλημα με αυτο των αφισοκολλητων των κομματων (σε επιπεδο φοιτητικης ζωης), μονο ο γιατρος μπορει να ορισει χρονο θεραπειας...

Ο  συναδελφος μπηκε εδω, με πρωτο ποστ, να μας πει οτι ολα λειτουργουν ρολοι στα Πανεπιστημια και το "φοιτητικο κινημα" ειναι αγνο και αμολυντο, πρωτυπο για ολη την κοινωνια.

Το οτι υπαινιχθηκε κατι για τον κ. Τασιο, δεν το σχολιαζω καν, δεν αξιζει τον κοπο....

Και η απάντησή σου ήταν ότι αν δεν φτάσει σε ηλικία περίπου 30 ετών δεν μπορεί να έχει άποψη για την δημοκρατία... Δεν το σχολιάζω παραπάνω

Όσο για τον κ. Τασιο και τον κάθε διακεκριμένο καθηγητή, το εξαιρετικό επιστημονικό του έργο δεν ισοδυναμεί με γνώση της απόλυτης αλήθειας σε κάθε τομέα. Παραδείγματα μεγάλων επιστημόνων με περίεργες (πολλές φορές αυταρχικές) απόψεις μπορώ να σου βρω πολλά. Γενικότερα το λέω το τελευταίο και όχι συγκεκριμένα για τον κ. Τάσιο

 

 

Δεν ξερω τι υπονοεις φιλε μου.

Προσωπικα ΔΕΝ ανεχομαι, αυτο που υπονοεις. Και δεν ανηκω σε καμια παραταξη.

Αλλα για πες μας εσυ σε ποιο χωρο ανηκεις.

Καλύτερα πίνε τον καφέ πριν γράψεις ώστε να ξέρεις αν καταλαβαίνεις και ανέχεσαι το τι υπονοώ.

Δεν σου ζήτησα πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων. Εξέθεσα τις απόψεις μου πιστεύω με επιχειρήματα και είναι εκεί ώστε να τις αποδομήσεις

 

 

Εγω φιλε μου το φωναζω απο τα φοιτητικα μου χρονια.

Εσυ δεν ξερω....

Μηπως την ωρα που φωναζα κολλαγες αφισες και δεν ακουγες?

Ή μηπως εγραφες σε τοιχους και πλακοστρωτα??

Προφανώς εσύ δεν ξέρεις για μένα όπως και φαντάζομαι να μου επιτρέπεις να μην ξέρω εγώ για σένα.

Τα υπόλοιπα είναι χιουμοράκι χαμηλού επιπέδου

 

 

Εγω τον δημιουργησα??

Ναι ολο το πρωι τον οικοδομω....

Ετοιμο τον βρηκα συναδελφε. Και μεσα απο το σιναφι μας, το καταλαβα με τον χειροτερο τροπο.

Οσο για την εκφραση που χρησιμοποιησα, αν σκεφτεις λιγο θα την καταλαβεις.

Ακόμα και αν δεν τον δημιούργησες (επίτρεψέ μου να έχω κάποιες αμφιβολίες σε αυτό) εσύ, ως κοινωνικό σύνολο ξαναλέω, τον παραδίδεις στην νεώτερη γενιά. Στο ότι το 80% των παιδιών που θα βγουν δεν θα έχουν αντικείμενο εργασίας, θα τους εκμεταλεύονται, θα αναγκαστούν να φύγουν μετανάστες ή θα είναι όλη μέρα μέσα στο άγχος γιατί δεν θα έχουν ούτε ασφάλεια η απάντηση σου είναι να κουνάς το δάχτυλο σε όποιον αντιδρά χαρακτηρίζοντάς τον τσιράκι κόμματος και αφισοκολλητή

Η έκφρασή σου δεν στερείται απλώς νοήματος και ειρμού αλλά δείχνει και το επίπεδο πολιτικής σκέψης. Δεν θα την καταλάβω γιατί ευτυχώς δεν σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λειτουργεί δημοκρατικότερα (αδόκιμος όρος) από την διοίκησή των ιδρυμάτων αλλά και από την κοινωνία σου. Αυτό θεωρώ και αυτό λέω. Μην το φτάνεις όπου θέλεις εσύ

 

Και η απάντησή σου ήταν ότι αν δεν φτάσει σε ηλικία περίπου 30 ετών δεν μπορεί να έχει άποψη για την δημοκρατία... Δεν το σχολιάζω παραπάνω

Όσο για τον κ. Τασιο και τον κάθε διακεκριμένο καθηγητή, το εξαιρετικό επιστημονικό του έργο δεν ισοδυναμεί με γνώση της απόλυτης αλήθειας σε κάθε τομέα. Παραδείγματα μεγάλων επιστημόνων με περίεργες (πολλές φορές αυταρχικές) απόψεις μπορώ να σου βρω πολλά. Γενικότερα το λέω το τελευταίο και όχι συγκεκριμένα για τον κ. Τάσιο

 

 

Τα παιδακια των 18-23 ετων που γαβγιζουν στο αμφιθεατρο μονο δειγμα δημοκρατιας δεν ειναι.

Τελικα η καταληψη ενος δημοσιου κτηριου ειναι δημοκρατια??

 

Ο κ. Τασιος εχει δειξει τις αποψιες, την ιδεολογια και το ηθος του, περαν απο το επιστημονικο του εργο.

Αν καποιος δεν το γνωριζει καλυτερα να μην υπονοει τιποτα.

 

 

Καλύτερα πίνε τον καφέ πριν γράψεις ώστε να ξέρεις αν καταλαβαίνεις και ανέχεσαι το τι υπονοώ.

Δεν σου ζήτησα πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων. Εξέθεσα τις απόψεις μου πιστεύω με επιχειρήματα και είναι εκεί ώστε να τις αποδομήσεις

 

 

 

Υπονοεις τακτικες και ιδεολογιες αλλων εποχων με το "αποσπασμα" που ανεφερες και μου λες οτι γραφεις με επιχειρηματα?

 

Προφανώς εσύ δεν ξέρεις για μένα όπως και φαντάζομαι να μου επιτρέπεις να μην ξέρω εγώ για σένα.

Τα υπόλοιπα είναι χιουμοράκι χαμηλού επιπέδου

 

 

Αυτο το χιουμορακι εχω, τι να κανουμε.

Σε καποιους αρεσει..

 

θα αναγκαστούν να φύγουν μετανάστες ή θα είναι όλη μέρα μέσα στο άγχος γιατί δεν θα έχουν ούτε ασφάλεια η απάντηση σου είναι να κουνάς το δάχτυλο σε όποιον αντιδρά χαρακτηρίζοντάς τον τσιράκι κόμματος και αφισοκολλητή

 

 

 

Δεν κατακρινω κανεναν για τον τροπο αντιδρασης που θα επιλεξει.

Αλλα δεν εχει καμια δουλεια να το κανει μεσα στο χωρο που τον φιλοξενει και μεσα στον οποιο εγω θελω να κανω το μαθημα μου.

Ουτε στο σχολειο θα το κανει, ουτε στον εργασιακο του χωρο.

Να βρει μια πλατεια, ενα οικοπεδο, ενα κενο διαμερισμα, δεν ξερω τι και να μεζευτει με τους ομοιδεατες του και να οργανωσουν την αντιδραση τους.

Δε θα το κανει σε δημοσιο ιδρυμα και ασφαλως δεν θα διανοηθει να κανει την παραμικρη ζημια σε αυτο.

 

 

Δεν θα την καταλάβω γιατί ευτυχώς δεν σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο

 

 

Ευτυχως!!!

 

 

Για να το ληξουμε το θεμα.

Εγω την αποψη μου την εχω γραψει πολλες φορες.

Αν εσυ νομιζεις οτι η καταντια των Πανεπιστημιων με το καθε καρυδιας καρυδι, να θελει να το παιξει αριστερος, επαναστατης, δεξιος, εκσυγχρονιστης και δεν ξερω εγω τι αλλο, βοηθαει τους φοιτητες και την κοινωνια, ειναι δικαιωμα σου.

Αλλα μην μπερδευουμε το φοιτητικο κινημα με τα θερμοκηπια κομματικων στελεχων και ψηφοφορων.

Επισης μην μπερδευουμε τη δημοκρατια με το τσιρκο των συνελευσεων, τις καταληψεις, τις αφισοκολλησεις, τις εκδρομες και τη διανομη σημειωσεων.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν των όσων λένε και οι συνάδελφοι , καλό είναι να θυμόμαστε πως ψηφίζουν στις διάφορες εκλογές τα μπλόκ των κολλημένων και τα μπλοκ των βολεμένων , οπότε κάθε αντίδραση και κάθε άποψη χαρακτηρίζετε από τους πιό πάνω ως γραφική , απολιτίκ και άλλα αναλόγου ύφους . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η χώρα του "μέτρον άριστον" κατοικείται από ανθρώπους που ουδεμία σχέση έχουν με την γνωστή ρήση.

 

Ετσι από τα απολυταρχικά πανεπιστήμια , μετά την χούντα , η προσπάθεια εκδημοκρατισμού σταδιακά πέρασε το όριο της Δημοκρατίας κατέληξε σε ένα άλλο ....."πράγμα" .

 

Για το πόσο δημοκρατικό είναι το φοιτητικό κίνημα , σε ποια πανεπιστημιακή δημοκρατία αποκλείονται Σύγκλητοι εντός του κτιρίου , χτίζονται πόρτες πρυτάνεων , βρίζονται ή δέρνονται καθηγητές , γίνονται φοιτητικές εκλογές και ο καθένας ανακοινώνει ότι αποτέλεσμα θέλει , και τέλος για ποια δημοκρατικότητα μιλάμε όταν όποτε γίνονται εκλογές πέφτει ξύλο αλύπητο ?

 

Φταίχτες είναι όλοι και πιστεύω ότι εχει  δίκιο ο κος Τάσιος σε αυτά που λέει.

 

ΥΓ. Το  Πάντειο διοργανώνει κύκλο δωρεάν σεμιναρίων με τίτλο "Η Δημοκρατία στις μέρες μας". Το πρώτο σεμινάριο πραγματοποιήθηκε πριν λίγες μέρες και ειχε ομιλητή τον κο Τάσιο. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα γραφτεί εδώ ότι για τα κακώς κείμενα στα Πανεπιστήμια φταίνε οι φοιτητές και όχι αυτοί που κυβερνούν.

Link to comment
Share on other sites

Οι κυβερνητικές όμως παρατάξεις σαρώνουν στις φοιτητικές εκλογές!! Εκτός αν έχει αλλάξει αυτό τα τελευταία χρόνια και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Αυτούς που κυβερνούν κάποιος τους βγάζει σε αυτή τη θέση και αυτός ο "κάποιος" δεν είναι μόνο ο κολλημένος παππούς ούτε μόνο ο βολεμένος ή τρομοκρατημένος μεσήλικας, είναι και ο φοιτητής. Εκτός αν αυτός που στηρίζει μία κομματική παράταξη στο πανεπιστήμιο δεν στηρίζει και το ανάλογο κόμμα στις εθνικές εκλογές, που εγώ προσωπικά ήξερα ελάχιστους τέτοιους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.