Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός αντικειμενικής αξίας ακινήτου


Giorgos1987

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, για μονοκατοικία εκτός σχεδίου σε κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο που έχει γίνει κάθετη ιδιοκτησία, για να υπολογίσω αντικειμενική "οι ειδικές διατάξεις δόμησης" που αναφέρει είναι η δική μου περίπτωση; Το κατα παρέκκλιση; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Ανοίγω το νήμα αυτό γιατί βλέπω ότι η εφορία έχει δικιά της λογική για το που έχει πρόσωπο μια ιδιοκτησία για να καθορίσει την αντικειμενική της αξία.

Θα αναφέρω μερικές περιπτώσεις που ξέρω εγώ και περιμένω και από εσάς τις εμπειρίες σας.

 

Περίπτωση γεωτεμαχίων εκτός σχεδίου που βρίσκονται νότια της επαρχιακής οδού Καλαμάτας - Μεσσήνης στην περιοχή αεροδρομίου.

Νότια του δρόμου υπάρχει σιδηροδρομική γραμμή.

Νότια της σιδηροδρομική γραμμής υπάρχει αγροτικός δρόμος.

Νότια του αγροτικού δρόμου υπάρχουν γεωτεμάχια με πρόσωπο στον αγροτικό δρόμο.

Όλα τα γεωτεμάχια και οι αγροτικοί δρόμοι έχουν προέλθει από αναδασμό.

Η εφορία μετά και από γνωμοδότηση από τα κεντρικά, θεωρεί ότι τα αγροτεμάχια αυτά που βλέπουν στην αγροτική οδό, βλέπουν και στην επαρχιακή οδό, ας μεσολαβούν οι γραμμές του τραίνου, και έχουν την αντίστοιχη αντικειμενική αξία.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

στα εκτος σχεδιου δεν υπαρχει "τιμη ζωνης"

οι υπολογισμοι για την Εφορια γινεται με το εντυπο ΑΑΓΗΣ

 

και με βαση αυτα

https://www.minfin.gr/web/a-t-epaa/pinakes-antikeimenikon-axion1/-/asset_publisher/cO2VboNQSLGc/content/anaprosarmoge-panelladika-timon-axias-ges-ektos-schediou-poles-e-oikism-1?inheritRedirect=false&redirect=https%3A%2F%2Fwww.minfin.gr%2Fweb%2Fa-t-epaa%2Fpinakes-antikeimenikon-axion1%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_cO2VboNQSLGc%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-1%26p_p_col_count%3D1

Αλλα για τα αυθαιρετα ισχυει το αρθρο 109 του 4495

δες το

εντυπο ααγης.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Γιώργος- said:

Ανοίγω το νήμα αυτό γιατί βλέπω ότι η εφορία έχει δικιά της λογική για το που έχει πρόσωπο μια ιδιοκτησία για να καθορίσει την αντικειμενική της αξία.

Θα αναφέρω μερικές περιπτώσεις που ξέρω εγώ και περιμένω και από εσάς τις εμπειρίες σας.

 

Περίπτωση γεωτεμαχίων εκτός σχεδίου που βρίσκονται νότια της επαρχιακής οδού Καλαμάτας - Μεσσήνης στην περιοχή αεροδρομίου.

Νότια του δρόμου υπάρχει σιδηροδρομική γραμμή.

Νότια της σιδηροδρομική γραμμής υπάρχει αγροτικός δρόμος.

Νότια του αγροτικού δρόμου υπάρχουν γεωτεμάχια με πρόσωπο στον αγροτικό δρόμο.

Όλα τα γεωτεμάχια και οι αγροτικοί δρόμοι έχουν προέλθει από αναδασμό.

Η εφορία μετά και από γνωμοδότηση από τα κεντρικά, θεωρεί ότι τα αγροτεμάχια αυτά που βλέπουν στην αγροτική οδό, βλέπουν και στην επαρχιακή οδό, ας μεσολαβούν οι γραμμές του τραίνου, και έχουν την αντίστοιχη αντικειμενική αξία.

Συνάδελφε την εφορία δεν την ενδιαφέρει η σιδηροδρομική γραμμή. Έχει τρεις κατηγορίες οδών να ασχοληθεί. Αγροτικές, δημοτικές, επαρχιακές ή εθνικές. Για την πληρότητα του ερωτήματός σου να αναφέρουμε ότι η εν λόγω οδός δεν είναι επαρχιακή αλλά δευτερεύουσα εθνική οδός. Επίσης αν το γεωτεμάχιο βρίσκεται εντός περιοχής ΓΠΣ (Μεσσήνης ή Καλαμάτας) και η περιοχή αυτή προορίζεται για επέκταση ή πολεοδόμηση σύμφωνα με τον αναγραφόμενο προγραμματισμό του,  η αντικειμενική αξία θα είναι αυξημένη, διότι στο τρίτο μέρος του εντύπου ΑΑΓΗΣ (αξία δυνατότητας περαιτέρω αξιοποίησης)  που παραθέτει ο Δημήτρης παραπάνω (με τις καλησπέρες μου) ο συντελεστής θέσης θα επιλεγεί ο "3α" δηλαδή 0,25, έναντι του 3β και θα επέλθει αύξηση κατά 20%.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφε την εφορία δεν την ενδιαφέρει η σιδηροδρομική γραμμή. Έχει τρεις κατηγορίες οδών να ασχοληθεί. Αγροτικές, δημοτικές, επαρχιακές ή εθνικές. Για την πληρότητα του ερωτήματός σου να αναφέρουμε ότι η εν λόγω οδός δεν είναι επαρχιακή αλλά δευτερεύουσα εθνική οδός. Επίσης αν το γεωτεμάχιο βρίσκεται εντός περιοχής ΓΠΣ (Μεσσήνης ή Καλαμάτας) και η περιοχή αυτή προορίζεται για επέκταση ή πολεοδόμηση σύμφωνα με τον αναγραφόμενο προγραμματισμό του,  η αντικειμενική αξία θα είναι αυξημένη, διότι στο τρίτο μέρος του εντύπου ΑΑΓΗΣ (αξία δυνατότητας περαιτέρω αξιοποίησης)  που παραθέτει ο Δημήτρης παραπάνω (με τις καλησπέρες μου) ο συντελεστής θέσης θα επιλεγεί ο "3α" δηλαδή 0,25, έναντι του 3β και θα επέλθει αύξηση κατά 20%.

Έγραψα ότι μπροστά από τα γεωτεμάχια υπάρχει αγροτική οδός, μετά είναι η σιδηροδρομική γραμμή και μετά η επαρχιακή οδός.

Αγροτική οδός, σιδηροδρομική γραμμή και επαρχιακή οδός, είναι παράλληλες.

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλη περίπτωση.

Το δώμα σε πολυκατοικία χτισμένη με το ΓΟΚ του 73. Όπου έβγαιναν εκτός από την απόληξη του κλιμακοστάσιου και μερικά τετραγωνικά για το κοινόχρηστο πλυσταριό ή για κατοικία.

Στην περίπτωσή μου είναι αυτόνομη κατοικία.

Η κατοικία αυτή συνορεύει με το κλιμακοστάσιο και με κοινόχρηστη ταράτσα χωρίς να έχει αποκλειστική χρήση σε τμήμα της ταράτσας.

Ρωτάει ο λογιστής τηλεφωνικά στο Taxis, του λένε ότι στο Ε9 θα βάλεις την κατοικία χωρίς πρόσωπο σε δρόμο.

Ρωτάω εγώ στην Εφορία, μου λένε ότι αφού πέρα της ταράτσας υπάρχει δρόμος, θα βάλεις ότι έχει πρόσωπο σε αυτόν τον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

@Γιώργος-, για το διαμέρισμα του δώματος. Το βασικό είναι να διαβάσεις την περιγραφή της ιδιοκτησίας στον τίτλο. Αν στην περιγραφή των ορίων γράφει ότι "συνορεύει με κοινόχρηστη ταράτσα και πέραν αυτής με δρόμο", τότε 100% έχεις πρόσωπο σε δρόμο, αν δεν αναφέρεται η ύπαρξη του δρόμου ίσως και να μπορούσες να το αποφύγεις, αλλά και πάλι δεν είναι σε καμία περίπτωση βέβαιο, γιατί στην ουσία, για να μην έχεις πρόσωπο στον δρόμο, θα πρέπει να παρεμβάλλεται άλλη οριζόντια ιδιοκτησία μεταξύ της δικιάς σου και του δρόμου ή εν γένει κλειστός χώρος.

Για το γήπεδο, ακόμα κι αν θεωρήσεις ότι είναι αγροτική η οδός, πχ πρόκειται για κλασσικό χωματόδρομο του αναδασμού, η ύπαρξη ΓΠΣ από μόνη της ανεβάζει την αξία, όπως σου έγραψε και ο Pavlos33.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.