Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντικειμενικής αξίας ακινήτου


Recommended Posts

αν κάνεις αναζήτηση στo internet θα βρεις ενα excel που έχει φτιάξει το τει κρητης. Εγώ είχα κάνει εκεί πρόσφατα έναν υπολογισμό για πλάκα (θα έκανα αγορά συγγενής μου) και ταυτίστηκε με αυτή που έβαλαν στα συμβόλαια!πολύ οκ το φύλλο σου λεω.αλλά δεν το ανεβάζω εδώ δε ξέρω με πνευματικά δικαιώματα τι παίζει. Αλλά θα το βρείς εύκολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσυ κανε τους υπολογισμους......

βαλε την εξισωση της "Ι" να δεις εαν λειτουργει

[αυτο για τον συμβ/φο το θεωρω "μη γεγραμμενο"]

Εν τελει, ολα θα περασουν απο τον ελεγχο στην  ΔΟΥ. Δεν κανει ο καθε ενας ό,τι του κατεβει...

Εκει θα δειξει.

δες ενα υποδειγμα για το Ε3 ν στα ΠΜ

[θα σου στειλει και η σισσυ -με τις καλησπερες μου]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε οικόπεδο εντός οικισμού Μεταμόρφωσης Χαλκιδικής εντός ΑΠΑΑ, προσπαθώ να υπολογίσω την αντικειμενική με το Ε3. Για τον ΣΑΟ μπορώ να κάνω χρήση του Εμβ.οικ/400 επειδή είναι σε οικισμό < 2 χιλ κατοίκων; Επίσης το οικόπεδο έχει πρόσοψη σε αγρ. οδό 16μ μήκους στις άλλες 2 πλευρές συνορεύει με όμορα, και στην 4η τελευταία επικοινωνεί με ρέμμα. Μπορώ με βάση τα παραπάνω να εκλάβω πρόσοψη σε 1 οδό και να χρήση του κριτηρίου βάθους

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Άκη  πρόσοψη σε μια οδό έχει.  Ο ΣΑΟ θα πρέπει να δηλωθεί ο πραγματικός ανηγμένος, δηλαδή αν έχεις οικόπεδο πάνω από 700 τμ η μέγιστη δόμηση είναι 400 τμ οπότε 400/ Ε οικοπέδου=ΣΑΟ. Το κριτήριο βάθους θα ερευνηθεί. Το κριτήριο βάθους (ΚΒ) είναι το μήκος πρόσοψης εις το τετράγωνο επί 3. Αν το εμβαδόν οικοπέδου είναι μεγαλύτερο από το κριτήριο βάθους τότε στο υπολογισμό εισάγεται η ισοδύναμη επιφάνεια οικοπέδου. 

Ισοδύναμη επιφάνεια: ΚΒ+(Εοικ-ΚΒ)/2 για παράδειγμα σε οικόπεδο 1000 τμ με 10 μ πρόσοψη έχεις κριτήριο βάθους 300 και ισοδύναμη επιφάνεια 650 τμ. Αυτή θα εισαχθεί στον υπολογισμό αντικειμενικής αξίας και όχι το συνολικό εμβαδόν οικοπέδου. Με απλά λόγια το κριτήριο είναι η απομείωση για τα μακρόστενα οικόπεδα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Παύλο για τις πληροφορίες, έχω κάτι διαφορές σε 1 υπόθεση με τον συμβ/φο αναφορικά με την αντικειμενική γι' αυτό ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

έχω οικόπεδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων 2202 τμ και 30 τμ από αυτό είναι εκτός οικισμού. Ο ΣΑΟ θα είναι το πηλίκο 400/2202 τμ (συνολικό εμβαδόν) ή 400/εμβαδόν του τμήματος εντός οικισμού;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

για τον υπολογισμο της αντικειμενικης

ειναι συναρτηση διαφορων  συντελεστων

δες σε οποιο απο αυτα θελεις, στην αρχη, εχει τους σχετικους πινακες

https://www.minfin.gr/web/a-t-epaa/pinakas_1

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ή ειναι στο 2007

ή στο 2018/2021

  εδω

https://www.minfin.gr/web/a-t-epaa/pinakes-antikeimenikon-axion1

ή λες ποιος οικισμος ειναι

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Για οικόπεδο εντός οικισμού Πευκοχωρίου Χαλκιδικής (<2000 κατοικοι) η συμβολαιογράφος μου ζήτησε ως μηχανικό του πωλητή Βεβαίωση από ΥΔΟΜ για συντελεστή ΣΑΟ. Η ΥΔΟΜ απάντησε ότι για αυτούς δεν υπάρχει ΣΑΟ , μόνον βεβάιωση όρων δόμησης μπορώ να δώσει,

Τελικά ο ΣΑΟ είναι το πηλίκο max τμ  δόμησης / τμ οικοπέδου ?

Θεωρείται ότι ποιο ορθό είναι να αναγράψω στο τοποραφικό  τους όρους δόμησης και να αφήσω τη συμβολαιογράφο να υπολογίσει μόνη  το πηλίκο ΣΑΟ(όρος ο οποίος  και για μένα ήταν άγνωστος μέχρι εχθές- που τα θέλουν όλα έτοιμα στο πιάτο για να κάνουν copy paste τα πάντα με την ευθύνη τρίτων,,,)???

το διάταγμμα του 2011 αναφέρει max δόμηση για οικόπεδα μικρότερα των 700 τμ,  240τμ δόμηση και επιπλέον πατάρι ξηράς δόμησης 40 τμ 

Ο ΣΑΟ είναι 240 / εμβ οικοπέδου ή (240+40)/εμβ οικοπέδου.

 

Είμαι ασφαλής αν πιεστώ να αναγράψω επί του τοπογραφικού το ΣΑΟ ως το ανωτερω ποιλίκο?

ευχαριστώ...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.