Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντικειμενικής αξίας ακινήτου


Recommended Posts

για 10 αντικειμενικες το χρονο δεν αξιζει.

 

Μάλλον όχι. Αν και εξαρτάται πόσα βγάζεις τελικά από 10 αντικειμενικές το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον όχι. Αν και εξαρτάται πόσα βγάζεις τελικά από 10 αντικειμενικές το χρόνο.

Πόσο να βγαζεις. Ενας συμβολαιογραφος γνωστος μου δεν μου πηρε τίποτα για να μου πει την αντικ. αξια ενος σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο να βγαζεις. Ενας συμβολαιογραφος γνωστος μου δεν μου πηρε τίποτα για να μου πει την αντικ. αξια ενος σπιτιου.

 

Όσοι κάνουμε εκτιμήσεις ακινήτων για παράδειγμα (όπου απαιτείται και ο υπολογισμός της), θα ζητάμε από τον γνωστό μας συμβολαιογράφο να μας βγάζει την αντικειμενική σε καθεμία;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω για μεμονωμένες περιπτώσεις, ναι. Αντί να έρθει σε εμάς πρώτα ας πάει από τον συμβολαιογράφο του να πάρει δωρεάν την αντικειμενική αξία και ας έρθει. Φυσικά αν δεν είναι ένα ακίνητο αλλά περισσότερα Φυσικά και θα αμειφθείς γia την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βάζω την υπογραφή μου σε χαρτί που αναφέρεται αντ. αξία την οποία δεν υπολόγισα ο ίδιος. Τον τελευταίο χρόνο, μου έτυχαν 3 περιπτώσεις που ο συμβολαιογράφος είχε βγάλει άλλα αντί άλλων... Στη μία δεν είχε λάβει υπόψη του 2πλή πρόσοψη σε κατάστημα, στην άλλη είχε χρησιμοποιήσει λάθος συντελεστή στην παλαιότητα και στην τρίτη κάτι ακόμα που δε θυμάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βάζω την υπογραφή μου σε χαρτί που αναφέρεται αντ. αξία την οποία δεν υπολόγισα ο ίδιος. ...

Οκ. και εγω μιλαω για συμβολαιογραφο εμπιστοσυνης και με δικη του υπογραφη. Τωρα αν την κανεις εσυ την δουλεια να πληρωθεις ή οχι αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

όσοι κάνετε εκτιμήσεις και θέλει αντικειμενική να πάτε να αγοράσετε πρόγραμμα όπως κάνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι.8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση που το αγροτεμάχιο βρίσκεται εντός της περιμετρικής Ζώνης Οικισμού (όπου αυτή ισχύει ακόμη) πώς επηρεάζεται ο υπολογισμός της αντικειμενικής αξίας;

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα

http://www.insmoney.gr/ObjVal/Index.htm

έχουμε ανεβάσει τον υπολογισμό αντικειμενικής αξίας ακινήτων.

.

Καλή και πολύ χρήσιμη μοιάζει προσπάθεια αλλά ακόμα δεν έχει αρκετά δεδομένα για να την αξιολογήσουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει ποιος είναι ο τρόπος υπολογισμού της αντικειμενικής αξίας ακινήτου που αποτελείται από

διώροφο κτίριο κατοικίας χωρίς υπόγειο (2 οροφοδιαμερίσματα χωρίς σύσταση οριζοντίου αλλά λειτουργικά διαχωρισμένα) με διαφορετική χρονολογία αποπεράτωσης των δύο ορόφων;

 

Πρώτη φορά υπολογίζω αντικειμενική για αυτοτελές ακίνητο και δεν βρίσκω μια ρητή απάντηση. Ισχύει η παρακάτω σχέση;

 

Αντ.Αξία Ακινήτου = Αντ.Αξία Οικοπέδου + Αντ.Αξία Διαμ.Ισογείου + Αντ.Αξία Διαμ.Ορόφου

 

υποθέτω ότι αφού τα διαμερίσματα είναι λειτουργικά διαχωρισμένα και έχουν διαφορετική χρονολογία αποπεράτωσης, υπολογίζω τις αντικειμενικές τους αξίες ξεχωριστά και μετά τις προσθέτω για να βρω την αντικειμενική αξία του κτιρίου.

 

Τι γίνεται όμως με την αντικειμενική αξία του ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.