Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντικειμενικής αξίας ακινήτου


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται τακτοποίηση στις εγκεκριμένες κατόψεις είναι κανονικά διαμερίσματα και το Α' ορόφου κάτωθεν ισογείου και το Β' ορόφου κάτωθεν ισογείου.

Δεν το έχει βαπτίσει, είναι υπόγειο από είσοδο κατεβαίνεις περίπου 2-2,5 μέτρα για να φτάσεις στο διαμέρισμα  ενώ πίσω είναι 2ος όροφος. Το άλλο κατεβαίνεις +1 όροφο και είσαι στον 1ο από πίσω.

Εγώ λέω μάλλον σαν ισόγεια θα πάνε και τα δύο

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου σε μια διευκρίνιση είχα διαβάσει ότι ημιυπόγεια λογίζονται ως ισόγεια για τον υπολογισμό της Α.Α. .  

Α) Στην περίπτωσή μου, διαμέρισμα στην άδεια αναφέρεται σε Α' όροφο κάτωθεν ισογείου. Στην ουσία από την είσοδο είναι σαν ημιυπόγειο-υπόγειο και πίσω στον ακάκλυπτο σαν δεύτερος λόγω μεγάλης κλίσης.Βλέπει μόνο πίσω Ξέρει κανείς αν θα το λάβω υπόψη ως ισόγειο ή υπόγειο? Μήπως εφόσον είναι κατοικία σε κάθε περίπτωση πρέπει να πάει ισόγειο?

 

Β) Διαμέρισμα στην άδεια: Β' όροφος κάτωθεν ισογείου.  Στην ουσία 2ο υπόγειο, ενώ από πίσω σαν 1ος όροφος, βλέπει μόνο πίσω.

Πάλι ως ισόγειο θα υπολογιστεί?

δες τις σχετικες οδηγιες του υπουργειου  στα εντυπα   Ε1, που αναφερονται στο  ανω  #67

 

Τα γραφει αναλυτικα   για τα υπογεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη, ναι στο Ε1 το είχα διαβάσει.
 
'' 3. Υπόγειο θεωρείται ο όροφος ή τμήμα ορόφου που χαρακτηρίζεται ως υπόγειο στην αντίστοιχη άδεια Πολεοδομικής Υπηρεσίας (εγκεκριμένα σχέδια) ή στην πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και γενικά σε κάθε τίτλο κτήσης του. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανένα από τα πιο πάνω στοιχεία ο χαρακτηρισμός ενός χώρου ως υπογείου θα πιστοποιείται από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία ή από βεβαίωση διπλωματούχου μηχανικού. Απαιτείται η προσκόμιση των αποδεικτικών στοιχείων σε όλες τις περιπτώσεις υπογείων εκτός των περιπτώσεων που ο υπόγειος χώρος έχει είσοδο αποκλειστικά από το κεντρικό κλιμακοστάσιο ή από εσωτερικό ισόγειο χώρο ή είναι χώρος στάθμεσης αυτοκινήτων.
Ημιϋπόγειοι χώροι θεωρούνται ισόγειοι, εκτός αν αποδεικνύεται μετά από προσκόμιση βεβαίωσης της αρμόδιας Πολεοδομικής Υπηρεσίας, ότι αυτοί είναι υπόγειοι. ''
 
Το θέμα είναι ότι δεν διευκρινίζει για υπόγειο, τι χρήση? (Κατοικία δεν εννοεί?)

 

Όταν η άδεια μου λέει Α', Β' όροφος κάτωθεν ισογείου, ε τι είναι, δεν είναι υπόγειο? (ασχέτως της χρήσεως) 

Link to comment
Share on other sites

...

Όταν η άδεια μου λέει Α', Β' όροφος κάτωθεν ισογείου, ε τι είναι, δεν είναι υπόγειο? (ασχέτως της χρήσεως) 

 

Όχι μη σε παρασέρνει η λεκτική περιγραφή του τίτλου μιας άδειας αλλά η πολεοδομική υπόσταση που προκύπτει από τα σχέδια.

 

Σε ανάλογες περιπτώσεις πχ που είχα άδεια σε οικόπεδο μεγάλες ανισοσταθμιες εγώ δεν έγραφα στις κατόψεις ισόγειο, όροφο κλπ αλλά τα ονόμαζα Στάθμη τάδε κλπ…

Ούτε υποχρεωτικό είναι το ένα ούτε το άλλο, για αυτό σου λέω δες τι είναι ως χρήση πολεοδομικά και κατ επέκταση ως χρήση σήμερα ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

ναι...εισαι στο εντυπο 1 για κατοικια...

 

και εξεταζεις την εισοδο...

δεν αλλαζει ο υπολογισμος αν εισαι α' ή β' υπογειο...

ειναι απλα.... υπογειο....κατοικια...

 

[κατι σαν ....40  Εκκλησιες μου θυμιζει...προς την πλαγιά της Ευαγγελιστριας...]

 

αυριο θα το ξαναδω...θα σου πώ αν αλλαζει κατι...απο καποια ΠΟΛ που, πιθανον, να μου εχει διαφυγει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Όχι μη σε παρασέρνει η λεκτική περιγραφή του τίτλου μιας άδειας αλλά η πολεοδομική υπόσταση που προκύπτει από τα σχέδια.

 

Σε ανάλογες περιπτώσεις πχ που είχα άδεια σε οικόπεδο μεγάλες ανισοσταθμιες εγώ δεν έγραφα στις κατόψεις ισόγειο, όροφο κλπ αλλά τα ονόμαζα Στάθμη τάδε κλπ…

Ούτε υποχρεωτικό είναι το ένα ούτε το άλλο, για αυτό σου λέω δες τι είναι ως χρήση πολεοδομικά και κατ επέκταση ως χρήση σήμερα ως έχουν.

Τότε γιατί στο ''ΦΥΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ή ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ Ή ΣΕ ΟΙΚΙΣΜΟ'' έχει την επιλογή υπογείου(αφού μιλάμε για διαμέρισμα). 
 
 
Δημήτρη, Άνω Πόλη είναι  και αν καταλαβαίνω καλά, μου λες ότι το βάζω υπόγειο ανεξάρτητα αν είναι διαμέρισμα.
 
Άλλωστε για αποθήκες άλλα έντυπα δεν χρησιμοποιούνται? Το Ε4 ανεξαρτήτως αν έχει χιλιοστά ή είναι παρακολούθημα.
 
Κάνοντας τον υπολογισμό στην περίπτωσή μου βγαίνει ως ισόγειο 27.600€ και ως υπόγειο 18.400€ η αντικειμενική. Λογική διαφορά μου φαίνεται, συνεκτιμώντας και ότι κατεβαίνεις και 2 ορόφους από το κεντρικό κλιμακοστάσιο απ' όπου είναι και η μοναδική πρόσβαση για το διαμέρισμα.
 
Ενώ αν ο ίδιος χώρος αν ήταν αποθήκη στο Ε4 βγαίνει 7.050€ αντικειμενική.
 
Άρα αφού στο Ε1 έχει επιλογή υπογείου, μάλλον πάει ως υπόγειο. 
Άλλωστε και στο Ε4 στην οδηγία 4 τα ίδια λέει. Άρα μας ενδιαφέρει αν είναι υπόγειο ανεξαρτήτου χρήσης.
 
Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

...

Τότε γιατί στο ''ΦΥΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ....

....

Α δεν ξέρω…

 

Μια λογική εξήγηση είναι ότι το έφτιαξε πριν 15 και χρόνια, το υπουργείο οικονομικών με λογική λογιστική και να μπορούν να το συμπληρώνουν οι συμβολαιογράφοι.

Ενώ η περιγραφή σταθμών ή και άλλες τεχνικές, είναι προσεγγίσεις πολεοδομικές ή μηχανικών και περιγράφουν (συνήθως) με μεγαλύτερη ακρίβεια ένα ακίνητο.

 

Επίσης τότε η σοβαρότητα της χρήσης ή μιας πολεοδομικής παράβασης ή μη, μιας μεταβίβασης σε ένα διαμέρισμα ήταν δευτερεύον ζήτημα, ενώ τώρα έχει γίνει (ορθά πιστεύω) πρωτεύον και για τον λογο αυτό απαιτεί την συνδρομή μηχανικού για την διαπίστωση του πολεοδομικού ή και κτιριοδομικού χαρακτήρα του προς μεταβίβαση ακινήτου.

Οπότε το φύλλο υπολογισμού από παλιά έπασχε σε πολλά σημεία αλλά με τα νέα δεδομένα είναι ρετρό και χρήζει αναβάθμισης.

Τώρα αν το κάνουν για καλό ή θα βρουν ευκαιρία να τσιμπήσουν κανα φράγκο ακόμα η ιστορία θα το δείξει.

 

Φυσικά εγώ είπα απλά μια άποψη και δεν είμαι υπόλογος γιατί γράφει κάτι .. πράξε όπως νομίζεις, συ ξέρεις.

 

 

Υ.Γ.

Φυσικά το φύλλο υπολογισμού έχει κι άλλα κενά από την γέννηση του, πως θα εξηγούσες εσύ ότι προσδιορίζει αντικειμενική αξία σε δικαίωμα υψουν όταν δεν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης μα ούτε καν στατική επάρκεια ή πρόβλεψη για να γίνει. Με απλή παραδοχή ότι το προέβλεπε το συμβόλαιο.

Δηλαδή δίνει αξία σε αέρα κοπανιστό. Που αν δεν συνοδευόταν το δικαίωμα υψουν κι από αποκλειστική χρήση ούτε καν αέρας δεν είναι αλλά το πλήρωνες και το πληρώνεις.

 

Αυτό είναι ένα πρόχειρο που θυμήθηκα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσει κάποιος αέρα πρέπει να είναι πολύ χαζός αν δεν υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. επομένως δεν γίνεται αγορά αέρα χωρίς Σ.Δ. 

Βέβαια είναι και η δωρεά.

 

Απλά το ψάχνω το θέμα για να ενημερώσω τον ενδιαφερόμενο. 

 

Didonis η φήμη σου ως έχει αυτή τη στιγμή θυμίζει κουλοχέρη!!!777!!!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

.............................................

 

Υ.Γ.

Φυσικά το φύλλο υπολογισμού έχει κι άλλα κενά από την γέννηση του, πως θα εξηγούσες εσύ ότι προσδιορίζει αντικειμενική αξία σε δικαίωμα υψουν όταν δεν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης μα ούτε καν στατική επάρκεια ή πρόβλεψη για να γίνει. Με απλή παραδοχή ότι το προέβλεπε το συμβόλαιο.

Δηλαδή δίνει αξία σε αέρα κοπανιστό. Που αν δεν συνοδευόταν το δικαίωμα υψουν κι από αποκλειστική χρήση ούτε καν αέρας δεν είναι αλλά το πλήρωνες και το πληρώνεις.

 

Αυτό είναι ένα πρόχειρο που θυμήθηκα τώρα.

Ομοίως δεν θα έπρεπε να υπάρχει συντελεστής ποσοστού ιδιοκτησίας στο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.