Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χάραξη οδού - γενική συζήτηση


Recommended Posts

Για ισουψείς έχεις διαθέσιμο ψηφιακό ανάγλυφο τόσο το SRTM όσο και το ASTER GDEM με παγκόσμια κάλυψη και δωρεάν διάθεση. Το ASTER έχει πολύ καλή ανάλυση και λεπτομέρεια (25m pixel) αλλά το SRTM είναι πολύ ακριβές στο υψόμετρο, ειδικά σε πεδινές περιοχές. Ενημερωτικά, σύντομα (μεσα στο χειμώνα) η NASA θα δώσει στο κοινό και την βελτιωμένη έκδοση (30m) του SRTM για την Ευρώπη.

Τώρα σε πολιτισμένα μέρη του στυλ US και Canada, εκεί είναι όλα διαθέσιμα δωρεάν και ψηφιακά, δεν τίθεται κάν θέμα εναλλακτικών πηγών...

 

Για την γεωαναφορά του google πιστεύω ότι όποιος δεν κοιμότανε στην τηλεπισκόπηση ή φωτογραμμετρία στο πανεπιστήμιο καταλαβαίνει ότι είναι πολύ προχειρη και μη αξιόπιστη για ακριβείς μετρήσεις.

Η ακρίβεια του υψομέτρου στο google δεν επηρρεάζεται μόνο από τα πρωτογενή δεδομένα αλλά και από την ρύθμιση που βάζει ο καθένας (Terrain quality) στο δικό του google earth 8-) .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

SValkan ευχαριστώ καταρχήν. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Είναι κάτι σαν το google earth? Πρέπει να εγκαταστήσω πρόγραμμα? Έχουν ισουψείς μεγαλύτερης ακρίβειας από το google maps? Αλλιώς, καταλαβαίνεις, δεν με βοηθάει...

 

georgiosmadonanakis ακριβώς αυτό κάνω: Παίρνω ισουψείς από εικόνες του google maps, τις εισάγω στο cad με κάποια "τύποις" γεωαναφορά όσο μπορώ καλύτερα και μετά ψηφιοποίηση των ισουψών ώστε να γίνουν "surface" του civil 3d. Φυσικά, έχω επισημάνει αποκλίσεις ακόμα και 20μ!!! (Και υψομετρικά). Έχει ενημερωθεί ο πελάτης αλλά δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει άλλη επιλογή...

 

Πρέπει να αποφασιστεί η γενική χάραξη (μιλάμε για κλίμακες άνω των 1:10.000) και μετά θα γίνουν τοπογραφικές μετρήσεις με διπλόσυχνα...

Προσωπικά, με το gps χειρός που έχω έχω πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια (δεν ξεπερνάει τα 1-2 μέτρα) που είναι "ΟΚ" για αναγνωριστικές μελέτες...Απλά δεν γίνεται να κάνω αποτύπωση όλόκληρης περιοχής έστω με gps χειρός και δεν είναι αυτή η δουλειά μου....(στην συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρομαι)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Και το SRTM και το ASTER GDEM είναι διαθέσιμα δωρεάν από διάφορες πηγές και σε διάφορες μορφές με παγκόσμια κάλυψη. Συνήθως είναι σε μορφή Geotiff ή ASCII DEM, τα οποία υποστηρίζονται και μετατρέπονται από τα περισσότερα GIS προγράμματα. Τα έχω χρησιμοποιήσει για κάποιες αναγνωρίσεις ή ακόμη και για προμελέτες. Το Google αυτά τα δεδομένα χρησιμοποιεί αλλά σε πιο απλοποιημένη μορφή.

Κάποια Link ενδεικτικά, μπορείς να βρείς εύκολα περισσότερα με λίγο ψάξιμο στο internet:

 

http://www.cgiar-csi.org/data/srtm-90m-digital-elevation-database-v4-1

http://earthexplorer.usgs.gov/    (και SRTM και ASTER διαθέσιμα)

 

Όπως ανάφερα και παραπάνω, τα SRTM είναι πολύ αξιόπιστα στα υψόμετρα (εκτός από πολύ ορεινές περιοχές που μπορεί να έχουν κάποιο κενό ή σφάλμα λόγω λήψης με radar). Ειδικά σε πεδινές περιοχές η ακρίβεια στο υψόμετρο μπορεί να φτάσει το 1μ (πολύ πιο αξιόπιστα στο απόλυτο υψόμετρο από το GPS χειρός). Χάνει όμως σε ανάλυση (90m). Η NASA είπε θα βγάλει κάποια στιγμή φέτος και την βελτιωμένη έκδοση (30m) αλλά μέχρι στιγμής είναι διαθέσιμη μόνο η Αφρική, Ισπανία και τμήμα της Ιταλίας.

Το ASTER GDEM έχει πολύ καλύτερη ανάλυση (25 m) αλλά χάνεις στις απόλυτες τιμές του υψομέτρου (π.χ στην Ελλάδα βλέπω μια συστηματικη διαφορά +10-15m ακόμη και σε πεδινές περιοχές).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι αυτό

****************************************************** (edit λόγω διαφήμισης)

όχι δωρεάν, αλλά με μικρά κόστη, ανάλογα με την επιθυμητή ακρίβεια και με την έκταση (όσο μεγαλώνει τόσο πέφτει η τιμή ανά τ.χλμ).

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν γεωαναφέρεις τους 1:5000 χάρτες γης, τους εισάγεις στο cad, κάνεις τις ισουψείς polylines και φτιάξεις ενα μοντέλο εδάφους από αυτές (το  civil 3d είναι μανούλα για κάτι τέτοια) μπορείς να κάνεις μία εξαιρετικά αξιοπρεπή χαραξη!!!! Εκτιμώ ότι η απόκλιση είναι συνάρτηση της κατάστασης του 1:5000 όταν σκαναρίστηκε. Σε χάρτη που σκάναρα εγώ και ο οποίος ήταν σε καλή σχετικά κατάσταση βρήκα στο πεδίο απόκλιση<1,5μ και μετά η τοπογραφική αποτύπωση ήταν παιχνιδάκι (δηλ τι να αποτυπώσεις) Το google map μου έβγαζε μεγάλες αποκλίσεις και το παράτησα. Θα δοκιμάσω και αυτά που λες svalkan. Πιθανών να μπορείς να τα κάνεις απευθείας εισαγωγή στο civil 3d

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αναγνωριστικη μελετη μπορεις να κανεις με τετοια δεδομενα μιας και ειναι απο τη φυση της αδρομερης. Δεν περιμενεις ακριβεια απλα παιρνεις μια ιδεα. Αργοτερα θα κανεις τοπογραφικα και θα κανεις την οριστικη μελετη.

 

Στην εταιρια που δουλευω  καναμε αναγνωριστικη μελετη για εργο στο εξωτερικο με υποβαθρο  απο  το plexearth (http://www.plexearth.com/?lang=el-gr). Tο κόστος του θεωρω ειναι ελαχιστο για τετοιου ειδους εργα και προυπολογισμους. Μπορει να εισαγει σημεια στο autocad να φτιαξει τριγωνα και επιφανεια (νταξ αυτο το κανεις και με το civil 3d)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ *******************************************************************************************

μιλάμε για έτοιμο DTM, σε ότι format to θες (dxf points, .xyz, ArcInfo grid κλπ)

ή/και ισοϋψείς.

 

--------- EDIT ---------

 

 

 

7. Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
  • Αγγελίες πώλησης εξοπλισμού ή/και λογισμικού επιτρέπονται χωρίς όμως να δημοσιεύονται τηλέφωνα επικοινωνίας.
  • Αν αναρωτιόμαστε για το αν κάτι αποτελεί διαφήμιση ή όχι, ρωτούμε τους αρμόδιους συντονιστές μέσω προσωπικού μηνύματος.
  • Η απαγόρευση ισχύει τόσο για το κείμενο μιας δημοσίευσής μας όσο και για την "υπογραφή" μας. Απαγορεύονται στην "υπογραφή" μας οι παραπομπές (σύνδεσμοι) σε προσωπικές ιστοσελίδες που σχετίζονται με την επαγγελματική δραστηριοποίηση των μελών.
  • Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ.
  • Επιτρέπονται οι αγγελίες πώλησης εξοπλισμού (σχεδιαστήρια, ηλεκτρονικοί υπολογιστές και περιφερειακά, λογισμικό, τοπογραφικά όργανα) αρκεί να μην αναφέρουμε διευθύνσεις και τηλέφωνα. Η επικοινωνία μπορεί να γίνει μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος και email. Οι αγγελίες θα κλειδώνονται απ' τους συντονιστές γιατί δεν αποτελούν θέματα συζήτησης.
  • Διαβάστε τους ειδικούς Κανόνες για τις Αγγελίες
Edited by gvarth
Διαγραφή παραπομπής - διαφήμισης .
Link to comment
Share on other sites

αναγνωριστικη μελετη μπορεις να κανεις με τετοια δεδομενα μιας και ειναι απο τη φυση της αδρομερης. Δεν περιμενεις ακριβεια απλα παιρνεις μια ιδεα. Αργοτερα θα κανεις τοπογραφικα και θα κανεις την οριστικη μελετη.

 

Στην εταιρια που δουλευω  καναμε αναγνωριστικη μελετη για εργο στο εξωτερικο με υποβαθρο  απο  το plexearth (http://www.plexearth.com/?lang=el-gr). Tο κόστος του θεωρω ειναι ελαχιστο για τετοιου ειδους εργα και προυπολογισμους. Μπορει να εισαγει σημεια στο autocad να φτιαξει τριγωνα και επιφανεια (νταξ αυτο το κανεις και με το civil 3d)

Με το plexearth έπαθα το εξής: Το εγκατέστησα καλά-καλά δοκιμαστικά και μόλις πήγα να το ανοίξω μου λέει ότι : "η trial περίοδος έχει λήξει"...

Το κόστος του ποιο είναι περίπου? Έχει κανείς ιδέα? Μπορώ να το εμπιστευτώ? 

Link to comment
Share on other sites

Με το plexearth έπαθα το εξής: Το εγκατέστησα καλά-καλά δοκιμαστικά και μόλις πήγα να το ανοίξω μου λέει ότι : "η trial περίοδος έχει λήξει"...

Το κόστος του ποιο είναι περίπου? Έχει κανείς ιδέα? Μπορώ να το εμπιστευτώ? 

 

Το εχω δουλεψει σε διαφορες περιπτωσεις για να κανω κάποιες αδρομερεις μηκοτομες σε φάση αναγνωριστικων χαράξεων πάντα. Δεν ειμαι τοπογραφος για να σου πω για την ακριβεια του, ουτε προφανωςς το εμπιστευομαι για οριστικη μελετη. Σε κάποιους ελεγχους που εχω κανει με το ματι σε συγκριση με τοπογραφικα ή DEM του κτηματολογιου, εχει ικανοποιητικη ακριβεια για τετοιες δουλειες.

 

Μπορεις να μιλησεις και με τα παιδια έχουν πολυ καλη και άμεση υποστηριξη μέσω mail

 

Η τιμη του δε ξερω ποια ειναι. Σύμφωνα με το site τους η τιμη μιας αδειας ειναι 179Ε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.