Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

On 9/12/2020 at 9:11 ΜΜ, verikioc said:

μόνο 20%

ΦΕΜ αποδίδεται στις οικοδομικές άδειες 

Λάθος , το ΦΕΜ αποδίδεται όταν η μελέτη θεωρείται από δημόσια αρχή.
Δημόσια αρχή δεν είναι μόνο το τμήμα έκδοσης αδειών.

Edited by avgoust
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Αμοιβή για τοπογραφικό αδόμητου γηπέδου για μεταβίβαση το οποίο υποβάλλεται ψηφιακά στο κτηματολόγιο και παίρνει ΚΗΔ υπόκειται σε ΦΕΜ ?

Η απόδοση ΚΗΔ θεωρείται θεώρηση από δημόσια αρχή ?

ΥΓ. Παντως η διάταξη για το ΦΕΜ έτσι όπως είναι διατυπωμένη είναι ένας αναχρονισμός που θέλει η τροποποίηση ή κατάργηση.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ανάλογη σκέψη για τα ΠΕΑ, για τις δηλώσεις αυθαιρέτων και για αυτό που λες. Υπάρχουν εποπτεύοντα υπουργεία ή ΝΠΔΔ. Συμφωνώ απολύτως ότι έχουμε να κάνουμε με αναχρονιστική διάταξη η οποία κάποτε είχε νόημα αφού το κύριο αντικείμενο μηχανικού ήταν οι Ο.Α  και ο ΦΕΜ ελέγχονταν από την Πολεοδομία (δημόσια αρχή) κατά τον έλεγχο φορολογικών. Τώρα, ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Στην πράξη δεν έχω συναντήσει κάποιο συνάδελφο να αποδίδει ΦΕΜ για την διαδικασία έκδοσης ΚΗΔ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, avgoust said:

Αμοιβή για τοπογραφικό αδόμητου γηπέδου για μεταβίβαση το οποίο υποβάλλεται ψηφιακά στο κτηματολόγιο και παίρνει ΚΗΔ υπόκειται σε ΦΕΜ ?

Nαι.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν απαιτείται.
ΦΕΜ καταβάλλεται μόνο σε περίπτωση θεώρησης (με την έννοια της έγκρισης) ή χορήγησης άδειας.

Edited by Hangman
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσωπικά έχω χάσει την μπάλα με τα ΦΕΜ.

Ανέκαθεν εργαζόμουν ως "μπλοκάκι" και στο πεδίο των συμφωνητικών στις οικοδομικές άδειες, ανέβαζα πάντα το συμφωνητικό που είχα με τον εργοδότη μου και αυτός με την σειρά του το δικό του συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη. Δεν ανέβαζα ποτέ δηλώσεις ανάθεσης-ανάληψης με τον ιδιοκτήτη. Και το δεχόντουσαν κανονικά οι ΥΔΟΜ.

Μετά από ένα σημείο, με ενημέρωσαν από μία ΥΔΟΜ ότι δεν απαιτείται ούτε ΦΕΜ γιατί (όπως υποστήριζαν) κόβω ΤΠΥ στον εργοδότη μου και όχι ΑΠΥ στον ιδιοκτήτη. Το ίδιο μου επιβεβαίωσαν και άλλες δύο ΥΔΟΜ που μίλησα. Οι άδειες μάλιστα προχώρησαν σε όλες τις περιπτώσεις (και στις 3 ΥΔΟΜ) κανονικά και εγκρίθηκαν χωρίς πρόβλημα κατά τον μεταγενέστερο φορολογικό έλεγχο.

Αναρωτιέμαι αν εμένα μου κόψουν πρόστιμα από την ΔΟΥ, σε αυτούς τι πρέπει να κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Παρακράτηση Φόρου.

Συνάδερφοι μια βοήθειά ...εχω πρόβλημα και δεν μπορώ να πληρωθώ.

Θέλω να κόψω τιμολόγιο σε εταιρεία για την οποία έκανα εργασίες οικοδομικές σε χώρους γραφείων και ο λογιστής της δεν δέχεται να αποδοσει παρακράτηση φόρου 3% (για μελέτες -άδειες ειναι 20%).

Δεν μπορώ να πληρωθώ.

Λέω να πάω  στην Εφορία να δω τι θα γίνει. Υπάρχει κάποιος νόμος σχετικά την παρακράτηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.