Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

Κατασκευαστική εταιρεία έχει αναλάβει χρωματισμούς όψεων. Αν εγώ τιμολογήσω (ΤΠΥ) προς αυτήν, υπηρεσίες για έκδοση Άδειας Εργασιών Μικρής Κλίμακας που αφορά ακίνητο Ιδιωτών (Ανάθεση ανάληψη προς εμένα από ιδιώτες τρίτους):
1) Χρειάζεται ΦΕΜ; Στην Υπηρεσία Δόμησης δεν ελέγχονται φορολογικά στις άδειες Ε.Ε. Μ.Κ.

2) Αν όχι, μου κάνει παρακράτηση η κατασκευαστική;

Edited by gecko
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστική εταιρεία έχει αναλάβει χρωματισμούς όψεων. Αν εγώ τιμολογήσω (ΤΠΥ) προς αυτήν, υπηρεσίες για έκδοση Άδειας Εργασιών Μικρής Κλίμακας που αφορά ακίνητο Ιδιωτών (Ανάθεση ανάληψη προς εμένα από ιδιώτες τρίτους):

1) Χρειάζεται ΦΕΜ; Στην Υπηρεσία Δόμησης δεν ελέγχονται φορολογικά στις άδειες Ε.Ε. Μ.Κ.

2) Αν όχι, μου κάνει παρακράτηση η κατασκευαστική;

 

Γενικός κανόνας στην περίπτωση αυτή (τιμολόγηση σε επιχείρηση ) . Αν δεν υπάρχει προκαταβλητέος φόρος (ΦΕΜ) , υπάρχει παρακρατούμενος . Ο παρακρατούμενος φόρος υπολογίζεται όταν η αμοιβή (καθαρή πλην ΦΠΑ) υπερβαίνει τα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

συνεπώς και επειδή η εργασία σου υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια αρχή, για αμοιβή άνω των 300 ευρώ σε συμφέρει και είσαι νομιμότατος να προκαταβάλεις ΦΕΜ  ;)

Edited by Roy_Hobbs
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω αν η καταβολή ΦΕΜ είναι υποχρεωτική για την εκτέλεση των εργασιών ρύθμισης του Ν.4178/13. Το λέω γιατί δεν εμφανίζεται στα προαπαιτούμενα για την τελική υποβολή. Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα αν δεν τον καταβάλω?

 

Επιπλέον όπως και να έχει το (πενιχρό) μου εισόδημα ίσα που θα καλύψει τις δαπάνες για τις ασφαλιστικές εισφορές φέτος οπότε ότι φόρο και να πληρώσω θα μου επιστραφεί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για ΦΕΜ προκύπτει από τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

 

Πάντως για το τελευταίο που γράφεις, μην είσαι και τόσο σίγουρος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνεπώς και επειδή η εργασία σου υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια αρχή, για αμοιβή άνω των 300 ευρώ σε συμφέρει και είσαι νομιμότατος να προκαταβάλεις ΦΕΜ  ;)

 

O υπολογισμός και η καταβολή ΦΕΜ δεν έχει ελάχιστο όριο αμοιβής , όπως ο παρακρατούμενος φόρος . Δεν ισχύει στον ΦΕΜ το όριο των 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκδωσω ΤΠΥ μικροτερο των 300€ αφου δεν θα μου γινει παρακρατηση πρεπει να καταβαλω προκαταβλητεο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.