Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

Δεν είμαι κακός άνθρωπος βρε συ :)9vVi13PNTsG-EV1q6WK6tQ.png

Απλά έτυχε να δω στα νιάτα μου πως αντιλαμβάνονται τον έλεγχο οι ελεγκτές !!!! ;)

 

Πάντως δεν κατάλαβα τι έγινε...

Απάντησες σε θέματα τα οποία τα έγραψα αλλά τα έσβησα πριν τα ανεβάσω...(περιπτώσεις, ελεγκτής, 4 παροχές)..

Βρε μπας και έχει καμμία κρυφή κάμερα στο γραφείο μου???

Μπαααα, μάλλον εχουμε κρατησει ή διαβασει ιδιες σημειωσεις κατα την παράδοση στην ταξη!!! (να θυμηθούμε λιγο την ξέγνοιασα των παιδικών χρονων).

Καλού-κακού βαλε κανενα handsaplast στην καμερουλα του laptop [emoji56] [emoji41] [emoji3]

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν βρήκα πιο σχετικό θέμα και το ποστάρω εδω

 

Όταν κόβουμε τιμολογιό για Δημόσιο Εργο, η Υπηρεσια κανει παρακρατηση φορου 3% και στο τελος του ετους μας δινει βεβαιωση για την καταβολη του 3% για να την συμπεριλαβουμε στην φορολογικη δηλωση.

 

Εκοψα τιμολογιο τον Δεκεμβριο, αλλα δεν με πληρωσε η Υπηρεσια. Ομως εγω δηλωσα το τιμολογιο στα εσοδα μου για το 2017. Η Υπηρεσια θα με πληρωσει αργοτερα τον Μαρτιο-Απριλιο σαν οφειλη και θα κανει τοτε την παρακρατηση 3% και θα μου στειλει την βεβαιωση για το 3% στο τελος του 2018

 

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Θα εχω εισοδημα για το 2017 χωρις να εχει καταβληθει η αναλογη παρακρατηση φορου.

Θα κληθω να πληρωσω φορο για το 2017 χωρις να συνυπολογιστει η παρακρατηση 3% αφου δεν εγινε?

Και απλως θα βρεθω με "επιπλεον" παρακρατηση 3% για το 2018 ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσια εχει υποχρεωση να αποδωσει την παρακρατηση, για το ετος 2017.

Αρα θα δεις την παρακρατηση στη φορολογικη δηλωση του 2018, ασχετως αν εχεις εξοφληθει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσια εχει υποχρεωση να αποδωσει την παρακρατηση, για το ετος 2017.

Αρα θα δεις την παρακρατηση στη φορολογικη δηλωση του 2018,                              H OΠΟΙΑ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΊ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2019

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη, φορολογικη δηλωση του 2018, εννουσα αυτη που θα υποβληθει εντος του 2018, για τα εισοδηματα του 2017.

Νομιζω οτι συμφωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Παναγιώτης παραπάνω έγραψε ότι: "Έκοψα τιμολόγιο τον Δεκέμβριο, ... Η Υπηρεσία θα με πληρώσει αργότερα τον Μάρτιο-Απρίλιο ..."

 
Νομίζω (υπάρχει κάπου σε κάποια ΠΟΛ, την οποία δεν την έχω πρόχειρη, αν την βρω θα την ανεβάσω) όπου αναφέρεται ότι η παρακράτηση γίνεται μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από το μήνα έκδοσης του σχετικού παραστατικού.
Εξαίρεση είναι η παρακράτηση που γίνεται από τους φορείς της γενικής κυβέρνησης όπου η γίνεται μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από το μήνα της καταβολής ή την έκδοση της σχετικής εντολής πληρωμής και όχι την έκδοση του παραστατικού.
 
Σε αυτό μάλλον αναφέρεται η Παναγιώτης.
Ότι δηλαδή την επιστροφή της παρακράτησης του 3% για τιμολόγηση που έκανε (Δεκέμβριο) στο φορολογικό έτος 2017 θα την δει ως επιστροφή στο φορολογικό έτος 2018 (όπου και θα γίνει η καταβολή του ποσού ή ή έκδοση της εντολής πληρωμής) στο οποίο δεν θα υπάρχει αντίστοιχη τιμολόγηση.
Αυτό μάλλον ρωτά ... και αν υπάρχει κάποιο θέμα.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση είναι η παρακράτηση που γίνεται από τους φορείς της γενικής κυβέρνησης όπου η γίνεται μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από το μήνα της καταβολής ή την έκδοση της σχετικής εντολής πληρωμής και όχι την έκδοση του παραστατικού.

 

 

Δεν το γνωριζα.

Αλλα εχω κοψει παραστατικο σε Δ.Υπ., πληρωθηκε αλλο φορολογικο ετος, αλλα η παρακρατηση ειχε γινει κανονικα, για το ετος που εκδοθηκε το ΤΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν πληρώσεις σήμερα ΦΕΜ για απόδειξη που έδωσες το 2017, δεν θα εμφανιστεί στην Φορολογική δήλωση που αφορά το 2017 αλλά το 2018

Link to comment
Share on other sites

Terry, αν πρόσεξες έγραψα "...όπου και θα γίνει η καταβολή του ποσού ή ή έκδοση της εντολής πληρωμής..."

Μπορεί να εκδόθηκε η εντολή πληρωμής να στο φορολογικό έτος που έκανες την τιμολόγηση.

Ας περιμένουμε να δούμε αν θα κάνει κάποιο σχόλιο ο Σωτήρης γιατί όπως έγραψα ..."Νομίζω ...."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μπορεί να εκδόθηκε η εντολή πληρωμής να στο φορολογικό έτος που έκανες την τιμολόγηση.


To ΤΠΥ κοπηκε Δεκεμβριο και πληρωθηκε μετα απο 9-10 μηνες. (Σεπτεμβριο ή Οκτωβριο του επομενου ετους)
Δεν ξερω ποτε εκδοθηκε η εντολη πληρωμης,

 



Πάντως αν πληρώσεις σήμερα ΦΕΜ για απόδειξη που έδωσες το 2017, δεν θα εμφανιστεί στην Φορολογική δήλωση που αφορά το 2017 αλλά το 2018


Το ΦΕΜ ειναι διαφορετικο. Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.