Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

Nα το γραψουμε λιγο με αριθμους, να δουμε τι γινεται

 

Εστω το τιμολογιο που κοπηκε το 2017 ειναι 40.000, τα εξοδα μου εστω οτι ειναι 30.000. Θα φορολογηθω για κερδος 10.000 χ 0,22 = 2.200

Ομως κανονικα θα επρεπε να εχει γινει τον Δεκεμβριο παρακρατηση φορου 40.000 χ 3% = 1.200 και να εχει αποδωθει ωστε να την συμπεριλαβω στην φορολογικη δηλωση και να πληρωσω τελικα

2.200 - 1.200 = 1.000

αλλα η παρακρατηση δεν εγινε το 2017, αρα εγω θα κληθω να πληρωσω για το 2017, συνολικα 2.200 αντι για 1.000

 

και αργοτερα μεσα στο 2018, οταν τελικα με πληρωσουν, θα μου κανουν παρακρατηση φορου 1.200 η οποια θα συμπεριληφθει για την φορολογικη δηλωση του 2019

 

Δεν ειναι λιγο παραλογο να γινει εκ των υστερων "παρακρατηση" φορου σε ενα εισοδημα για το οποιο εχω ηδη φοροληθει πληρως?

Το νοημα της "παρακρατησης" φορου ειναι να γινει προκαταβολικα πριν φορολογηθουμε. Σε αυτην την περιπτωση θα εχω φορολογηθει πληρως για το εισοδημα, θα εχω πληρωσει πληρως τους φορους και μετα θα μου κανουν επιπλεον και παρακρατηση φορου σε ενα εισοδημα που εχει ηδη φορολογηθει πληρως

 

 

Το σωστό είναι το εξης

 

Εκοψα τιμολογιο για 40.000 (εσοδα) αυτοι κανουν παρακρατηση 3% 1.200

Ειχα εξοδα 30.000, φορολογουμε για 10.000 χ 0,22 = 2.200 , συνυπολογιζεται η παρακρατηση φορου 1.200, αρα τελικα πληρωνω φορο 1.000

 

Μου μενουν τελικα 40.000 (εσοδα) - 30.000 (εξοδα) - 1.200 (παρακρατηση 3% ) - 1.000 (φορος) = 7.800

 

 

Ομως, οπως θα το κανουν αυτοι θα εχω

40.000 (εσοδα) - 30.000 (εξοδα) = 10.000, φορολογουμε με 22% = 2.200, αρα πληρωνω τωρα φορο 2.200

αργοτερα οταν με πληρωσουν θα κανουν επιπλεον την παρακρατηση 3% 1.200

 

επομενως μου μενουν τελικα 40.000 (εσοδα) - 30.000 (εξοδα) - 2.200 (φορος) - 1.200 (παρακρατηση 3% ) = 6.600

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εισαι λαθος, γιατι η παρακρατηση θα συμψηφιστει με το φορο εισοδηματος εστω και σε επομενη χρονια.

 

ναι αλλα εγω αυτη τη χρονια θα εχω ηδη πληρωσει παραπανω (παρακρατηση + φορο) και θα περιμενω να τα παρω πισω την επομενη χρονια.

Αυτο ειναι προβλημα, γιατι δεν μπορω να να προπληρωνω προκαταβολικα διπλά φορους και παρακρατησεις χωρις λογο και να περιμενω να μου επιστραφουν μετα απο ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν κόπηκε απόδειξη 31.12.2017, τότε έπρεπε απαραιτήτως το ΦΕΜ να πληρωθεί την ίδια ημέρα ή υπάρχει πρόβλημα αν πληρώθηκε εντός του 2018?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

μία ερώτηση,  ΔΑΣΟΛΟΓΟΣ που εκπονεί φυτοτεχνική μελέτη και ο κύριος του έργου είναι δήμος, για να πληρωθεί, πληρώνει ΦΕΜ ή του γίνεται παρακράτηση στο τιμολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2014 at 2:08 ΜΜ, msxoin said:

Και δεν αποδίδω κάτι άλλο? Παρακράτηση φόρου 20% δεν γίνεται?

μόνο 20%

ΦΕΜ αποδίδεται στις οικοδομικές άδειες 

Link to comment
Share on other sites

Αν και (χωρίς να είμαι σίγουρος και θα αιτιολογήσω τον λόγο) οι Δασολόγοι (για τις μελέτες Δασικές, Φυτοτεχνικές), ούτε ΦΕΜ πρέπει να έχουν, διότι οι μελέτες αυτές αυτές δεν ανήκουν σε αυτές που υπάρχουν "κάτω" από τα δύο ποσοστά (4% & 10%) του Φόρου Εισοδήματος Μηχανικών (για να δούμε και τι σημαίνουν αυτά τα αρχικά, το --ή μάλλον καλύτερα-- ο ΦΕΜ), επομένως θα έχουν παρακράτηση [εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα 300€, ανεξάρτητα αν εξοφλείται ολόκληρη η αξία ή μέρος αυτής μικρότερο των 300€. Επομένως ακόμη και όταν γίνεται τμηματική καταβολή της αξίας, παρακράτηση διενεργείται στο καταβαλλόμενο κάθε φορά ποσό]

Ψάχνοντας λοιπόν στο αρχείο μου βρήκα μια Γνωμοδότηση του ΝΣΚ, όπου μάλλον είναι και η αιτιολόγηση του παραπάνω που έγραψα.

Στο βάθος του χρόνου κάπου στο 1992 με την Γνωμοδότηση 700/1992 το ΝΣΚ , γνωμοδότησε ότι για τις μελέτες των Δασολόγων δεν εφαρμόζονται επί των αμοιβών για δασικές, φυτοτεχνικές μελέτες τα ποσοστά των "αρχιτεκτόνων και μηχανικών", ήτοι κάποιος από τους συντελεστές του ΦΕΜ,  αλλά ο συντελεστής της παρακράτηση. [Σχετ. Γνωμοδότηση 700/1992 το ΝΣΚ]

Προσωπικά όμως σε κάθε περίπτωση θα ερχόμουν σε συνεννόηση με την υπηρεσία για το ποσοστό, για το αν θα είναι ΦΕΜ ή παρακρτάτηση και αν θέλουν να αναγράφεται στο παραστικό ή όχι, για αν μην έχω πρόβλημα, αφού έτσι κι αλλιώς ο φόρος αυτός επιτρέφεται.

ΝΣΚ_200_1992_Δασολόγοι Παρακράτηση.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos Πράγματι, προχώρησε ο δήμος με 20% παρακράτηση ωστόσο απαιτήθηκε και η καταβολή 2% στο γεωτεε. 

Ευχαριστώ για την απάντηση

@verikioc Το ΦΕΜ απαιτείται και σε άλλες περιπτώσεις, πέρα από Οικοδομικές άδειες.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το τοπίο για το ΦΕΜ αλλά μου φαίνεται αρκετά περίπλοκο.

Μήπως ξέρει κάποιος τι ακριβώς ισχύει και που μπορώ να βρω το σχετικό ΦΕΚ?

Κάπου διαβάζω για 4% σε τοπογραφικά και 10% σε λοιπά σχέδια και μελέτες. 

Άλλοι συνάδελφοι μου λένε για ποσό άνω των 300€.

Τέλος ξέρει κανείς τι ισχύει για το ΠΕΑ και αν πρέπει να εκδίδουμε ΦΕΜ?

Ευχαριστώ

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όταν καταθέτεις μια άδεια στην Πολεοδομία  στην αμοιβή που έχεις συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη θα πρέπει να αποδόσεις σε ΦΕΜ 4% για τοπογραφικό και 10% για τις υπόλοιπες μελέτες, ανεξάρτητα από το ποσό των αμοιβών. ο ΦΕΜ αφαιρείται μετά από τον φόρο σου κατά τη φορολογική σου δήλωση για εισοδήματα προηγούμενου έτους.

Γενικώς ΦΕΜ αποδίδεις κάθε φορά που υποβάλεις μελέτη σε μια δημόσια υπηρεσία. Υπάρχει η άποψη ότι από τη στιγμή που τα ΠΕΑ εποπτεύονται από το Υπουργείο ότι απαιτείται ΦΕΜ. Όμως δεν έχουμε ακριβώς την ίδια περίπτωση με έκδοση οικοδομικής άδειας με έλεγχο μέσω ΥΔΟΜ, οπότε είναι λίγο ...ρευστό το θέμα εδώ. Πάντως και να αποδόσεις ΦΕΜ χωρίς να απαιτείται δεν υπάρχει  κανένα πρόβλημα. Στην ουσία έχεις δανείσει το κράτος μερικά Ευρώ, τα οποία όπως προανέφερα αφαιρούνται από τον φόρο σου αργότερα.

Ο παρακρατούμενος φόρος 20% για καθαρή αμοιβή 300 Ευρώ και άνω είναι κάτι διαφορετικό από το παραπάνω και αφορά εργασία μηχανικού σε εταιρίες, τράπεζες επιτηδευματίες κλπ. Δεν σχετίζεται με τον ΦΕΜ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.