Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλημέρα, σε δήλωση αυθαιρέτου που έκανα το 2018 είχα κόψει ΑΠΥ το Δεκέμβριο του 2018, όμως τώρα ολοκλήρωσα όλα τα αρχεία κι είμαι έτοιμη να κλείσω τη δήλωση. Έλα που δεν είχα πληρώσει ΦΕΜ όμως τότε...μάλλον το ξέχασα...τι προτείνετε να κάνω?

΄'Η δεν κάνω τπτ και δεν ανεβάζω ΦΕΜ 

ή πληρώνω τώρα ΦΕΜ και το ανεβάζω στα αρχεία της δήλωσης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.
 

Αναζητώ κάπου στο taxisnet να δω, ποιοί από τους συναδέλφους στους οποίους έχω εκδώσει ΤΠΥ, έχουν αποδώσει την παρακράτηση φόρου (20%).

Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Επισημαίνω ότι δεν αναζητώ τις δικές μου αποδόσεις παρακρατηθέντα φόρου (αυτές δηλαδή, που έχω εγώ αποδώσει προς άλλους ως έξοδο, αλλά αυτές που έχουν αποδοθεί σε εμένα - ως έσοδο -). 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@JohnnyHoliday φυσικά και είναι δυνατό αυτό και καλά κάνεις και το ψάχνεις και είναι και επιτακτικό για όλους μας, καθώς πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχουν αποδώσει την παρακράτηση 20% πριν κάνεις δήλωση, αλλιώς τη χάνεις !!!

Θα βρεις όλες τις χρήσιμες πληροφορίες πηγαίνοντας στο taxis / ΑΑΔΕ στις δηλώσεις φόρου εισοδήματος 2023, όπου θα επιλέξεις: Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Υπόχρεου (κάτω από τα Ε1,2,3 κλπ.)

image.thumb.png.b495b46416c18ba42c19ce0406f047f3.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@JohnnyHoliday καλά έκανες και μου το θύμισες!! Πάω να συγκεντρώσω τα τιμολόγια που έχουν παρακράτηση και το ΦΕΜ που έχω προκαταβάλει να δω αν συμφωνούν με το παραπάνω... αλλιώς τρέχα γύρευε τους λογιστές των άλλων .... το είχα πάθει πριν 3 χρόνια... 

Επισυνάπτω και ένα απλό excel που χρησιμοποιώ για την καταγραφή!!!

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΤΕΩΝ ΓΙΑ ΕΤΟΣ 2022.xlsx

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φέτος το έπαθα (με εκκλησιαστικό συμβούλιο).

Λέει ότι τα έχει αποδώσει (600€), εμείς με τον λογιστή δεν βλέπουμε τίποτα, αυτοί λένε "εμείς τα βάλαμε". Υποψιάζομαι ή λάθος ΑΦΜ ληπτη (το δικό μου) ή λάθος κατηγορία παρακράτησης (αντί 20%, κάτι άλλο...). Δεν πιστεύω ότι δεν αποδοθηκαν όμως, είχα στείλει email και είχαμε μιλήσει και τηλεφωνικά για αυτό.

Αναμένουμε τη Δευτέρα..

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ppanag said:

Δεν αρκεί να τα αποδόσουν... αν έχω καταλάβει καλά, θα πρέπει να στείλουν και κάποια κατάσταση...

Ναι, είναι το δεύτερο βήμα. Μάλλον αυτό δεν έχουν κάνει (σύμφωνα με τα νεότερα λεγόμενα, του δικού λογιστή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.