Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


omorfh

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος εντός δύο μηνών απο την ημ/νια κοπης του τιμολογίου. Εάν υπάρχει ρευστό γινεται και αμεσα. Με επιφύλαξη, ξαναλέω, καθ'ότι είμαι νέος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ερωτημα περι παρακρατησης φορου.

 

ΤΠΥ ανω των 300Ε που εκδοθηκε Ιανουαριο του 2015.

Ποτε αποδιδεται η παρακρατηση?

Μπορει να αποδωθει αμεσα?

 

To πιό άμεσα είναι την 01-02-2015. Το προβλεπόμενο από το νόμο είναι έως το τέλος του μεθεπόμενου μήνα , από το μήνα εντός του οποίου εξωφληθηκε το συγκεκριμένο τιμολόγιο. Η παρακράτρηση δηλαδή δε συνδεεται με το χρόνο έκδοσης του παραστατικού , αλλά με το χρόνο πληρωμής του. Φυσικά αυτά μπορεί και να συμπίπτουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Mπορεί αν θεωρήσουμε , κατά δήλωση δική μας πάντα , ως χρόνο παρακράτησης τον μήνα ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ , ο οποίος είναι και ο μήνας εντός του οποίου έχει εκδοθεί το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ . Ειναι τεχνικό το ζητημα εδώ . Δε μπορείς για παρακράτηση στον ΦΕΒ να δώσεις δήλωση καταβολής μέσα στον ίδιο μήνα, Δεν τη δέχεται το σύστημα taxis. Aπό την άλλη πλευρά βέβαια ο νόμος ορίζει τον ανώτερο νόμιμο χρόνο εντός του οποίου οφείλουμε να αποδώσουμε το παρακρατηθέν ποσό. Αυτός ο χρόνος με βάση το πραγματικό γεγονός , που εδώ είναι η εξώφληση , είναι έως 30/04/2015. Τεχνικά δηλωση μπορείςς να καταθέσεις από 01-03-2015 έως 30-04-2015. Ωστόσο κανείς δε θα σου πει τίποτε αν θεωρήσεις ότι συμπιπτει ο χρόνος έκδοσης του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ με το χρόνο παρακράτησης και υποβάλεις δήλωση απόδοσης από την 01-02-2015 έως την 31-03-2015.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά το νέο έντυπο ΦΕΜ με βάση το Αρθρ.69§4 Ν 4172/13????

Μου το ζήτησαν από την εφορία για ΦΕΜ εταιρίας. Έψαξα τόσο στο forum όσο και στο Internet αλλά βρίσκω μόνο τη νομοθεσία χωρίς νέο έντυπο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το link σου παραπέμπει σε FAQ του gsis όπου δεν υπάρχει τίποτα σχετικά με το έντυπο που αναφέρομαι. Γνωρίζω ότι υποβάλλονται ηλεκτρονικά οι δηλώσεις ΦΕΜ για φυσικά πρόσωπα.

Εγώ θέλω να υποβάλλω δήλωση ΦΕΜ για Νομικό Πρόσωπο (Εταιρία).Το gsis δεν δίνει ακόμη δυνατότητα να την κάνεις ηλεκτρονικά αλλά μόνο να την εκτυπώσεις αφού την υποβάλλεις πρώτα έντυπα στην εφορία και σου βγάλουν από εκεί εντολή πληρωμής την οποία πληρώνεις σε τράπεζα (ή με e-banking).

Από την εφορία όμως μου ζήτησαν να πηγαίνω τις έντυπες δηλώσεις ΦΕΜ (της εταιρίας)  με το εν λόγω έντυπο. Therefore... "υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά το νέο έντυπο ΦΕΜ με βάση το Αρθρ.69§4 Ν 4172/13????"

Edited by Axis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να υποβάλλω δήλωση ΦΕΜ για Νομικό Πρόσωπο (Εταιρία).Το gsis δεν δίνει ακόμη δυνατότητα να την κάνεις ηλεκτρονικά αλλά μόνο να την εκτυπώσεις αφού την υποβάλλεις πρώτα έντυπα στην εφορία και σου βγάλουν από εκεί εντολή πληρωμής την οποία πληρώνεις σε τράπεζα (ή με e-banking).

 

 

Mια χαρά υποβάλλονται οι δηλώσεις ΦΕΜ για νομικό πρόσωπο. Χρησιμοποιούνται οι κωδικοί κάπιοιυ εξουσιοδοτημένου για την εργασία αυτή και όχι οι κωδικοί του taxis ,που έχει η εταιρεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε SOTHRIS! Τη διαδικασία με τον εξουσιοδοτημένο την είχα δοκιμάσει και παλιότερα και δεν δούλευε... Τώρα το διορθώσανε και όντως δουλεύει οπότε γλίτωσα και τα πήγαινε-έλα στην εφορία! :)

Η δε υπάλληλος αλήθεια του εισοδήματος γιατί μου ζητούσε το νέο έντυπο και δε μου είπε ότι απλά το σύστημα "άνοιξε" και δέχεται και τα ΦΕΜ των εταιριών????

Αθάνατο Ελληνικό Δημόσιο...... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε SOTHRIS! Τη διαδικασία με τον εξουσιοδοτημένο την είχα δοκιμάσει και παλιότερα και δεν δούλευε... Τώρα το διορθώσανε και όντως δουλεύει οπότε γλίτωσα και τα πήγαινε-έλα στην εφορία! :)

Η δε υπάλληλος αλήθεια του εισοδήματος γιατί μου ζητούσε το νέο έντυπο και δε μου είπε ότι απλά το σύστημα "άνοιξε" και δέχεται και τα ΦΕΜ των εταιριών????

Αθάνατο Ελληνικό Δημόσιο......   ΕΙΤΕ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕ , ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΒΑΡΕΜΑΡΑ . ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ . ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΙΣΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ (ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.