Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


Recommended Posts

Τελικά , σε ότι αφορά τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων , όταν τακτοποιούμε αυθαίρετο που ανήκει σε εταιρεία , ισχύει το  ΦΕΜ ή η παρακράτηση ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά , σε ότι αφορά τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων , όταν τακτοποιούμε αυθαίρετο που ανήκει σε εταιρεία , ισχύει το  ΦΕΜ ή η παρακράτηση ?

 

Mελέτη δεν κάνεις ? Την προσκομίζεις για θεώρηση σε κάποια υπηρεσία ? Αν η απάντηση είναι θετική και στις δύο περιπτώσεις τότε ΦΕΜ . 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα θυμηθούμε πάλι εκείνη τη συζήτηση για το αν η τακτοποίηση είναι μελέτη και αν το ανέβασμα στο σύστημα του ΤΕΕ είναι θεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θυμάμαι παλαιότερα όταν κόβαμε τιμολόγιο σε επιχείρηση η Ε.Ε. η παρακράτηση ήταν για ποσά άνω των €300. Σήμερα τι ισχύει;

 

Δεν εχουμε κάποια αλλαγή επί αυτού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλαιότερα όταν κόβαμε τιμολόγιο σε επιχείρηση η Ε.Ε. η παρακράτηση ήταν για ποσά άνω των €300. Σήμερα τι ισχύει;

Απ'όσο γνωρίζω μπορείς να πληρώσεις φεμ 10% αντι να σου κάνουν παρακράτηση 20% αρκει να δώσεις στον λογιστή της εταιρείας το φεμ σου στο τέλος του χρόνου για να αποδείξει ότι έχει κατατεθεί φόρος για αυτήν την αμοιβή. (Σε ΠΕΑ που μου έτυχε, όχι φέτος, έστειλα το Φεμ μου, υποθέτω οτι έτσι θα γίνεται... :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, δυστυχως ειναι παντελως λαθος τα οσα αναφερεις.

Κανε μια αναζητηση, διαβασε προηγουμενες δημιοσιευσεις, να δεις τι ισχυει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω μπορείς να πληρώσεις φεμ 10% αντι να σου κάνουν παρακράτηση 20% αρκει να δώσεις στον λογιστή της εταιρείας το φεμ σου στο τέλος του χρόνου για να αποδείξει ότι έχει κατατεθεί φόρος για αυτήν την αμοιβή. (Σε ΠΕΑ που μου έτυχε, όχι φέτος, έστειλα το Φεμ μου, υποθέτω οτι έτσι θα γίνεται... :smile: )

 

ΦΕΜ θα καταβληθεί όταν απαιτείται από το νόμο , Σε κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει παρακρατούμενος φόρος 20% (για παραοχή υπηρεσίας σε επιχείρηση ) . Δεν αποτελεί ζήτημα διακριτικής ευχέρειας η επιλογή ανάμεσα στους δύο αυτούς φόρους .

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο νόμος λέει για θεώρηση από δημόσια αρχή, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί (όχι αβάσιμα) πως το ΠΕΑ το θεωρεί δημόσια αρχή και έτσι μπορεί να αποδώσει ΦΕΜ αντί να του γίνει παρακράτηση.....

Προσωπικά, δεν απέδιδα ΦΕΜ για ΠΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.