Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσφαλμένο διάγραμμα εφαρμογής


Recommended Posts

Σε ένα διαγραμμα εφαρμογής (του 2004) εγκεκριμένου σχεδίου με Δ/γμα Ρυμοτομίας 16,03,34, τροπ. Δ/γμα 11.3.38 (αυτά ελήφθησαν υπόψιν, όπως αναγράφει ο τίτλος)  ρυμοτομείται μια διόροφη οικία του' 60 με Ο.Α.κατά 0,70μ. Ο μηχανικός που συνέταξε το διάγραμμα, μέτρησε απόστάσεις από κάποια παλια κτίσματα που υπήρχαν και στο σχέδιο του '34!! και έτσι όρισε την εν λόγω ρυμοτομική γραμμή , η οποία βρίσκεται

επί βασικού άξονα του Ν. Αττικής.

Ύστερα από  διερεύνηση που έκανα στη Δ12, ανακάλυψα ότι  το 1984 είχε γίνει από το υπουργείο δημοσίων έργων πράξη προσκυρώσεως και αναλογισμού λόγω ρυμοτομίας επι της εν λόγω λεωφόρου. Σύμφωνα με αυτή, η ιδιοκτησία του πελάτη μου δεν ρυμοτομουνταν και μάλιστα από τον πίνακα φαίνεται ότι δεν είχε καμια υποχρέωση.

Από την αρμόδια ΥΔΟΜ όταν τους ενήμέρωσα ότι στο Δ.Ε. δεν ελήφθησαν υπόψιν η πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού, μου ζήτησαν να

κάνω τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ όλο το οικοδομικό τετράγωνο και τα όμορα καθως και να αποτυπωθούν όλες  οι ιδιοκτησίες!!(περίπου 1,5στρ).

Επίσης  η τοπογράφος μου είπε να μετρήσουμε πάλι τις παλιές κατασκευές , οι οποίες σήμερα έχουν καθαιρεθει.

Με λίγα λόγια το δικό τους λάθος το πληρώνει ο ιδιοκτήτης? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που συνέταξε το διάγραμμα, μέτρησε απόστάσεις από κάποια παλια κτίσματα που υπήρχαν και στο σχέδιο του '34!! και έτσι όρισε την εν λόγω ρυμοτομική γραμμή

Γιατί τα «!!»; Σου φαίνεται περίεργο; Αυτά είναι τα σταθερά σημεία, έτσι ορίζονται οι ΤΕ και τα ΔΕ.

 

Ύστερα από  διερεύνηση που έκανα στη Δ12, ανακάλυψα ότι  το 1984 είχε γίνει από το υπουργείο δημοσίων έργων πράξη προσκυρώσεως και αναλογισμού λόγω ρυμοτομίας επι της εν λόγω λεωφόρου. Σύμφωνα με αυτή, η ιδιοκτησία του πελάτη μου δεν ρυμοτομουνταν και μάλιστα από τον πίνακα φαίνεται ότι δεν είχε καμια υποχρέωση.

Δυστυχώς για σένα, η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι στις απαλλοτριώσεις, οι ΡΓ δεν είναι πάντα σωστές, και δεν είναι πάντα σύμφωνες με την άποψη της πολεοδομίας για την θέση της ΡΓ στο ίδιο σημείο. Ακόμα και εσκεμμένη μετακίνηση θα μπορούσε να είχε γίνει το 1984 για να γλυτώσει ο κύριος της απαλλοτρίωσης την αποζημίωση του κτιρίου. Αυτό βέβαια είναι υπόθεση, δεν μπορεί να το ξέρει κανείς. Το σίγουρο είναι ότι τα διαγράμματα των απαλλοτριώσεων δεν θεωρούνταν από τις τοπικές πολεοδομίες.

 

Από την αρμόδια ΥΔΟΜ όταν τους ενήμέρωσα ότι στο Δ.Ε. δεν ελήφθησαν υπόψιν η πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού, μου ζήτησαν να

κάνω τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ όλο το οικοδομικό τετράγωνο και τα όμορα καθως και να αποτυπωθούν όλες  οι ιδιοκτησίες!!(περίπου 1,5στρ).

Δυστυχώς, για να αναθεωρηθεί ένα ΔΕ, πρέπει πρακτικά να γίνει ένα νέο ΔΕ, και αυτά που ζητούνται είναι τα απαραίτητα.

 

Επίσης  η τοπογράφος μου είπε

Η τοπογράφος;

 

να μετρήσουμε πάλι τις παλιές κατασκευές , οι οποίες σήμερα έχουν καθαιρεθει.

Ακόμα και φωτοερμηνεία να κάνεις αν είναι να βρεις το δίκιο σου.

 

Με λίγα λόγια το δικό τους λάθος το πληρώνει ο ιδιοκτήτης? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Είναι μεγάλη κουβέντα να χρεώνεις λάθος έτσι εύκολα. Αυτά είναι θέματα που δημιουργούν οι πρακτικές του παρελθόντος (στο τρόπο καθορισμού της ΡΓ, εδώ και με συντεταγμένες ΕΓΣΑ που ορίζονται πλέον, πάλι προβλήματα προκύπτουν). Κράτα μικρό καλάθι, γιατί μπορεί κάλιστα να υπήρχε πάντα ρυμοτομία 70εκ και να μην το ήξερες ποτέ (μιλάω εκ πείρας).

 

Δυστυχώς, για να δεις τι έχει γίνει πρέπει να κάνεις ένα σωστό εξαρτημένο τοπογραφικό και μια καλή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι οι ρυμοτομικές ορίζονται απο σταθερά σημεία, .ομως δεν καταλαβαίνω γιατί δε λαμβάνονται υπόψιν οι απαλλοτροιώσεις και αυτός που συντάσει το ΔΕ πρέπει να κάνει νέο έλεγχο. Επίσης υπάρχει μια ΟΑ του '60 , η οποία έχει εφαρμοστεί ακριβώς. Η πολεοδομία πως έδωσε άδεια? Στο τοπογραφικο της άδειας ο μηχανικος γράφει πλάτος οδού 20 μ., ένω στην  υφιστάμενη κατάσταση το πλάτος είναι 20,50.

Με φωτοερμηνεία θεωρώ είναι δύσκολο να αποδειχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν μπορώ να βοηθήσω, στη προκειμένη περίπτωση νομίζω οτι  θα πρέπει να μιλάμε για φωτογραμμετρική απόδοση ακριβείας με ακριβείς συντεταγμένες φωτοσταθερών στην ευρύτερη περιοχή ενδιαφέροντος και όχι για απλή φωτοερμηνεία. Και βέβαια  η ακρίβεια της φωτογραμμετρικής απόδοσης εξαρτάται από την μέση κλίμακα των διατιθέμενων αφιών.

Edited by qmd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.