Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σύστημα συντεταγμένων έχω


Tom

Recommended Posts

Έχω δύο χάρτες, έναν 1:5000 της ΓΥΣ και μια αποτύπωση της περιοχής που με ενδιαφέρει. Ο χάρτης της ΓΥΣ είναι με Hatt και έχει συντεταγμένες για ένα σημείο (x,y)=(-18075,25640) (Φ.Χ. Κολινδρός). Από την άλλη το τοπογραφικό για το ίδιο σημείο έχει συντεταγμένες (x,y)=(24302,25640). Δηλαδή ενώ συμπίπτουν οι τεταγμένες, στις τετμημένες είναι ότι να 'ναι, αν υποθέσουμε ότι και το τοπογραφικό είναι σε Hatt. ¨Ετσι υπέθεσα ότι είναι σε κάποιο άλλο σύστημα συντεταγμένων, αλλά δεν ξέρω ποιο! Μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ, αλλά χρησιμοποίησαν αυθαίρετο σύστημα και το έκαναν να μοιάζει με το Ηatt κατά 50%!! Καλά δε νομίζω να συμβαίνει κάτι άλλο από αυτό που λέμε, απλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτού που έκανε την αποτύπωση!Τι να πω?!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει από Κ.Φ. Χάρτου "Κολινδρός" σε Κέντρο Φύλλου Χάρτου "Κοζάνη".

Το -18075/25640 "Κολινδρός" αντιστοιχεί μαθηματικά σε 24315.96/25657.62 "Κοζάνη". Αν συνυπολογίσεις τα σφάλματα ανάγνωσης, φωτοτύπησης κλπ, μάλλον αυτή είναι η απάντηση.

 

ps σωστός ο Sigio, το είδα αργά :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

 

Έχω ένα τοπογραφικό συμβολαίου που οι συντεταγμένες του είναι κάπως έτσι:

 

-154,32

345,23

 

δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι σύστημα είναι αυτό. Η περιοχή είναι στην Νέα Μεσήμβρια Θεσσαλονίκης

 

Γνωρίζει κάποιος τι σύστημα μπορεί να είναι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι αυθαίρετο σύστημα, κι αν κρίνω από τις συντεταγμένες, μιλάμε για συντεταγμένες στάσης (0.00, 0.00)...

 

Αν είναι έτσι, κι αν κρίνω από τις συντεταγμένες σου, μιλάμε για μεγαλούτσικο οικόπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.