Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα δραματική βουτιά στην οικοδομική δραστηριότητα


Engineer

Recommended Posts

Νέα μείωση 5,3% καταγράφηκε τον Αύγουστο εφέτος στον όγκο της ιδιωτικής οικοδομικής δραστηριότητας, ενώ στο οκτάμηνο, ο οικοδομικός όγκος εμφανίζεται μειωμένος κατά 6,1%.

 

Όπως ανακοίνωσε η ΕΛΣΤΑΤ, τον Αύγουστο εφέτος το μέγεθος της ιδιωτικής οικοδομικής δραστηριότητας στο σύνολο της χώρας ανήλθε σε 862 οικοδομικές άδειες, που αντιστοιχούν σε 166,3 χιλιάδες m2 επιφάνειας και 752,1 χιλιάδες m3 όγκου.

 

Παρουσίασε, δηλαδή, μείωση 19,7% στον αριθμό των οικοδομικών αδειών, 18,3% στην επιφάνεια και 5,3% στον όγκο, σε σύγκριση με τον Αύγουστο 2013.

 

Το οκτάμηνο, καταγράφεται μείωση 13,6% στον αριθμό των οικοδομικών αδειών, 11,6% στην επιφάνεια και 6,1% στον όγκο, σε σύγκριση με το διάστημα Ιανουαρίου- Αυγούστου 2013.

 

Πηγή: http://www.enet.gr/?...nomia&id=456266

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Και πόσες από αυτές τις άδειες είναι μικρο-προσθήκες, επισκευές επιχρισμάτων και αλλαγές χρήσης / εσωτερικές διαρυθμίσεις.

 

Σε όσους δεν το έχουν κάνει, προτείνω να δουν στο διάυγεια μία λίστα με τους τίτλους των αδειών της πολεοδομίας τους...

Link to comment
Share on other sites

αυτα βλεπει το οικονομικων και βαζει νεους φορους ... τετοια κονόμα πια οι μηχανικοι ηρθε η ωρα να πληρωσουν και κατι... 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ το τελευταίο μήνα είδα δυο καινούργιες άδειες άνω των 150 τμ η καθεμία (με το μάτι η εκτίμηση ) στην πόλη μου ( την δεύτερη πριν από λίγο πηγαίνοντας να πάρω το γιο μου από τα αγγλικά)  και αύριο ρίχνω μπετά σε μια δική μου άδεια που επιβλέπω 

Link to comment
Share on other sites

να ρε τι βρηκαν στην αμφιπολη!!!!!!!!!!!

 

τον σκελετο της οικοδομικης δραστηριοτητας.....

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ το τελευταίο μήνα είδα δυο καινούργιες άδειες άνω των 150 τμ η καθεμία (με το μάτι η εκτίμηση ) στην πόλη μου ( την δεύτερη πριν από λίγο πηγαίνοντας να πάρω το γιο μου από τα αγγλικά)  και αύριο ρίχνω μπετά σε μια δική μου άδεια που επιβλέπω 

Το βασικό κριτήριο για να καταλάβει και ο περισσότερο αδαής (όχι βέβαια ο Γιώργος Μιχαήλ) ότι η οικοδομική δραστηριότητα είναι στα τάρταρα, είναι το πόσες μπετονιέρες βλέπει να περνάνε την ημέρα...... Εγώ πλέον  όταν βλέπω μπετονιέρα, κορνάρω, αναβοσβήνω τα φώτα και βάζω τα αλάρμ.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα πράγματι το να βλέπεις Μπετονιέρα είναι ένα δείγμα της οικοδομικής δραστηριότητας Εδώ ευτυχώς ακόμα τις βλέπουμε να κυκλοφορούν Μόλις γύρισα από τα μπετά που έριξα σε οικοδομή που επιβλέπω , ενώ γίνονται στην πόλη δυο έργα δημοτικά ένα τοιχίο αντιστήριξης στην παραλία και τεχνικά έργα για την διαπλάτυνση της κεντρικής οδού στην είσοδο της πόλης Ενώ ακόμα τουλάχιστον εγώ έχω δει άλλη μια οικοδομή στα μπετά δίπλα στο πολεοδομικό γραφείο και άλλη μια που ετοιμάζεται (εκσκαφές) όπως και το νέο δημοτικό σχολείο (επίσης στις εκσκαφές ) Επίσης από ραντεβού που έχω με συναδέλφους εδώ , όλο και κάποια οικοδομή επιβλέπουν 

 

   Ετσι εδώ και λίγες μέρες βλέπω μπετονιέρες συνεχώς στο δρόμο Αυτό που γινόταν στο παρελθόν δεν ήταν φυσιολογικό να κυκλοφορούν σαν τρελές και όπου πήγαινέ κανείς να έβλεπε μπετονιέρες Εγώ νομίζω με κριτήριο βέβαια την πόλη μου ότι αυτό που έχουμε σήμερα είναι το φυσιολογικό και δεν θα το αποκαλούσα μείωση αλλά επιστροφή στο φυσιολογικό , όσο και αν αυτό δεν μας συμφέρει σαν μηχανικούς  Ισως για να μην είναι και απόλυτος έπρεπε να είναι λίγο παραπάνω η οικοδομική δραστηριότητα για να είναι απόλυτα φυσιολογική και όχι φούσκα με βάση την οικονομία της χώρας ,  αλλά είμαι σίγουρος ότι μόλις υπάρξει μια ηρεμία στην κοινωνία και σταθεροποιηθούν οι τιμές -αξίες  των ακινήτων , αυτό θα γίνει 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχία υπάρχει ακόμα οικοδόμηση από συνάδελφο που ακούω και εγώ. Μπορεί να του αντιστοιχούν 1,5-2 άδειες το χρόνο αλλά κάτι είναι και αυτό. Και επιπλέον οι αμοιβές είναι ακόμα σε αξιοπρεπές επίπεδο (>60 ευρώ/τμ). Εδώ στην Αθήνα ο ανταγωνισμός έχει εξαφανίσει τα περιθώρια για αμοιβές, υπάρχει πλεόνασμα διαμερισμάτων σε καλή κατάσταση οπότε το παρόν και άμεσο μέλλον είναι μαύρο. Σε γενικές γραμμές η επαρχία περπατάει και η Αθήνα έχει πεθάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.