Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακό στο Project Management


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι τελειόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης, και θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου με ένα μεταπτυχιακό στην διαχείριση έργων (project management). Μέχρι στιγμής γνωρίζω για τα Τεχνοοικονομικά Συστήματα του ΕΜΠ, στο οποίο και θα κάνω σίγουρα αίτηση. Υπάρχει κάποιο άλλο εξίσου καλό στην Ελλάδα, πάνω στον τομέα αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου λες οτι θελεις να κανει μεταπτυχιακο σε project management, τοτε τα τεχνοοικομομικα συστηματα στο ΕΜΠ δεν ειναι για σενα.

 

Project management: διαχειριση εργων, οπου εργο ειναι  είναι ένα προσωρινό εγχείρημα που στοχεύει στη δημιουργία ενός μοναδικού προϊόντος ή υπηρεσίας. Σκοπος αυτου του προιοντος ή της υπηρεσιας θα ειναι να χρησιμοποιηθει για να πετυχει αλλους στοχους μια εταιρεια, ενας οργανισμος ή ενας ιδιωτης, πχ μια γεφυρα πανω απο ποταμι για να διευκολυνθουν οι μεταφορες και να επελθει αναπτυξη.

 

MBA: business as usual- δλδ γνωσεις που θα χρησιμευσουν για βελτιστοποιηση των λειτουργιων μιας επιχειρησης.

 

 

Οχι οτι ειναι ασχετα αυτα τα δυο (project -> programme-> portfolio-> corporate strategy), αλλα ειναι διαφορετικα...αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Στην Ελλαδα εγω ξερω 3 μεταπτυχιακα: 1) Διαχειριση τεχνικων εργων απο ΕΑΠ που ειπε και ο maestro, 2) το ιδιο απο ΑΠΘ και 3) Διοίκηση και Διαχείριση Έργων και Προγραμμάτων απο ΤΕΙ Λαρισας. Τα δυο πρωτα ειναι κυριως για πολιτικους μηχανικους, το τρίτο αν και έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα εγώ μάλλον δεν θα το κάνα.

Η μια λύση είναι εξωτερικό (η καλύτερη κατά τη γνώμη μου) και η άλλη, αν δεν υπάρχει χρήμα ή διάθεση για έξω, να ψάξεις για δουλειά. Για pm μπορείς να μάθεις και μέσω πιστοποιήσεων APM/PMI, εφαρμόζοντάς το φυσικά σε σχετική δουλειά. Άποψη μου...

Edited by PolyMix@nos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως φαίνεται δεν έχεις δουλέψει ποτέ, τότε λυπάμαι αλλά κοροιδεύεις τον εαυτό σου.

Project Managament χωρις εργασιακή εμπειρία είναι ελληνική πατέντα.

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα εγω ξερω 3 μεταπτυχιακα: 1) Διαχειριση τεχνικων εργων απο ΕΑΠ που ειπε και ο maestro, 2) το ιδιο απο ΑΠΘ και 3) Διοίκηση και Διαχείριση Έργων και Προγραμμάτων απο ΤΕΙ Λαρισας. Τα δυο πρωτα ειναι κυριως για πολιτικους μηχανικους, το τρίτο αν και έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα εγώ μάλλον δεν θα το κάνα.

Η μια λύση είναι εξωτερικό (η καλύτερη κατά τη γνώμη μου) και η άλλη, αν δεν υπάρχει χρήμα ή διάθεση για έξω, να ψάξεις για δουλειά. Για pm μπορείς να μάθεις και μέσω πιστοποιήσεων APM/PMI, εφαρμόζοντάς το φυσικά σε σχετική δουλειά. Άποψη μου...

 

Θα συμφωνήσω, αλλά να προσθέσω και το μεταπτυχιακό στο Δ.Π.Θ. στην Ξάνθη το οργάνωσηκαι διοίκηση τεχνικών συστημάτων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποιος μπορεί να κάνει μια σύγκριση μεταξύ των πιστοποιήσεων από το PMI και IPMA? Γνωρίζει κάποιος? Έστω συνοπτικά....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να κάνει μια σύγκριση μεταξύ των πιστοποιήσεων από το PMI και IPMA? Γνωρίζει κάποιος? Έστω συνοπτικά....

 

Το PMI προσφέρει την πιστοποίηση PMP, που είναι ο πιο αναγνωρισμένος τίτλος παγκοσμίως σχετικά με τη διαχείριση.

Το IPMA προσφέρει διάφορα levels, ανάλογα με την προυπηρεσία σου. Φαντάσου το PMP να τοποθετείται μεταξύ level D και level C.

Επίσης το PMI είναι λίγο πιο "αμερικανιά" σαν σύνολο, το IPMA κρατάει πιο χαμηλούς τόνους.

Νομίζω πως ένα σημαντικό κριτήριο είναι οι χώρες στις οποίες στοχεύεις να αξιοποιήσεις την πιστοποίηση.

Σαφώς και οι δυο πιστοποιήσεις είναι πολύ καλές, και με καμία δεν θα βγείς χαμένος.

Προσωπικά, μετά από αρκετή έρευνα αγοράς μέσω διαδικτύου, κατέληξα στο PMP, το θεωρώ πιο αναγνωρίσιμο σε παγκόσμιο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως φαίνεται δεν έχεις δουλέψει ποτέ, τότε λυπάμαι αλλά κοροιδεύεις τον εαυτό σου.

Project Managament χωρις εργασιακή εμπειρία είναι ελληνική πατέντα.

 

 

βρες του λοιπόν μια δουλειά ώστε το μεταπτυχιακό να έρθει ως επιστέγασμα της εργασιακής του εμπειρίας...

 

ο κόσμος αναζητά μεταπτυχιακό όταν έχει ήδη απογοητευτεί από την αναζήτησε εργασίας.

 

ούτε και γω πιστεύω ότι βοηθάει το μεταπτυχιακό αν δεν έχεις εμπειρία αλλά αν στο προσφέρουν τζάμπα, δε θα σε εμποδίσει στο ψάξιμο εργασίας. ίσα ίσα που θα βρεις κι άλλα παιδιά σαν εσένα και μπορεί κανένας συμφοιτητής (γιατί από καθηγητές μη περιμένεις) να σου υποδείξει κάποια εργασία που βρήκε και δε θέλει να την κάνει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω πως ένα σημαντικό κριτήριο είναι οι χώρες στις οποίες στοχεύεις να αξιοποιήσεις την πιστοποίηση.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Δηλαδή το IPMA σε ποιες χώρες "έχει πέραση"? Ευρώπη?

 

Τα σεμινάρια που κάνει το Πανεπιστήμιο Αθηνών τα έχει κάνει κανείς? Πως σας φαίνονται? Σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με μάστερ αλλά σε σχέση με τα σεμινάρια που παρέχουν άλλοι φορείς? (Υπόψιν ότι απ'ότι έχω καταλάβει το σεμινάριο του πανεπιστημίου είναι προσανατολισμένο στο IPMA...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.