Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπεύθυνη Δήλωση για επιτόπου μηχανικό


Paul_Mix

Recommended Posts

Στις δηλώσεις Ορισμου και Αποδοχής, πρέπει να γράψω τα στοιχεια πανω δεξια και αριστερα?

Δηλαδη τα στοιχεια του Αναδοχου, του επι τοπου μηχανικου και της Υπηρεσιας, οπως γίνεται σε καθε εγγραφο?

 

Μπορώ να ορίσω ως επι τόπου Μηχανικό κάποιον Μηχανικό που στελεχώνει κάποιο άλλο ΜΕΕΠ ?

 

Η δηλωση Ορισμου, μπορεί να γίνει και μεταγενεστερα της υπογραφής Σύμβασης αλλα ΠΡΙΝ την εναρξη των εργασιων?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ανάδοχο, Εργο και Υπηρεσία και στις δύο δηλώσεις (ορισμού & αποδοχής) ... Θεμα ...τα κείμενα από κάτω .... υπογραφές και τέλος.

 

Για το άλλο που ρωτάς βάσει νόμου δεν μπορείς. Ο νόμος ζητά τεχνικό στέλεχος ή τεχνικό υπάλληλο της εργοληπτικής επιχείρησης.

 
Άρθρο 38 Διεύθυνση έργου από την πλευρά του αναδόχου
Η διεύθυνση των έργων από την πλευρά του αναδόχου στους τόπους κατασκευής τους γίνεται από τεχνικούς που έχουν τα κατάλληλα προσόντα και είναι αποδεκτοί από την Υπηρεσία. Η επί τόπου των έργων παρουσία τεχνικού στελέχους ή τεχνικού υπαλλήλου της εργοληπτικής επιχείρησης είναι υποχρεωτική και ανάλογη με τη φύση και το μέγεθος του κατασκευαζόμενου έργου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επί τόπου του έργου Μηχανικός και Τεχνικός Ασφαλείας του έργου είναι η ίδια ιδιότητα?

Επίσης, επί τόπου του έργου Μηχανικός μπορεί να είναι και ο ανάδοχος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο πρώτο, προφανώς στο δεύτερο

 

Ευχαριστώ.

Όσον αφορά τον λεγόμενο "Συντονιστή" για θέματα ασφαλείας και υγείας, αυτός ταυτίζεται με τον Τ.Α.? Μπορεί επίσης ο ανάδοχος να υπογράψει το ΣΑΥ - ΦΑΥ?

Link to comment
Share on other sites

Και η προηγούμενη απάντηση μου και αυτή ειναι ναι, υπό την προϋπόθεση φυσικά οτι ο ανάδοχος μπορει να τα υπογράψει. Ειναι μηχανικός δλδ που μπορει να γίνει τεχνικός ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Και η προηγούμενη απάντηση μου και αυτή ειναι ναι, υπό την προϋπόθεση φυσικά οτι ο ανάδοχος μπορει να τα υπογράψει. Ειναι μηχανικός δλδ που μπορει να γίνει τεχνικός ασφαλείας

 

Μάλιστα. Για να ανακεφαλαιώσω, δεν είμαι ούτε αρχιτέκτων ούτε Π.Μ. και ούτε έχω κάνει σεμινάριο για Τ.Α. Οπότε το μόνο που μου μένει είναι να γίνω μηχανικός επί τόπου του έγου και να αφήσω τα Τ.Α. και Σ.Α. για κάποιον π.χ. αρχιτέκτονα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα υπόδειγμα ορισμού Σ.Α. και Τ.Α.? Ισχύει ότι πρέπει να κοινοποιηθεί σε επιθεώρηση εργασίας, όπως και το ημερολόγιο μέτρων ασφαλείας του έργου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.