Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

hp designjet t120 πρόβλημα εκτυπωσης


gliout

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι

παρέλαβα σήμερα τον παραπάνω εκτυπωτή τον οποίο εγκατέστησα δικτυακά. Έκανα εγκατάσταση τα hp utilities και έδωσα και δοκιμαστική σελίδα την οποία εκτυπώσε. Το θέμα είναι το εξής. .δίνω εκτύπωση από κάποιο πρόγραμμα (word, draftsight ) ανοίγει το hp preview και μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα η να εκτυπώσω από το cloud η να ελέγξω εάν ο plotter είναι συνδεδεμένος δικτυακά.

 

Κοινώς δεν μπορώ να εκτυπώσω. ..Καμιά ιδέα τι φταίει? ????

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις antivirus ή firewall;

Απενεργοποίησέ τα για λίγο και δοκίμασε πάλι, αν δει τον εκτυπωτή τότε πρέπει να ρυθμίσεις το firewall. 

 

Αντίστοιχο πρόβλημα έχω και εγώ με το δικό που Plotter αλλά δεν βρήκα τι φταίει.

Από τον υπολογιστή μου δεν το βλέπω αλλά το βλέπει κανονικά άλλος υπολογιστής του τοπικού δικτύο. Τον έκανα κοινόχρηστο εκεί και τον εγκατέστησα όχι απευθείας αλλά ως κοινόχρηστο από τον άλλο υπολογιστή.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω, αλλα μου κάνει εντύπωση γιατί συμβαίνει μόνο οταν δίνω εκτύπωση απο πρόγραμμα ....

 

Τον βλέπω κανονικά σαν εκτυπωτή και το πρόγραμμα της Hp εκτυπώνει δοκιμαστικές σελίδες...Τι να πείς!

 

Τον έκανα κοινόχρηστο στον υπολογιστή μου και το πρόβλημα λύθηκε.!

Edited by gliout
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολυμηχάνημα HP 4500 όταν εκτυπώνω έγχρωμο το σχέδιο όπου μπλε και γκρι χρώμα εκτυπώνει ροζ  :smile: .Ξέρει κάποιος γιατί να συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμο κεφαλων, για αρχη.

Πολλες φορες και δοκιμαστικες σελιδες ελεγχου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι οι κεφαλές + κάποιο χρώμα που τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παθει πολλες φορες.

Οταν μενει πολυ καιρο ο εκτυπωτης κλειστος ή όταν τυπωνεις πολλες φωτογραφιες και μετα το αφηνεις.

Συνηθως με 3-4 καθαρισμους κεφαλων, λυνεται το προβλημα.

 

Ασφαλως, ειδικα οταν γεμιζουμε και "μηδενιζουμε" τα μελανια μονοι μας, πρεπει να τσεκαρουμε και τη σταθμη, ασχετα αν ο εκτυπωτης τα βλεπει γεματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα αναρρόφηση με σύριγγα  και καθαρισμό κεφαλών και λύθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ για την βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.