Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δοκός (ελεύθερη) μεγάλου μήκους


 
mimis1976

Recommended Posts

Προς mimis1976:

 

Συνάδελφε γιατί δεν καταργείς την "ευπαθή" δ26 και να την κάνεις υποστύλωμα? δηλαδή το κάτω μέρος του "Τ" της Κ7...

 

Έχεις λύσει το πρόβλημά σου, και όχι την δ24 ΜΗΝ τη φοβάσαι! Ας είναι 10 μέτρα και ας είναι από Ω/Σ...

 

Θα φροντίσεις μόνο να μην προσομοιώσεις διάφραγμα σε αυτό το πλαίσιο - Ημιυπαίθριος Χώρος και επιπλέον θα βάλεις δυο ωραιότατες αρθρωσάρες από δω κι από κει της δ24 αφού έτσι τη θέλεις να δουλεύει, μόνο για στατικά φορτία...

 

Τα 10 μέτρα μην τα φοβηθείς, δουλεύουνε υπό φορτία βαρύτητας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Στην πραγματικότητα πάνω στη δοκό δ24 θα "κάτσει" η μία άκρη ενός χαγιατιού πλάτους   2,80μ (όση και η απόσταση της δ24 από την δ20).

 

....

 

Μια σκέψη μόνο βλέποντας το σχέδιο.

 

Αφού το άνοιγμα της πλάκας με την τεράστιο δοκό είναι 2.80 + 0,25 της δοκού γιατί δεν την οπλίζεις σαν πρόβολο της πίσω πλάκας?

Οι διαστάσεις το επιτρέπουν αν δεν κάνω λάθος και με αυτό τον τρόπο η 10μετρη δοκός (αν την διατηρήσεις) θα λειτουργεί επικουρικά.

Φυσικά καθοριστικό θα ήταν να έχουμε και την εικόνα της αρχιτεκτονικής λύσης για βέλτιστους συνδυασμούς

Αυτή οδηγάει κι αν οδηγεί σε αδιέξοδα τότε αλλάζει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Το δοκαρι ναι μεν  ειναι αφορτιστο αλλα η αποψη μου ειναι οτι με την παροδο των χρονων  υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανει τριχα.

Δεν ξερω εαν γινεται απο θεμα αρχιτεκτονικων, υψους ογκου  κτλ αλλα εαν γινεται εγω θα εστριβα  την κ15 κατα 90 μοιρες και θα εφερνα το Δ24 ανεστραμενο περασια με το Δ9.Το Δ24 στην νεα του θεση θα παταει στις Κ15 και Κ7 και αποφευγουμε το Δ26 που δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον σεισμο.Το επιπλεον τμημα απο την νεα περασια του Δ24 μεχρι την παλια του περασια θα το εκανα προβολο.Για να βοηθησω δε επιπλεον το Δ24 θα εσπαγα την π8 με ενα ανεστραμενο δοκαρι που θα ετρεχε απο την κ3 στην κ4, και θα εβγαζα φουρουσι ανεστραμενο απο την κ4 μεχρι το Δ24 (στην συνεχεια της δοκου που εφερα απο την κ3-κ4).Το φουρουσι θα ζητησει αρκετα σιδερα αλλα με καλο οπλισμο ειναι οκ.Τελος θα μεγαλωνα την παραλληλη διασταση της κ7 με τον αξονα της δοκου Δ24 σε διασταση 1μ-1.20 εαν δε και το Δ9 γινει ανεστραμενο ακομα καλυτερα.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Προεκτείνεις τα υποστυλώματα Κ2 και Κ4 κατά μία στάθμη (ή και λιγότερο) με σκοπό να προσθέσεις χαλύβδινους αναρτήρες (όπως στα στέγαστρα). Δημιουργείς έτσι 2 πρόσθετες ενδιάμεσες στηρίξεις στην μεγάλη δοκό Δ24. Μπορεί και να ενισχύει την αισθητική και την αρχιτεκτονική άποψη του κτιρίου,πλην των άλλων.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Caan" post: Είναι άλλωστε και συνήθης μορφή αστοχίας σε παλιές οικοδομές όπου εφάρμοζαν συχνά τέτοιες "ομορφιές"...

 

Μην το λες αυτό Caan, και σε μας τους παλαιότερους που δουλεύαμε με Β.Δ ήταν γνωστή η μειωμένη στρεπτική δυσκαμψία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, μια αρθρωτή σύνδεση νομίζω ότι ενδείκνυται.

Link to comment
Share on other sites

"Caan" post: Είναι άλλωστε και συνήθης μορφή αστοχίας σε παλιές οικοδομές όπου εφάρμοζαν συχνά τέτοιες "ομορφιές"...

 

Μην το λες αυτό Caan, και σε μας τους παλαιότερους που δουλεύαμε με Β.Δ ήταν γνωστή η μειωμένη στρεπτική δυσκαμψία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, μια αρθρωτή σύνδεση νομίζω ότι ενδείκνυται.

 Εγώ απλά μετέφερα αυτό που περιγράφονταν στο βιβλίο που μνημόνευσα...

 Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έχω εκφράσει την άποψή μου και απλά δεν θέλω να επεκταθώ για να μην καλλιεργώ προστριβές. 

Link to comment
Share on other sites

Caan post:

 Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έχω εκφράσει την άποψή μου και απλά δεν θέλω να επεκταθώ για να μην καλλιεργώ προστριβές.

 

Το πρόσεξα και το θεωρώ παραβίαση της δεοντολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.